| Competition | 2003 European Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Valencia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Svetlana Tsarukayeva bodyweight: 57.15 kg |
195.0 | |||
| 🥈 | Simona Galabarova bodyweight: 57.60 kg |
192.5 | |||
| 🥉 | Emine Bilgin bodyweight: 56.20 kg |
190.0 |