| Competition | 2002 European Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Nuoro
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Róbert Ádám bodyweight: 55.49 kg |
135.0 | |||
| 🥈 | Ivaylo Filev bodyweight: 55.85 kg |
135.0 | |||
| 🥉 | Vito Dellino bodyweight: 55.57 kg |
130.0 |