1994 Asian Games

Host City Hiroshima
Country JPN
Held 2 – 16 October 1994
Competitors 628
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 1
Recurve Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 3 3
Duet Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 4 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 3
Team Men Medal 31 4
Singles Women Medal 4 4
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 32 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 36 3
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 46 3
Handball Women Medal 47 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 2
Team Men Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 2
Doubles Men Medal 8 2
Team Men Medal 15 3
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 2
Team Women Medal 12 3
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 36 3
Volleyball Women Medal 35 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 26 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 48 36 26 110
2 Japan JPN 19 32 36 87
3 South Korea KOR 18 14 18 50
4 Kazakhstan KAZ 7 7 8 22
5 Qatar QAT 4 1 4 9
6 Indonesia INA 3 3 2 8
7 Uzbekistan UZB 3 2 4 9
8 Thailand THA 2 2 6 10
9 Syria SYR 2 1 0 3
10 Chinese Taipei TPE 1 3 3 7
11 Hong Kong HKG 0 2 2 4
12 India IND 0 1 2 3
= Malaysia MAS 0 1 2 3
14 Saudi Arabia KSA 0 1 1 2
= Sri Lanka SRI 0 1 1 2
16 Kyrgyzstan KGZ 0 0 1 1
= Myanmar MYA 0 0 1 1
= Pakistan PAK 0 0 1 1
= Philippines PHI 0 0 1 1
= Singapore SGP 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Park Gyeong-Mo KOR Jeong Jae-Heon KOR Wu Tsung-Yi TPE
Recurve Team, Men South Korea KOR Japan JPN Kazakhstan KAZ
Recurve individual, Women Lee Eun-Gyeong KOR Im Jeong-A KOR Han Hee-Jeong KOR
Recurve Team, Women China CHN Indonesia INA South Korea KOR
Solo, Women Fumiko Okuno JPN Wu Chunlan CHN Choi Jeong-Yun KOR
Duet, Women Fumiko Okuno / Miya Tachibana JPN Fu Yuling / Li Min CHN Choi Jeong-Yun / Choi Yoo-Jin KOR
100 m, Men Talal Mansour QAT Vitaly Savin KAZ Chen Wenzhong CHN
200 m, Men Talal Mansour QAT Koji Ito JPN Ibrahim Ismail QAT
400 m, Men Ibrahim Ismail QAT Son Ju-Il KOR Aktawat Sakoolchan THA
800 m, Men Lee Jin-Il KOR Mu Weiguo CHN Kim Yong-Hwan KOR
1,500 m, Men Mohamed Suleiman QAT Mu Weiguo CHN Mitsuhiro Okuyama JPN
5,000 m, Men Toshinari Takaoka JPN Ahmed Ibrahim Warsama QAT Sun Ripeng CHN
10,000 m, Men Toshinari Takaoka JPN Jun Hiratsuka JPN Alyan Al-Qahtani KSA
Marathon, Men Hwang Yeong-Jo KOR Toshiyuki Hayata JPN Kim Jae-Ryong KOR
110 m Hurdles, Men Li Tong CHN Chen Yanhao CHN Nur Herman Majid MAS
400 m Hurdles, Men Shunji Karube JPN Yoshihiko Saito JPN Ali Ismail Doka QAT
3,000 m Steeplechase, Men Sun Ripeng CHN Saad Al-Asmari KSA Yasunori Uchitomi JPN
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN China CHN Qatar QAT
4 x 400 m Relay, Men South Korea KOR Thailand THA Qatar QAT
20 km Walk, Men Chen Shaoguo CHN Bo Lingtang CHN Valery Borisov KAZ
50 km Walk, Men Sergey Korepanov KAZ Fumio Imamura JPN Tadahiro Kosaka JPN
High Jump, Men Takahisa Yoshida JPN Lee Jin-Taek KOR Xu Yang CHN
Pole Vault, Men Igor Potapovich KAZ Grigory Yegorov KAZ Teruyasu Yonekura
Kim Cheol-Gyun
