1981 Summer Universiade

Host City București
Country ROU
Held 19 – 30 July 1981
Competitors 306
Countries 28

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men 22 – 23 July 1981 Medal 12 8
10 m Platform Men 27 – 28 July 1981 Medal 14 10
3 m Springboard Women 20 – 21 July 1981 Medal 12 8
10 m Platform Women 25 – 26 July 1981 Medal 12 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 10 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 24 3
Volleyball Women Medal 0 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 20 – 28 July 1981 Medal 34 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 27 15 7 49
2 Soviet Union URS 22 22 21 65
3 Romania ROU 5 6 12 23
4 China CHN 5 4 1 10
5 East Germany GDR 4 6 0 10
6 Italy ITA 3 3 2 8
7 Germany GER 2 1 3 6
8 Great Britain GBR 2 1 2 5
9 Cuba CUB 1 2 2 5
= Czechoslovakia TCH 1 2 2 5
11 Hungary HUN 1 2 0 3
12 Yugoslavia YUG 1 1 0 2
13 Poland POL 1 0 3 4
14 Morocco MAR 1 0 0 1
15 Brazil BRA 0 3 10 13
16 Canada CAN 0 2 2 4
17 Australia AUS 0 1 0 1
= Bulgaria BUL 0 1 0 1
= Finland FIN 0 1 0 1
= Greece GRE 0 1 0 1
21 France FRA 0 0 3 3
22 Algeria ALG 0 0 1 1
= Austria AUT 0 0 1 1
= Ghana GHA 0 0 1 1
= Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Japan JPN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Mel Lattany USA Calvin Smith USA Ernest Ahwireng Obeng GHA
200 m, Men Yury Naumenko URS István Nagy HUN Georges Kablan Degnan CIV
400 m, Men Cliff Wiley USA Walter McCoy USA Gérson de Souza BRA
800 m, Men Andreas Hauck GDR Sotirios Moutsanas GRE Pavel Troshchilo URS
1,500 m, Men Saïd Aouita MAR Vinko Pokrajčić YUG Amar Brahmia ALG
5,000 m, Men Doug Padilla USA Jozef Lencéš TCH Frank Zimmermann GER
10,000 m, Men Toomas Turb URS György Marko ROU Dave Murphy GBR
Marathon, Men Ivan Kovalchuk URS Herb Wills USA Gheorghe Buruiana ROU
110 m Hurdles, Men Larry Cowling USA Pal Palffy ROU Georgy Shabanov URS
400 m Hurdles, Men David Lee USA Dmitry Shkarupin URS Antônio Ferreira BRA
3,000 m Steeplechase, Men John Gregorek USA Tommy Ekblom FIN Mariano Scartezzini ITA
4 x 100 m Relay, Men United States USA Soviet Union URS France FRA
4 x 400 m Relay, Men Soviet Union URS United States USA Brazil BRA
20 km Walk, Men Maurizio Damilano ITA Carlo Mattioli ITA Liodor Pescaru ROU
High Jump, Men Leo Williams USA Zhu Jianhua CHN Gerd Nagel GER
Pole Vault, Men Konstantin Volkov URS Vladimir Polyakov URS Philippe Houvion FRA
Long Jump, Men László Szalma HUN Liu Yuhuang CHN Ubaldo Duany CUB
Triple Jump, Men Zou Zhenxian CHN Béla Bakosi HUN Keith Connor GBR
Shot Put, Men Mike Carter USA Detlef Mortag GDR Dalibor Vašícek TCH
Discus Throw, Men Armin Lemme GDR Wolfgang Warnemünde GDR Ion Zamfirache ROU
Hammer Throw, Men Klaus Ploghaus GER Jüri Tamm URS Igor Nikulin URS
Javelin Throw, Men Dainis Kūla URS Gerald Weiß GDR Heino Puuste URS
Decathlon, Men Aleksandr Shablenko URS Sergey Zhelanov URS Georg Werthner AUT
100 m, Women Bev Goddard GBR Olga Zolotaryova URS Olga Nasonova URS
200 m, Women Kathy Smallwood GBR Marisa Masullo ITA Irina Nazarova URS
400 m, Women Irina Baskakova URS Nadezhda Lyalina URS Sophie Malbranque FRA
800 m, Women Doina Melinte ROU Gabriella Dorio ITA Tudorita Morutan ROU
1,500 m, Women Gabriella Dorio ITA Doina Melinte ROU Olga Dvirna URS
3,000 m, Women Breda Pergar YUG Valentina Ilyinykh URS Maria Radu ROU
100 m Hurdles, Women Stephanie Hightower USA Mariya Kemenchezhi URS Elżbieta Rabsztyn POL
400 m Hurdles, Women Ana Ambrazienė URS Birgit Sonntag GDR Tatyana Zubova URS
