| Competition | 2015 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Port Moresby
|
| Held | 5 July 2015 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Manueli Tulo bodyweight: 55.66 kg |
234 | 107 (1) |
127 (1) |
|||
| 🥈 | Elson Brechtefeld bodyweight: 55.64 kg |
220 | 100 (2) |
120 (3) |
|||
| 🥉 | Poama Qaqa bodyweight: 55.81 kg |
213 | 92 (3) |
121 (2) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Manueli Tulo bodyweight: 55.66 kg |
107 | ||
| 2 | Elson Brechtefeld bodyweight: 55.64 kg |
100 | ||
| 3 | Poama Qaqa bodyweight: 55.81 kg |
92 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Manueli Tulo bodyweight: 55.66 kg |
127 | ||
| 2 | Poama Qaqa bodyweight: 55.81 kg |
121 | ||
| 3 | Elson Brechtefeld bodyweight: 55.64 kg |
120 |