2017 Summer Universiade

Host City Taipei
Country TPE
Held 19 – 30 August 2017
Competitors 834
Countries 59

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
200 m Men 25 – 26 August 2017 Medal 3 3
400 m Men 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
800 m Men 26 – 28 August 2017 Medal 3 3
1,500 m Men 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
5,000 m Men 26 – 28 August 2017 Medal 3 3
10,000 m Men 24 August 2017 Medal 3 3
Half Marathon Men 27 August 2017 Medal 3 1
Half Marathon Team Men 27 August 2017 Medal 14 3
110 m Hurdles Men 26 – 27 August 2017 Medal 3 3
400 m Hurdles Men 24 – 26 August 2017 Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men 27 August 2017 Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men 27 – 28 August 2017 Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men 27 – 28 August 2017 Medal 14 3
20 km Walk Men 26 August 2017 Medal 3 2
20 km Walk Team Men 26 August 2017 Medal 10 3
High Jump Men 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
Pole Vault Men 25 – 27 August 2017 Medal 3 3
Long Jump Men 27 – 28 August 2017 Medal 3 3
Triple Jump Men 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
Shot Put Men 23 August 2017 Medal 3 3
Discus Throw Men 26 – 28 August 2017 Medal 3 3
Hammer Throw Men 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
Javelin Throw Men 24 – 26 August 2017 Medal 3 2
Decathlon Men 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
100 m Women 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
200 m Women 25 – 26 August 2017 Medal 3 2
400 m Women 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
800 m Women 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
1,500 m Women 26 – 28 August 2017 Medal 3 3
5,000 m Women 27 August 2017 Medal 3 3
10,000 m Women 23 August 1017 Medal 3 3
Half Marathon Women 27 August 2017 Medal 3 2
Half Marathon Team Women 27 August 2017 Medal 14 3
100 m Hurdles Women 25 – 26 August 2017 Medal 3 3
400 m Hurdles Women 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women 26 August 2017 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women 27 – 28 August 2017 Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women 27 – 28 August 2017 Medal 14 3
20 km Walk Women 26 August 2017 Medal 3 3
20 km Walk Team Women 26 August 2017 Medal 8 2
High Jump Women 26 – 28 August 2017 Medal 3 2
Pole Vault Women 24 – 26 August 2017 Medal 3 3
Long Jump Women 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
Triple Jump Women 25 – 27 August 2017 Medal 3 3
Shot Put Women 26 – 27 August 2017 Medal 3 2
Discus Throw Women 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
Hammer Throw Women 24 – 26 August 2017 Medal 3 2
Javelin Throw Women 23 – 25 August 2017 Medal 3 3
Heptathlon Women 26 – 27 August 2017 Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 21 August 2017 Medal 29 16
3 m Springboard Men 23 – 24 August 2017 Medal 29 15
10 m Platform Men 26 – 27 August 2017 Medal 19 12
3 m Springboard, Synchronized Men 25 August 2017 Medal 20 10
10 m Platform, Synchronized Men 20 August 2017 Medal 12 6
Team Men Medal 13 3
1 m Springboard Women 20 August 2017 Medal 32 18
3 m Springboard Women 25 – 26 August 2017 Medal 32 17
10 m Platform Women 22 – 23 August 2017 Medal 19 11
