1985 Summer Universiade

Host City Kobe
Country JPN
Held 24 August – 4 September 1985
Competitors 507
Countries 43

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
5,000 m Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 13 7
10 m Platform Men Medal 12 8
Team Men Medal 0 3
3 m Springboard Women Medal 12 9
10 m Platform Women Medal 12 7
Team Women Medal 0 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Freestyle Men Medal 41 27
200 m Freestyle Men Medal 35 20
400 m Freestyle Men Medal 16 11
1,500 m Freestyle Men Medal 8 6
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 32 8
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 36 12
100 m Backstroke Men Medal 16 11
200 m Backstroke Men Medal 22 15
100 m Breaststroke Men Medal 34 23
200 m Breaststroke Men Medal 16 13
100 m Butterfly Men Medal 40 27
200 m Butterfly Men Medal 17 11
200 m Individual Medley Men Medal 29 19
400 m Individual Medley Men Medal 14 9
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 74 16
100 m Freestyle Women Medal 31 19
200 m Freestyle Women Medal 15 9
400 m Freestyle Women Medal 14 9
800 m Freestyle Women Medal 8 6
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 32 8
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 16 10
100 m Backstroke Women Medal 20 15
200 m Backstroke Women Medal 20 15
100 m Breaststroke Women Medal 16 11
200 m Breaststroke Women Medal 16 12
100 m Butterfly Women Medal 16 11
200 m Butterfly Women Medal 20 14
200 m Individual Medley Women Medal 16 11
400 m Individual Medley Women Medal 15 10
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 7 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 21 16 21 58
2 Soviet Union URS 21 14 11 46
3 Cuba CUB 8 5 4 17
4 China CHN 5 3 1 9
5 Italy ITA 3 5 1 9
6 Bulgaria BUL 3 4 3 10
7 Netherlands NED 3 2 3 8
8 Germany GER 2 4 5 11
9 Romania ROU 2 4 3 9
10 Australia AUS 2 4 2 8
11 Nigeria NGR 2 1 2 5
= Poland POL 2 1 2 5
13 Great Britain GBR 1 1 3 5
14 Japan JPN 1 1 1 3
15 Brazil BRA 1 0 1 2
= Czechoslovakia TCH 1 0 1 2
= Jamaica JAM 1 0 1 2
18 Canada CAN 0 5 6 11
19 France FRA 0 3 3 6
20 Hungary HUN 0 2 1 3
21 Yugoslavia YUG 0 1 1 2
22 Mexico MEX 0 1 0 1
= New Zealand NZL 0 1 0 1
= Portugal POR 0 1 0 1
25 Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Morocco MAR 0 0 1 1
= South Korea KOR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Chidi Imoh NGR Andrés Simón CUB Lee McNeill USA
200 m, Men Leandro Peñalver CUB Atlee Mahorn CAN Jang Jae-Geun KOR
400 m, Men Innocent Egbunike NGR Roberto Hernández CUB Sunday Uti NGR
800 m, Men Ryszard Ostrowski POL Viktor Kalinkin URS John Marshall USA
1,500 m, Men Christopher McGeorge GBR Adam Dixon USA Dragan Zdravković YUG
5,000 m, Men Stefano Mei ITA Carey Nelson CAN Rob Lonergan CAN
10,000 m, Men Keith Brantly USA Jesús Herrera MEX Shuichi Yoneshige JPN
Marathon, Men Orlando Pizzolato ITA Salvatore Nicosia ITA Paul Gompers USA
110 m Hurdles, Men Cletus Clark USA György Bakos HUN Keith Talley USA
400 m Hurdles, Men Tagir Zemskov URS Henry Amike NGR René Djédjémel CIV
3,000 m Steeplechase, Men Franco Boffi ITA Eddie Wedderburn GBR Hans Koeleman NED
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Canada CAN United States USA
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Soviet Union URS United States USA
20 km Walk, Men Viktor Mostovik URS Andrey Perlov URS Guillaume LeBlanc CAN
High Jump, Men Igor Paklin URS Juan Francisco Centelles CUB Gerd Nagel GER
Pole Vault, Men Rodion Gataullin URS Philippe Collet FRA Dave Volz USA
Long Jump, Men Jaime Jeffersón CUB Robert Emmiyan URS Stanisław Jaskułka POL
Triple Jump, Men Charlie Simpkins USA Aleksandr Yakovlev URS John Herbert GBR
Shot Put, Men Remigius Machura TCH Alessandro Andrei ITA Ventsislav Khristov BUL
Discus Throw, Men Luis Delís CUB Vaclavas Kidykas URS Juan Martínez CUB
Hammer Throw, Men Heinz Weis GER Lucio Serrani ITA Igor Nikulin URS
Javelin Throw, Men Dumitru Negoiţă ROU Wolfram Gambke GER Jean-Paul Lakafia FRA
Decathlon, Men Michael Ramos USA Valter Külvet URS Michael Neugebauer GER
100 m, Women Irina Slyusar URS Aneliya Vechernikova BUL Grace Jackson JAM
200 m, Women Grace Jackson JAM Elżbieta Tomczak POL Irina Slyusar URS
