| Competition | 1984 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Vitoria
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Georgi Petrikov bodyweight: 67.20 kg |
325.0 | |||
| 🥈 | Jouni Grönman bodyweight: 67.049 kg |
315.0 | |||
| 🥉 | Mirosław Chlebosz bodyweight: 67.05 kg |
310.0 |