3 m Springboard, Synchronized Women 24 August 2017 Medal 18 9
10 m Platform, Synchronized Women 21 August 2017 Medal 12 6
Team Women Medal 12 3
3 m Springboard, Synchronized Mixed 22 August 2017 Medal 20 10
10 m Platform, Synchronized Mixed 24 August 2017 Medal 12 6
Team Mixed 27 August 2017 Medal 20 10
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km Men 27 August 2017 Medal 21 15
10 km Women 27 August 2017 Medal 17 11
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men 25 – 26 August 2017 Medal 3 3
100 m Freestyle Men 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
200 m Freestyle Men 21 – 22 August 2017 Medal 3 3
400 m Freestyle Men 20 August 2017 Medal 3 3
800 m Freestyle Men 23 – 24 August 2017 Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men 21 – 22 August 2017 Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men 20 August 2017 Medal 15 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men 25 August 2017 Medal 19 3
50 m Backstroke Men 22 – 23 August 2017 Medal 3 3
100 m Backstroke Men 20 – 21 August 2017 Medal 3 3
200 m Backstroke Men 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
50 m Breaststroke Men 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
100 m Breaststroke Men 20 – 21 August 2017 Medal 3 3
200 m Breaststroke Men 22 – 23 August 2017 Medal 3 3
50 m Butterfly Men 20 – 21 August 2017 Medal 4 3
100 m Butterfly Men 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
200 m Butterfly Men 22 – 23 August 2017 Medal 3 2
200 m Individual Medley Men 21 – 22 August 2017 Medal 3 2
400 m Individual Medley Men 26 August 2017 Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men 26 August 2017 Medal 24 3
50 m Freestyle Women 25 – 26 August 2017 Medal 3 2
100 m Freestyle Women 21 – 22 August 2017 Medal 3 2
200 m Freestyle Women 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
400 m Freestyle Women 26 August 2017 Medal 3 3
800 m Freestyle Women 24 – 25 August 2017 Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women 22 – 23 August 2017 Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women 20 August 2017 Medal 17 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women 23 August 2017 Medal 18 3
50 m Backstroke Women 24 – 25 August 2017 Medal 3 2
100 m Backstroke Women 22 – 23 August 2017 Medal 3 3
200 m Backstroke Women 20 – 21 August 2017 Medal 3 3
50 m Breaststroke Women 25 – 26 August 2017 Medal 3 3
100 m Breaststroke Women 21 – 22 August 2017 Medal 3 2
200 m Breaststroke Women 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
50 m Butterfly Women 20 – 21 August 2017 Medal 3 3
100 m Butterfly Women 23 – 24 August 2017 Medal 3 3
200 m Butterfly Women 25 – 26 August 2017 Medal 3 3
200 m Individual Medley Women 22 – 23 August 2017 Medal 3 3
400 m Individual Medley Women 20 August 2017 Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women 26 August 2017 Medal 18 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 18 – 30 August 2017 Medal 207 16
Water Polo Women 18 – 29 August 2017 Medal 154 12

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Japan JPN 16 8 14 38
2 United States USA 13 15 10 38
3 Italy ITA 7 6 7 20
4 Germany GER 7 5 4 16
5 Russia RUS 6 9 12 27
6 Poland POL 6 6 5 17