400 m, Women Tatyana Alekseyeva URS Ana Fidelia Quirot CUB Sadia Sowunmi NGR
800 m, Women Nadezhda Zvyagintseva-Loboyko URS Cristieana Cojocaru ROU Ana Fidelia Quirot CUB
1,500 m, Women Svetlana Kitova URS Margareta Keszeg ROU Darlene Beckford USA
3,000 m, Women Cathy Branta USA Kathryn Hayes USA Angela Chalmers CAN
10,000 m, Women Marina Rodchenkova URS Svetlana Guskova URS Kirsten O'Hara USA
Marathon, Women Mami Fukao JPN Patti Gray USA Sylvie Bornet FRA
100 m Hurdles, Women Ginka Zagorcheva BUL Nadiya Bodrova URS Anne Piquereau FRA
400 m Hurdles, Women Margarita Navickaité URS Cristieana Cojocaru ROU Nawal El-Moutawakel MAR
4 x 100 m Relay, Women United States USA Soviet Union URS Bulgaria BUL
4 x 400 m Relay, Women Soviet Union URS Canada CAN United States USA
5,000 m Walk, Women Aleksandra Grigoryeva URS Yan Hong CHN Nataliya Serbinenko URS
High Jump, Women Silvia Costa CUB Liudmyla Avdieienko URS Danuta Bułkowska POL
Long Jump, Women Irina Valyukevich URS Silviya Khristova BUL Marieta Ilcu ROU
Shot Put, Women Nataliya Lisovskaya URS Yang Yanqin CHN Ramona Pagel USA
Discus Throw, Women Maritza Martén CUB Tsvetanka Khristova BUL Daniela Costian ROU
Javelin Throw, Women Ivonne Leal CUB Beate Peters GER María Colón CUB
Heptathlon, Women Małgorzata Guzowska POL Liliana Năstase ROU Judy Simpson GBR
3 m Springboard, Men Tan Liangde CHN Abel Ramírez Oñate CUB Mark Bradshaw USA
10 m Platform, Men Tong Hui CHN Dan Watson USA Yang Cheng CHN
Team, Men China CHN United States USA Soviet Union URS
3 m Springboard, Women Zhanna Tsyrulnikova URS Li Yihua CHN Tristan Baker USA
10 m Platform, Women Lu Wei CHN Michele Mitchell USA Alla Lobankina URS
Team, Women China CHN United States USA Soviet Union URS
100 m Freestyle, Men Matt Biondi USA Stéphan Caron FRA Scott McCadam USA
200 m Freestyle, Men Matt Biondi USA Stéphan Caron FRA Marcel Géry TCH
400 m Freestyle, Men Justin Lemberg AUS John Mykkanen USA Thomas Fahrner GER
1,500 m Freestyle, Men Alex Mlawsky USA Mike O'Brien USA Tony Day GBR
4 x 100 m Freestyle Relay, Men United States USA Germany GER Soviet Union URS
4 x 200 m Freestyle Relay, Men United States USA Germany GER Canada CAN
100 m Backstroke, Men Igor Polyansky URS Mark Rhodenbaugh USA Sergey Zabolotnov URS
200 m Backstroke, Men Igor Polyansky URS Sean Murphy CAN Mike West CAN
100 m Breaststroke, Men John Moffet USA Gianni Minervini ITA Eduard Klimentyev URS
200 m Breaststroke, Men John Moffet USA Alexandre Yokochi POR Dmitry Kuzmin URS
100 m Butterfly, Men Jon Sieben AUS Matt Biondi USA Michael Groß GER
200 m Butterfly, Men Michael Groß GER Anthony Mosse NZL Chris Rives USA
200 m Individual Medley, Men Chris Rives USA Duffy Dillon USA Ricardo Prado BRA
400 m Individual Medley, Men Ricardo Prado BRA Rob Woodhouse AUS Jeff Prior USA
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Soviet Union URS Germany GER
100 m Freestyle, Women Conny van Bentum NED Jenna Johnson USA Kathy Coffin USA
200 m Freestyle, Women Conny van Bentum NED Mary T. Meagher USA Michele Pearson AUS
400 m Freestyle, Women Patty Sabo USA Andrea Orosz HUN Stacy Shupe USA
800 m Freestyle, Women Stacy Shupe USA Carla Lasi ITA Andrea Orosz HUN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Soviet Union URS Netherlands NED Australia AUS
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Soviet Union URS Australia AUS Canada CAN
100 m Backstroke, Women Carmen Bunaciu ROU Jolanda de Rover NED Michelle Donahue USA
200 m Backstroke, Women Jolanda de Rover NED Michelle Donahue USA Carmen Bunaciu ROU
100 m Breaststroke, Women Tanya Bogomilova BUL Larisa Moreva URS Manuela Dalla Valle ITA
200 m Breaststroke, Women Tanya Bogomilova BUL Larisa Moreva URS Channon Hermstad USA
100 m Butterfly, Women Mary T. Meagher USA Melanie Buddemeyer USA Conny van Bentum NED
200 m Butterfly, Women Mary T. Meagher USA Kiyomi Takahashi JPN Patty King USA
200 m Individual Medley, Women Svetlana Kopchikova URS Michele Pearson AUS Tanya Bogomilova BUL
400 m Individual Medley, Women Channon Hermstad USA Michele Pearson AUS Ivi Liiv URS
4 x 100 m Medley Relay, Women United States USA Bulgaria BUL Netherlands NED
Water Polo, Men Soviet Union URS Yugoslavia YUG Cuba CUB