| Competition | 2013 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Tirana
|
| Held | 9 April 2013 |
| Status | Medal |
| Competitors | 6 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| DQ | Valentin Xristov bodyweight: 61.52 kg |
[312] | * | ||
| DQ | Igor Bour bodyweight: 61.50 kg |
[303] | * | ||
| DQ | Zülfüqar Süleymanov bodyweight: 61.57 kg |
[290] | * | ||
| 🥇 | Florin Croitoru bodyweight: 61.69 kg |
290 | |||
| 🥈 | Stoyan Enev bodyweight: 61.94 kg |
278 | |||
| 🥉 | Ghenadie Dudoglo bodyweight: 61.31 kg |
275 |