7 Ukraine UKR 6 6 4 16
8 Mexico MEX 5 3 1 9
9 North Korea PRK 5 3 0 8
10 Australia AUS 3 3 1 7
11 Belarus BLR 3 3 0 6
12 Dominican Republic DOM 3 0 0 3
13 Canada CAN 2 4 1 7
14 Chinese Taipei TPE 2 2 4 8
= Hungary HUN 2 2 4 8
16 France FRA 2 1 3 6
17 Lithuania LTU 2 0 2 4
18 Portugal POR 2 0 1 3
19 Hong Kong HKG 2 0 0 2
= Netherlands NED 2 0 0 2
= Serbia SRB 2 0 0 2
22 South Korea KOR 1 3 6 10
23 Romania ROU 1 2 3 6
= Turkey TUR 1 2 3 6
25 Finland FIN 1 1 2 4
26 Switzerland SUI 1 1 1 3
= Uganda UGA 1 1 1 3
28 Cuba CUB 1 1 0 2
29 Czech Republic CZE 1 0 2 3
30 Austria AUT 1 0 1 2
31 Azerbaijan AZE 1 0 0 1
= Ireland IRL 1 0 0 1
= Jamaica JAM 1 0 0 1
= Kyrgyzstan KGZ 1 0 0 1
35 South Africa RSA 0 5 0 5
36 China CHN 0 3 0 3
37 Great Britain GBR 0 2 4 6
38 Algeria ALG 0 2 2 4
39 Kazakhstan KAZ 0 2 1 3
40 Brazil BRA 0 1 2 3
41 Bahamas BAH 0 1 1 2
= Latvia LAT 0 1 1 2
= Sweden SWE 0 1 1 2
44 Burkina Faso BUR 0 1 0 1
= Cyprus CYP 0 1 0 1
= India IND 0 1 0 1
47 Belgium BEL 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1
= Republic of Moldova MDA 0 0 1 1
= Slovakia SVK 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Yang Chun-Han TPE Thando Roto RSA Cameron Burrell USA
200 m, Men Jeffrey John FRA James Linde CAN Ján Volko SVK
400 m, Men Luguelín Santos DOM Yoandys Lescay CUB Rafał Omelko POL
800 m, Men Jesús López MEX Mohamed Belbachir ALG Aymeric Lusine FRA
1,500 m, Men Timo Benitz GER Alexis Miellet FRA Jonathan Davies GBR
5,000 m, Men François Barrer FRA Jonathan Davies GBR Andreas Vojta AUT
10,000 m, Men Sadic Bahati UGA Nicolae Soare ROU Kazuya Shiojiri JPN
Half Marathon, Men Kei Katanishi JPN Naoki Kudo JPN Kengo Suzuki JPN
Half Marathon Team, Men Japan JPN South Africa RSA Turkey TUR
110 m Hurdles, Men Balázs Baji HUN Chen Kuei-Ru TPE Damian Czykier POL
400 m Hurdles, Men Juander Santos DOM Chen Chieh TPE Abdelmalik Lahoulou ALG
3,000 m Steeplechase, Men Krystian Zalewski POL Rantso Mokopane RSA Ali Massaoudi ALG
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN United States USA Chinese Taipei TPE
4 x 400 m Relay, Men Dominican Republic DOM United States USA Czech Republic CZE
20 km Walk, Men Toshikazu Yamanishi JPN Julio César Salazar MEX Fumitaka Oikawa JPN
20 km Walk Team, Men Japan JPN Mexico MEX Ukraine UKR
High Jump, Men Falk Wendrich GER Marco Fassinotti ITA Hsiang Chun-Hsien TPE
Pole Vault, Men Diogo Ferreira POR Sergey Grigoryev KAZ Claudio Stecchi ITA
Long Jump, Men Radek Juška CZE Yasser Triki ALG Raihau Maiau FRA
Triple Jump, Men Nazim Babayev AZE Hugues Zango BUR Ryoma Yamamoto JPN
Shot Put, Men Francisco Belo POR Konrad Bukowiecki POL Andrei Gag ROU
Discus Throw, Men Reginald Jagers USA Alin Firfirică ROU Róbert Szikszai HUN
Hammer Throw, Men Paweł Fajdek POL Pavel Boreysha BLR Serghei Marghiev MDA
Javelin Throw, Men Cheng Chao-Tsun TPE Andreas Hofmann GER Huang Shih-Feng TPE
Decathlon, Men Kyle Cranston AUS Juuso Hassi FIN Aaron Booth NZL
100 m, Women Shashalee Forbes JAM Irene Siragusa ITA Salomé Kora SUI
200 m, Women Irene Siragusa ITA Gunta Latiševa-Čudare LAT Anna Bongiorni ITA
400 m, Women Małgorzata Hołub POL Justine Palframan RSA Bianca Răzor ROU
800 m, Women Rose Mary Almanza CUB Olha Liakhova UKR Docus Ajok UGA