4 x 100 m Relay, Women United States USA Great Britain GBR Italy ITA
4 x 400 m Relay, Women Soviet Union URS United States USA Romania ROU
High Jump, Women Sara Simeoni ITA Lyudmila Andonova BUL Tamara Bykova URS
Long Jump, Women Tatyana Kolpakova URS Anișoara Cușmir ROU Valy Ionescu ROU
Shot Put, Women Helma Knorscheidt GDR Ines Müller GDR Lyudmila Savina URS
Discus Throw, Women Florenţa Crăciunescu ROU Petra Sziegaud GDR Mariana Ionașcu ROU
Javelin Throw, Women Petra Felke GDR Karin Smith USA Mayra Vila CUB
Heptathlon, Women Małgorzata Guzowska POL Nadezhda Vinogradova URS Corina Tifrea ROU
3 m Springboard, Men Sergey Kuzmin URS Aleksandr Portnov URS Li Kongzheng CHN
10 m Platform, Men Li Hongping CHN Vyacheslav Troshin URS Vladimir Aleynik URS
3 m Springboard, Women Li Yihua CHN Megan Neyer USA Ruxandra Hociotă ROU
10 m Platform, Women Chen Xiaoxia CHN Li Yihua CHN Yelena Matyushenko URS
100 m Freestyle, Men Kris Kirchner USA Sergey Krasyuk URS Jorge Fernandes BRA
200 m Freestyle, Men Andy Schmidt USA Jorge Fernandes BRA Djan Madruga BRA
400 m Freestyle, Men Daniel Machek TCH Djan Madruga BRA Sergey Kalashnikov URS
1,500 m Freestyle, Men Aleksandr Chayev URS Sergey Kalashnikov URS Monte Brown USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men United States USA Soviet Union URS Brazil BRA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Soviet Union URS United States USA Brazil BRA
100 m Backstroke, Men Sergey Zabolotnov URS Volodymyr Dolhov URS Rômulo Arantes BRA
200 m Backstroke, Men Sergey Zabolotnov URS Djan Madruga BRA Zbigniew Januszkiewicz POL
100 m Breaststroke, Men Nick Nevid USA Peter Lang GER Arsens Miskarovs URS
200 m Breaststroke, Men Arsens Miskarovs URS Nick Nevid USA Aleksandr Fedorovsky URS
100 m Butterfly, Men Bob Placak
Bill Paulus
USA
USA
Sergey Kiselyov URS
200 m Butterfly, Men Sergey Fesenko URS Levente Mady CAN Sergey Kiselyov URS
200 m Individual Medley, Men Sergey Fesenko URS Aleksey Markovsky URS Alan Swanston CAN
400 m Individual Medley, Men Sergey Fesenko URS Peter Dobson CAN Daniel Machek TCH
4 x 100 m Medley Relay, Men Soviet Union URS United States USA Brazil BRA
100 m Freestyle, Women Jill Sterkel USA Barbara Major USA Olga Klevakina URS
200 m Freestyle, Women Jill Sterkel USA Olga Klevakina URS Irina Laricheva URS
400 m Freestyle, Women Kim Linehan USA Irina Laricheva URS Sherri Hanna USA
800 m Freestyle, Women Kim Linehan USA Irina Laricheva URS Sherri Hanna USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women United States USA Soviet Union URS Canada CAN
100 m Backstroke, Women Carmen Bunaciu ROU Kim Carlisle USA Sue Walsh USA
200 m Backstroke, Women Carmen Bunaciu ROU Kim Carlisle USA Sue Walsh USA
100 m Breaststroke, Women Angelika Knipping GER Liang Weifen CHN Lina Kačiušytė URS
200 m Breaststroke, Women Lina Kačiušytė URS Irena Fleissnerová TCH Cindy Tuttle USA
100 m Butterfly, Women Jill Sterkel USA Carol Borgmann USA Carmen Bunaciu ROU
200 m Butterfly, Women Kim Carlisle USA Susie Woodhouse AUS Mayumi Yokoyama USA
200 m Individual Medley, Women Kim Carlisle USA Olga Klevakina URS Barbara Selter GER
400 m Individual Medley, Women Mayumi Yokoyama USA Irinel Pănulescu ROU Małgorzata Różycka POL
4 x 100 m Medley Relay, Women United States USA Romania ROU Soviet Union URS
Volleyball, Men Romania ROU Cuba CUB Japan JPN
Volleyball, Women China CHN Cuba CUB Brazil BRA
Water Polo, Men Cuba CUB United States USA Romania ROU