| Competition | 2014 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Le Mont-Dore
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Vaipava Ioane bodyweight: 61.65 kg |
270 | 115 (3) |
155 (1) |
|||
| 🥈 | Morea Baru bodyweight: 61.65 kg |
269 | 119 (2) |
150 (2) |
|||
| 🥉 | Ianne Guiñares bodyweight: 61.85 kg |
255 | 114 (4) |
141 (3) |
|||
| DNF | Tuau Lapua bodyweight: 61.40 kg |
120 (1) |
— (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tuau Lapua bodyweight: 61.40 kg |
120 | ||
| 2 | Morea Baru bodyweight: 61.65 kg |
119 | ||
| 3 | Vaipava Ioane bodyweight: 61.65 kg |
115 | ||
| 4 | Ianne Guiñares bodyweight: 61.85 kg |
114 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vaipava Ioane bodyweight: 61.65 kg |
155 | ||
| 2 | Morea Baru bodyweight: 61.65 kg |
150 | ||
| 3 | Ianne Guiñares bodyweight: 61.85 kg |
141 | ||
| NVL | Tuau Lapua bodyweight: 61.40 kg |
— |