1,500 m, Women Amela Terzić SRB Docus Ajok UGA Kristiina Mäki CZE
5,000 m, Women Hanna Klein GER Jessica O'Connell CAN Jessica Judd GBR
10,000 m, Women Darya Maslova KGZ Sanjivani Jadhav IND Ai Hosoda JPN
Half Marathon, Women Yuki Munehisa JPN Esma Aydemir TUR Saki Fukui JPN
Half Marathon Team, Women Japan JPN Turkey TUR Chinese Taipei TPE
100 m Hurdles, Women Nadine Visser NED Elvira Herman BLR Luca Kozák HUN
400 m Hurdles, Women Ayomide Folorunso ITA Joanna Linkiewicz POL Olena Kolesnichenko UKR
3,000 m Steeplechase, Women Tuğba Güvenç TUR Viktória Gyürkés HUN Özlem Kaya TUR
4 x 100 m Relay, Women Switzerland SUI Poland POL Japan JPN
4 x 400 m Relay, Women Poland POL Mexico MEX Romania ROU
20 km Walk, Women Inna Kashyna UKR Zhang Xin CHN Elisa Neuvonen FIN
20 km Walk Team, Women Ukraine UKR China CHN
High Jump, Women Oksana Okunieva UKR Iryna Herashchenko UKR Airinė Palšytė LTU
Pole Vault, Women Irina Yakoltsevich BLR Annika Roloff GER Marta Onofre POR
Long Jump, Women Alina Rotaru ROU Nektaria Panagi CYP Anna Bühler GER
Triple Jump, Women Neele Eckhardt GER Fu Luna CHN Māra Grīva LAT
Shot Put, Women Brittany Crew CAN Klaudia Kardasz POL Paulina Guba POL
Discus Throw, Women Kristin Pudenz GER Valarie Allman USA Taryn Gollshewsky AUS
Hammer Throw, Women Malwina Kopron POL Anna Malyshchik BLR Joanna Fiodorow POL
Javelin Throw, Women Marcelina Witek POL Marina Saito JPN Jenni Kangas FIN
Heptathlon, Women Verena Preiner AUT Alysha Burnett AUS Noor Vidts BEL
1 m Springboard, Men Kim Yeong-Nam KOR Briadam Herrera USA Yevgeny Kuznetsov RUS
3 m Springboard, Men Ilya Zakharov RUS Yevgeny Kuznetsov RUS Giovanni Tocci ITA
10 m Platform, Men Ri Hyun-Ju PRK David Dinsmore USA Kim Yeong-Nam KOR
3 m Springboard, Synchronized, Men Ilya Zakharov / Yevgeny Kuznetsov RUS Woo Ha-Ram / Kim Yeong-Nam KOR Gabriele Auber / Lorenzo Marsaglia ITA
10 m Platform, Synchronized, Men Roman Izmailov / Nikita Shleykher RUS Hyon Il-Myong / Ri Hyun-Ju PRK Kim Yeong-Nam / Woo Ha-Ram KOR
Team, Men Russia RUS South Korea KOR Mexico MEX
3 m Springboard, Synchronized, Mixed Adán Zúñiga / Arantxa Chávez MEX Stanislav Oliferchyk / Viktoriya Kesar UKR Laura Bilotta / Gabriele Auber ITA
10 m Platform, Synchronized, Mixed Kim Kuk-Hyang / Hyon Il-Myong PRK Nikita Shleykher / Yuliya Timoshinina RUS Joseph Law / Olivia Rosendahl USA
Team, Mixed Ukraine UKR Canada CAN Germany GER
1 m Springboard, Women Dolores Hernández MEX Choe Un-Gyong PRK Louisa Stawczynski GER
3 m Springboard, Women Arantxa Chávez MEX Brooke Schultz USA Kim Su-Ji KOR
10 m Platform, Women Kim Kuk-Hyang PRK Kim Un-Hyang PRK Celina Toth CAN
3 m Springboard, Synchronized, Women Arantxa Chávez / Melany Hernández MEX Kim Na-Mi / Kim Su-Ji KOR Mariya Polyakova / Yelena Chernykh RUS
10 m Platform, Synchronized, Women Kim Kuk-Hyang / Kim Un-Hyang PRK Emily Meaney / Brittany O'Brien AUS Yuliya Tikhomirova / Yuliya Timoshinina RUS
Team, Women North Korea PRK Russia RUS Japan JPN
10 km, Men Gregorio Paltrinieri ITA Sören Meißner GER Krzysztof Pielowski POL
10 km, Women Anna Olasz HUN Giulia Gabbrielleschi ITA Adeline Furst FRA
50 m Freestyle, Men Ari-Pekka Liukkonen FIN Ítalo Duarte
Katsumi Nakamura
BRA
JPN
100 m Freestyle, Men Ryan Held USA Kacper Majchrzak POL Katsumi Nakamura JPN
