1995 African Games

Host City Harare
Country ZIM
Held 13 – 23 September 1995
Competitors 202
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 1
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 4 4
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 1
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 1
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 34 28 12 74
2 Nigeria NGR 15 9 8 32
3 Kenya KEN 8 7 7 22
4 Egypt EGY 5 10 14 29
5 Algeria ALG 4 1 5 10
6 Senegal SEN 2 0 0 2
7 Zimbabwe ZIM 1 4 12 17
8 Ethiopia ETH 1 4 7 12
9 Ghana GHA 1 4 1 6
10 Tunisia TUN 1 3 1 5
11 Mozambique MOZ 1 1 0 2
= Sierra Leone SLE 1 1 0 2
13 Burundi BDI 1 0 0 1
14 Mauritius MRI 0 2 2 4
15 Burkina Faso BUR 0 1 0 1
= Central African Republic CAF 0 1 0 1
17 Namibia NAM 0 0 3 3
18 Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Tanzania TAN 0 0 1 1
= Uganda UGA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Davidson Ezinwa NGR Emmanuel Tuffour GHA Osmond Ezinwa NGR
200 m, Men Sunday Bada NGR Emmanuel Tuffour GHA Joseph Gikonyo KEN
400 m, Men Samson Kitur KEN Sunday Bada NGR Jude Monye NGR
800 m, Men Arthémon Hatungimana BDI Vincent Malakwen KEN Savieri Ngidhi ZIM
1,500 m, Men Vincent Malakwen KEN Reuben Chesang Kambich KEN Julius Achon UGA
5,000 m, Men Josephat Machuka KEN Habte Jifar ETH Ayele Mezgebu ETH
10,000 m, Men Josephat Machuka KEN Habte Jifar ETH Paul Koech KEN
Marathon, Men Nicolas Nyengerai ZIM Honest Mutsairo ZIM Simon Mrashani Basiligitwa TAN
110 m Hurdles, Men William Erese NGR Kenny Aladefa NGR Moses Oyiki NGR
400 m Hurdles, Men Ibou Faye SEN Gideon Biwott KEN Julius Masvanise ZIM
3,000 m Steeplechase, Men Bernard Barmasai KEN Gideon Chirchir KEN Eliud Barngetuny KEN
4 x 100 m Relay, Men Ghana GHA Sierra Leone SLE Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Men Nigeria NGR Kenya KEN South Africa RSA
20 km Walk, Men Christiaan Britz RSA David Kimutai KEN Shemisu Hassan ETH
High Jump, Men Pierre Vorster RSA Khemraj Naïko
Anthony Idiata
MRI
NGR
Pole Vault, Men Okkert Brits RSA Kersley Gardenne MRI Rafik Mefti
Sameh Hassan Farid
ALG
EGY
Long Jump, Men Cheikh Touré SEN Andrew Owusu GHA Jacob Katonon KEN
Triple Jump, Men Jacob Katonon KEN Karim Sassi TUN Ndabezinhle Mdhlongwa ZIM
Shot Put, Men Henk Booysen RSA Chima Ugwu NGR Jaco Snyman RSA
Discus Throw, Men Adewale Olukoju NGR Mickaël Conjungo CAF Frits Potgieter RSA
Hammer Throw, Men Hakim Toumi ALG Sherif Farouk El-Hennawi EGY Mohamed Karim Horchani TUN
Javelin Throw, Men Pius Bazighe NGR Phillip Spies RSA Louis Fouché RSA
Decathlon, Men Danie Van Wyk RSA Anis Riahi TUN Sid Ali Sabour ALG
100 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Christy Opara-Thompson NGR Mary Tombiri-Shirey NGR
200 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Calister Ubah NGR Kate Iheagwam NGR
400 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Falilat Ogunkoya NGR Bisi Afolabi NGR
800 m, Women Maria Mutola MOZ Tina Paulino MOZ Kutre Dulecha ETH
1,500 m, Women Kutre Dulecha ETH Julia Sakara ZIM Genet Gebregiorgis ETH
5,000 m, Women Rose Cheruiyot KEN Ayelech Worku ETH Lydia Cheromei KEN
10,000 m, Women Sally Barsosio KEN Delilah Asiago KEN Gete Wami ETH
Marathon, Women Jowaine Parrott RSA Emebet Abosa ETH Elfenesh Alemu ETH
