| Competition | 1957 Asian Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Tehran
|
| Held | 12 November 1957 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Press | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Hassan Rahnavardi bodyweight: 89.1 kg |
440.0 | 145.0 (1) |
130.0 (1) |
165.0 (1) |
|||
| 🥈 | Firouz Pojhan bodyweight: 89.9 kg |
427.5 | 142.5 (2) |
122.5 (3) |
162.5 (2) |
|||
| 🥉 | M. Watanabe bodyweight: 87.2 kg |
385.0 | 107.5 (3) |
127.5 (2) |
150.0 (3) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hassan Rahnavardi bodyweight: 89.1 kg |
145.0 | ||
| 2 | Firouz Pojhan bodyweight: 89.9 kg |
142.5 | ||
| 3 | M. Watanabe bodyweight: 87.2 kg |
107.5 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hassan Rahnavardi bodyweight: 89.1 kg |
130.0 | ||
| 2 | M. Watanabe bodyweight: 87.2 kg |
127.5 | ||
| 3 | Firouz Pojhan bodyweight: 89.9 kg |
122.5 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hassan Rahnavardi bodyweight: 89.1 kg |
165.0 | ||
| 2 | Firouz Pojhan bodyweight: 89.9 kg |
162.5 | ||
| 3 | M. Watanabe bodyweight: 87.2 kg |
150.0 |