200 m Freestyle, Men Danas Rapšys LTU Kacper Majchrzak POL Mikhail Vekovishchev RUS
400 m Freestyle, Men Mykhailo Romanchuk UKR Jay Lelliott GBR Grant Shoults USA
800 m Freestyle, Men Gregorio Paltrinieri ITA Mykhailo Romanchuk UKR Serhiy Frolov UKR
1,500 m Freestyle, Men Gregorio Paltrinieri ITA Mykhailo Romanchuk UKR Gergely Gyurta HUN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men United States USA Italy ITA Russia RUS
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Japan JPN United States USA Russia RUS
50 m Backstroke, Men Shane Ryan IRL Justin Ress USA Won Young-Jun KOR
100 m Backstroke, Men Justin Ress USA Kosuke Hagino JPN Danas Rapšys LTU
200 m Backstroke, Men Danas Rapšys LTU Austin Katz USA Roman Larin RUS
50 m Breaststroke, Men Ilya Shymanovich BLR Johannes Skagius SWE Fabian Schwingenschlögl GER
100 m Breaststroke, Men Ilya Shymanovich
Andrew Wilson
BLR
USA
Dmitry Balandin KAZ
200 m Breaststroke, Men Andrew Wilson USA Dmitry Balandin KAZ Rustam Gadirov RUS
50 m Butterfly, Men Andriy Hovorov UKR Andrey Zhilkin RUS Henrique Martins
Andriy Khloptsov
BRA
UKR
100 m Butterfly, Men Aleksandr Sadovnikov RUS Andriy Khloptsov UKR Henrique Martins BRA
200 m Butterfly, Men Nao Horomura JPN Daiya Seto JPN Bence Biczó HUN
200 m Individual Medley, Men Kosuke Hagino JPN Daiya Seto JPN Joe Litchfield GBR
400 m Individual Medley, Men Daiya Seto JPN Kosuke Hagino JPN Aleksandr Osipenko RUS
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Russia RUS Japan JPN
50 m Freestyle, Women Caroline Baldwin USA Mariya Kameneva RUS Katrina Konopka USA
100 m Freestyle, Women Siobhán Haughey HKG Mariya Kameneva RUS Arina Opyonysheva RUS
200 m Freestyle, Women Siobhán Haughey HKG Katie Drabot USA Arina Opyonysheva RUS
400 m Freestyle, Women Sarah Köhler GER Joanna Evans BAH Sierra Schmidt USA
800 m Freestyle, Women Simona Quadarella ITA Sarah Köhler GER Joanna Evans BAH
1,500 m Freestyle, Women Simona Quadarella ITA Sarah Köhler GER Hannah Moore USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Canada CAN Russia RUS United States USA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Russia RUS United States USA Japan JPN
50 m Backstroke, Women Kira Toussaint
Ali DeLoof
NED
USA
Hannah Stevens USA
100 m Backstroke, Women Sian Whittaker AUS Hannah Stevens USA Anna Konishi JPN
200 m Backstroke, Women Sian Whittaker AUS Alexia Zevnik CAN Bridgette Alexander USA
50 m Breaststroke, Women Andrea Cottrell USA Leiston Pickett AUS Jessica Eriksson SWE
100 m Breaststroke, Women Kanako Watanabe JPN Reona Aoki JPN Andrea Cottrell USA
200 m Breaststroke, Women Kanako Watanabe JPN Tatjana Schoenmaker RSA Mariya Temnikova RUS
50 m Butterfly, Women Aliena Schmidtke GER Elena Di Liddo ITA Yukina Hirayama JPN
100 m Butterfly, Women Hellen Moffitt USA Elena Di Liddo ITA Rachael Kelly GBR
200 m Butterfly, Women Ella Eastin USA Martina van Berkel SUI Nida Üstündağ TUR
200 m Individual Medley, Women Yui Ohashi JPN Ella Eastin USA Kim Seo-Yeong KOR
400 m Individual Medley, Women Yui Ohashi JPN Ally McHugh USA Kim Seo-Yeong KOR
4 x 100 m Medley Relay, Women Japan JPN United States USA Italy ITA
Water Polo, Men Serbia SRB Russia RUS Italy ITA
Water Polo, Women United States USA Hungary HUN Japan JPN