| Competition | 2016 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Suva
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Mattie Sasser bodyweight: 57.21 kg |
199 | 85 (2) |
114 (1) |
|||
| 🥈 | Jenly Tegu Wini bodyweight: 57.56 kg |
195 | 87 (1) |
108 (3) |
|||
| 🥉 | Tia-Clair Toomey bodyweight: 57.47 kg |
194 | 85 (3) |
109 (2) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Jenly Tegu Wini bodyweight: 57.56 kg |
87 | ||
| 2 | Mattie Sasser bodyweight: 57.21 kg |
85 | ||
| 3 | Tia-Clair Toomey bodyweight: 57.47 kg |
85 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Mattie Sasser bodyweight: 57.21 kg |
114 | ||
| 2 | Tia-Clair Toomey bodyweight: 57.47 kg |
109 | ||
| 3 | Jenly Tegu Wini bodyweight: 57.56 kg |
108 |