| Competition | 2009 World Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
București
|
| Held | 18 June 2009 |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Kazimir Fitsner bodyweight: 76.90 kg |
334 | |||
| 🥈 | Nizar Sarhan bodyweight: 76.37 kg |
325 | |||
| DQ | Dumitru Davidenco bodyweight: 76.68 kg |
[322] | * | ||
| 🥉 | Eduard Savchenko bodyweight: 76.15 kg |
321 |