| Competition | 2016 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Suva
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Erika Yamasaki bodyweight: 47.84 kg |
159 | 71 (1) |
88 (1) |
|||
| 🥈 | Thelma Toua bodyweight: 47.59 kg |
150 | 70 (2) |
80 (2) |
|||
| 🥉 | Seruwaia Malani bodyweight: 47.13 kg |
133 | 59 (3) |
74 (3) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Erika Yamasaki bodyweight: 47.84 kg |
71 | ||
| 2 | Thelma Toua bodyweight: 47.59 kg |
70 | ||
| 3 | Seruwaia Malani bodyweight: 47.13 kg |
59 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Erika Yamasaki bodyweight: 47.84 kg |
88 | ||
| 2 | Thelma Toua bodyweight: 47.59 kg |
80 | ||
| 3 | Seruwaia Malani bodyweight: 47.13 kg |
74 |