1983 Winter World University Games

Host City Sofia
Country BUL
Held 17 – 27 February 1983
Competitors 48
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Downhill Men Medal 3 3
Giant Slalom Men Medal 3 3
Slalom Men Medal 3 3
Combined Men Medal 3 3
Downhill Women Medal 3 2
Giant Slalom Women Medal 3 3
Slalom Women Medal 3 3
Combined Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual (20 km) Men Medal 3 1
Sprint (10 km) Men Medal 3 1
Relay (4x7.5 km) Men Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
15 km classical Men Medal 3 3
30 km classical Men Medal 3 2
4 x 10 km relay classical Men Medal 4 3
5 km classical Women Medal 3 1
10 km classical Women Medal 3 1
3 x 5 km relay classical Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Normal Hill (two jumps)/15 km Men Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Normal Hill Men 22 February 1983 Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 9 7 7 23
2 Czechoslovakia TCH 4 3 1 8
3 Italy ITA 3 2 0 5
4 Bulgaria BUL 1 3 3 7
5 France FRA 1 1 1 3
6 Switzerland SUI 1 0 1 2
7 Spain ESP 1 0 0 1
8 Romania ROU 0 1 0 1
= Yugoslavia YUG 0 1 0 1
10 Finland FIN 0 0 2 2
= Poland POL 0 0 2 2
= United States USA 0 0 2 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Downhill, Men Denis Du Pasquier SUI Giovanni Beccari ITA Peter Šoltýs TCH
Giant Slalom, Men Carlos Salvadores ESP Mitko Hadzhiev BUL Hans Gruther SUI
Slalom, Men Petar Popangelov BUL Christian Gaidet FRA Leonid Melnikov URS
Combined, Men Christian Gaidet FRA Leonid Melnikov URS Hristo Angelov BUL
Downhill, Women Jana Gantnerová-Šoltýsová
Olga Charvátová
TCH
TCH
Marie-Luce Waldmeier FRA
Giant Slalom, Women Daniela Zini ITA Olga Charvátová TCH Małgorzata Tlałka POL
Slalom, Women Daniela Zini ITA Anja Zavadlav YUG Małgorzata Tlałka POL
Combined, Women Olga Charvátová TCH Jana Gantnerová-Šoltýsová TCH Marina Antonova-Yunusova URS
Individual (20 km), Men Taras Dolniy URS Andrey Nepein URS Leonid Novikov URS
Sprint (10 km), Men Taras Dolniy URS Leonid Novikov URS Andrey Nepein URS
Relay (4x7.5 km), Men Soviet Union URS Romania ROU Bulgaria BUL
15 km classical, Men Mikhail Devyatyarov URS Ivan Lebanov BUL Todd Boonstra USA
30 km classical, Men Mikhail Devyatyarov URS Vladimir Mazalov URS Ivan Lebanov BUL
4 x 10 km relay classical, Men Soviet Union URS Bulgaria BUL Finland FIN
5 km classical, Women Lyubov Sabolotskaya URS Liliya Vasilchenko URS Faina Smirnova URS
10 km classical, Women Lyubov Sabolotskaya URS Liliya Vasilchenko URS Faina Smirnova URS
3 x 5 km relay classical, Women Soviet Union URS Czechoslovakia TCH Finland FIN
Normal Hill (two jumps)/15 km, Men Vladimír Frák TCH Viktor Apulov URS Aleksandr Pektubayev URS
Normal Hill, Men Massimo Rigoni ITA Lido Tomasi ITA Mark Konopacke USA