JPN
KOR
Long Jump, Men Huang Geng CHN Huang Baoting CHN Konstantin Sarnatskiy UZB
Triple Jump, Men Oleg Sakirkin KAZ Takashi Komatsu JPN Sergey Arzamasov KAZ
Shot Put, Men Liu Hao CHN Sergey Rubtsov KAZ Xie Shengying CHN
Discus Throw, Men Zhang Cunbiao CHN Ma Wei CHN Vadim Popov UZB
Hammer Throw, Men Bi Zhong CHN Koji Murofushi JPN Aqarab Abbas PAK
Javelin Throw, Men Zhang Lianbiao CHN Vladimir Parfyonov UZB Viktor Zaytsev UZB
Decathlon, Men Ramil Ganiyev UZB Oleg Veretelnikov UZB Tomokazu Sugama JPN
100 m, Women Liu Xiaomei CHN Wang Huei-Chen TPE Huang Xiaoyan CHN
200 m, Women Wang Huei-Chen TPE Susanthika Jayasinghe SRI Damayanthi Dharsha SRI
400 m, Women Ma Yuqin CHN Zhang Hengyun CHN Kalawati Saramma IND
800 m, Women Qu Yunxia CHN Liu Li CHN Shiny Wilson IND
1,500 m, Women Qu Yunxia CHN Yan Wei CHN Khin Khin Htwe MYA
3,000 m, Women Zhang Linli CHN Harumi Hiroyama JPN Lu Ou CHN
10,000 m, Women Wang Junxia CHN Dong Li CHN Miki Igarashi JPN
Marathon, Women Zhong Huandi CHN Zhang Lirong CHN Nobuko Fujimura JPN
100 m Hurdles, Women Olga Shishigina KAZ Zhou Hongyang CHN Zhang Yu CHN
400 m Hurdles, Women Leng Xueyan CHN Hsu Pei-Chin TPE Nataliya Torshina KAZ
4 x 100 m Relay, Women China CHN Thailand THA Japan JPN
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Thailand THA
10 km Walk, Women Gao Hongmiao CHN Gu Yan CHN Yuko Sato JPN
High Jump, Women Svetlana Munkova UZB Svetlana Zalevskaya KAZ Rassamee Taemsri THA
Long Jump, Women Yao Weili CHN Li Jing CHN Elma Muros PHI
Shot Put, Women Sui Xinmei CHN Zhang Liuhong CHN Sunisa Yooyao THA
Discus Throw, Women Min Chunfeng CHN Ikuko Kitamori JPN Miyoko Nakanishi JPN
Javelin Throw, Women Oksana Yarygina UZB Lee Yeong-Seon KOR Ha Xiaoyan CHN
Heptathlon, Women Ghada Shouaa SYR Zhang Xiaohui CHN Ma Chun-Ping TPE
Singles, Men Hariyanto Arbi INA Joko Suprianto INA Kim Hak-Gyun
Dong Jiong
KOR
CHN
Doubles, Men Rexy Mainaky / Ricky Subagja INA Cheah Soon Kit / Soo Beng Kiang MAS Chen Kang / Chen Hongyong
Jiang Xin / Huang Zhanzhong
CHN
CHN
Team, Men Indonesia INA South Korea KOR China
Malaysia
CHN
MAS
Doubles, Mixed Yu Yong-Seong / Jeong So-Yeong KOR Gang Gyeong-Jin / Jang Hye-Ok KOR Yap Kim Hock / Lee Wai Leng
Rudy Gunawan / Eliza Nathanael
CHN
INA
Singles, Women Bang Su-Hyeon KOR Hisako Mizui JPN Susy Susanti
Ye Zhaoying
INA
CHN
Doubles, Women Sim Eun-Jeong / Jang Hye-Ok KOR Jeong So-Yeong / Gil Yeong-Ah KOR Ge Fei / Gu Jun
Tomomi Matsuo / Kyoko Sasage
CHN
JPN
Team, Women South Korea KOR Indonesia INA Japan
China
JPN
CHN
Basketball, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
Basketball, Women South Korea KOR Japan JPN China CHN
3 m Springboard, Men Wang Tianling CHN Yu Zhuocheng CHN Chimaki Yasuda JPN
10 m Platform, Men Sun Shuwei CHN Xiao Hailiang CHN Keita Kaneto JPN
3 m Springboard, Women Tan Shuping CHN Fu Mingxia CHN Yuki Motobuchi JPN
10 m Platform, Women Chi Bin CHN Wang Rui CHN Nataliya Chikina KAZ
Handball, Men South Korea KOR Japan JPN China CHN
Handball, Women South Korea KOR Japan JPN China CHN
Individual, Men Kim Myeong-Geon KOR Alex Parygin KAZ Kim Mi-Seop KOR
Team, Men Kazakhstan KAZ South Korea KOR Kyrgyzstan KGZ
