| Competition | 1957 Asian Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Tehran
|
| Held | 10 November 1957 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Press | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Abdul Wahid Aziz bodyweight: 67.3 kg |
362.5 | 107.5 (2) |
107.5 (2) |
147.5 (1) |
|||
| 🥈 | Henrik Tamraz bodyweight: 65.9 kg |
360.0 | 112.5 (1) |
110.0 (1) |
137.5 (3) |
|||
| 🥉 | Hiroshi Yamazaki bodyweight: 65.6 kg |
332.5 | 92.5 (3) |
100.0 (3) |
140.0 (2) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Henrik Tamraz bodyweight: 65.9 kg |
112.5 | ||
| 2 | Abdul Wahid Aziz bodyweight: 67.3 kg |
107.5 | ||
| 3 | Hiroshi Yamazaki bodyweight: 65.6 kg |
92.5 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Henrik Tamraz bodyweight: 65.9 kg |
110.0 | ||
| 2 | Abdul Wahid Aziz bodyweight: 67.3 kg |
107.5 | ||
| 3 | Hiroshi Yamazaki bodyweight: 65.6 kg |
100.0 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Abdul Wahid Aziz bodyweight: 67.3 kg |
147.5 | ||
| 2 | Hiroshi Yamazaki bodyweight: 65.6 kg |
140.0 | ||
| 3 | Henrik Tamraz bodyweight: 65.9 kg |
137.5 |