| Competition | 2008 World Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Cali
|
| Held | 16 June 2008 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Junior Sánchez bodyweight: 61.22 kg |
128 | |||
| 🥈 | Bünyamin Sezer bodyweight: 60.98 kg |
123 | |||
| 🥉 | Mohamed Ihab bodyweight: 61.54 kg |
123 |