50 m Freestyle, Men Aleksey Khovrin KAZ Jiang Chengji CHN Sergey Borisenko KAZ
100 m Freestyle, Men Yukihiro Matsushita JPN Sergey Borisenko KAZ Aleksey Yegorov KAZ
200 m Freestyle, Men Taihei Maeda JPN Kazunori Hikida JPN Woo Won-Ki KOR
400 m Freestyle, Men Bang Seung-Hun KOR Hicham El-Masry SYR Masayuki Fujimoto JPN
1,500 m Freestyle, Men Hicham El-Masry SYR Masato Hirano JPN Fu Tao CHN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Japan JPN Kazakhstan KAZ Uzbekistan UZB
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Japan JPN South Korea KOR Thailand THA
100 m Backstroke, Men Hajime Itoi JPN Eiji Komine JPN Lin Laijiu CHN
200 m Backstroke, Men Ji Sang-Jun KOR Hajime Itoi JPN Ryuji Horii JPN
100 m Breaststroke, Men Akira Hayashi JPN Wang Yiwu CHN Chen Jianhong CHN
200 m Breaststroke, Men Wang Yiwu CHN Akira Hayashi JPN Ratapong Sirisanont THA
100 m Butterfly, Men Jiang Chengji CHN Hajime Itoi JPN Mitsuharu Takane JPN
200 m Butterfly, Men Xue Wei CHN Mitsuharu Takane JPN Osamu Mihara JPN
200 m Individual Medley, Men Ratapong Sirisanont THA Takahiro Fujimoto JPN Tatsuya Kinugasa JPN
400 m Individual Medley, Men Ratapong Sirisanont THA Tatsuya Kinugasa JPN Takahiro Fujimoto JPN
4 x 100 m Medley Relay, Men Japan JPN China CHN Kazakhstan KAZ
50 m Freestyle, Women Naoko Imoto JPN Sumika Minamoto JPN Robyn Lamsam HKG
100 m Freestyle, Women Shan Ying CHN Naoko Imoto JPN Sumika Minamoto JPN
200 m Freestyle, Women Le Ying CHN Eri Yamanoi JPN Suzu Chiba JPN
400 m Freestyle, Women Suzu Chiba JPN Sachiko Miyaji JPN Jeong Won-Kyung KOR
800 m Freestyle, Women Luo Ping CHN Tomoko Goza JPN Sachiko Miyaji JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Japan JPN Hong Kong HKG South Korea KOR
100 m Backstroke, Women He Cihong CHN Miki Nakao JPN Mai Nakamura JPN
200 m Backstroke, Women He Cihong CHN Liu Bichun CHN Miki Nakao JPN
100 m Breaststroke, Women Dai Guohong CHN Masami Tanaka JPN Hitomi Maehara JPN
200 m Breaststroke, Women Yuan Yuan CHN Dai Guohong CHN Masami Tanaka JPN
100 m Butterfly, Women Liu Limin CHN Qu Yun CHN Joscelin Yeo SGP
200 m Butterfly, Women Liu Limin CHN Hong Shu CHN Mika Haruna JPN
200 m Individual Medley, Women Dai Guohong CHN Hitomi Maehara JPN Hideko Hiranaka JPN
400 m Individual Medley, Women Lin Li CHN Dai Guohong CHN Hitomi Maehara JPN
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
Singles, Men Wang Tao CHN Yu Nam-Gyu KOR Kim Taek-Su
Ma Wenge
KOR
CHN
Doubles, Men Chu Gyo-Seong / Lee Cheol-Seung KOR Kim Taek-Su / Yu Nam-Gyu KOR Ma Wenge / Zhang Lei
Lu Lin / Wang Tao
CHN
CHN
Team, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
Doubles, Mixed Kong Linghui / Deng Yaping CHN Chiang Peng-Lung / Xu Jing TPE Yu Nam-Gyu / Park Hae-Jeong
Wu Wen-Chia / Chen Jing
KOR
TPE
Singles, Women Chire Koyama JPN Deng Yaping CHN Chai Po Wa
Qiao Hong
HKG
CHN
Doubles, Women Liu Wei / Qiao Yunping CHN Deng Yaping / Qiao Hong CHN Kim Boon-Sik / Kim Mu-Gyo
Park Hae-Jeong / Yu Ji-Hye
KOR
KOR
Team, Women China CHN Hong Kong HKG Japan JPN
Volleyball, Men Japan JPN China CHN South Korea KOR
Volleyball, Women South Korea KOR China CHN Japan JPN
Water Polo, Men Kazakhstan KAZ China CHN Japan JPN