100 m Hurdles, Women Taiwo Aladefa NGR Angela Atede NGR Ime Akpan NGR
400 m Hurdles, Women Lade Akinremi NGR Karen van der Veen RSA Lana Uys RSA
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ghana GHA Zimbabwe ZIM
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR South Africa RSA Ghana GHA
5,000 m Walk, Women Dounia Kara-Hassoun ALG Nagwa Ibrahim Saleh Ali EGY Gete Komar ETH
High Jump, Women Hestrie Storbeck RSA Irène Tiendrébéogo BUR Madeleine Joubert NAM
Long Jump, Women Eunice Barber SLE Sanet Fouché RSA Pat Itanyi NGR
Triple Jump, Women Rosa Collins-Okah NGR Abiola Williams NGR Eunice Basweti KEN
Shot Put, Women Hanan Ahmed Khaled EGY Wafa Ismail El-Baghdadi EGY Beatrix Steenberg RSA
Discus Throw, Women Monia Kari TUN Rhona Dwinger RSA Caroline Fournier MRI
Javelin Throw, Women Rhona Dwinger RSA Fatma Zouhour Toumi TUN Bernadette Perrine-Ravina MRI
Pentathlon, Women Oluchi Elechi NGR Maralize Visser-Fouché RSA Caroline Kola KEN
50 m Freestyle, Men Peter Williams RSA Donald Morrison RSA Tamer Zinhom EGY
100 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Mark Duncan RSA Tamer Zinhom EGY
200 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Gary Albertyn RSA Mark Jollands RSA
400 m Freestyle, Men Ryk Neethling RSA Mark Jollands RSA Hatem Seif EGY
1,500 m Freestyle, Men Ryk Neethling RSA Hatem Seif EGY Lourens Appelcryn RSA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Egypt EGY Algeria ALG
100 m Backstroke, Men Barend Nortje RSA Gary Albertyn RSA Mohamed Madani EGY
200 m Backstroke, Men Gary Albertyn RSA Michael Windisch RSA Mohamed Madani EGY
100 m Breaststroke, Men Herman Louw RSA Brett Petersen RSA Shemseddine Mahmoud EGY
200 m Breaststroke, Men Herman Louw RSA Adrian Bosch RSA Shemseddine Mahmoud EGY
100 m Butterfly, Men Tamer Zinhom EGY Theo Verster RSA Salah Khalef ALG
200 m Butterfly, Men Brynn Andrew RSA Theo Verster RSA Hisham Roshdy EGY
200 m Individual Medley, Men Gary Albertyn RSA Tamer Zinhom EGY Glen Walshaw ZIM
400 m Individual Medley, Men Michael Windisch RSA Wade Ferguson RSA Chris Shaw ZIM
4 x 100 m Medley Relay, Men South Africa RSA Egypt EGY Algeria ALG
50 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Heleen Muller RSA Marianne Kriel RSA
100 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Marianne Kriel RSA Marieke Theunissen RSA
200 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Karen Allers RSA Mandy Leach ZIM
400 m Freestyle, Women Karen Allers RSA Marieke Theunissen RSA Anita Kruger NAM
800 m Freestyle, Women Robyn Bradley RSA Tracy-Lee Elliott RSA Anita Kruger NAM
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Zimbabwe ZIM
100 m Backstroke, Women Marianne Kriel RSA Rania El-Wani EGY Jill Brukman RSA
200 m Backstroke, Women Jill Brukman RSA Marianne Kriel RSA Tanya Gurr ZIM
100 m Breaststroke, Women Penny Heyns RSA Julia Russell RSA Linnell Tannock ZIM
200 m Breaststroke, Women Penny Heyns RSA Julia Russell RSA Linnell Tannock ZIM
100 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Rania El-Wani EGY Leezan Senekal RSA
200 m Butterfly, Women Leezan Senekal RSA Regan Byadwell RSA Lamia Fouad EGY
200 m Individual Medley, Women Tracy-Lee Elliott RSA Tania Oosthuizen RSA Mandy Leach ZIM
400 m Individual Medley, Women Tracy-Lee Elliott RSA Tania Oosthuizen RSA Lamia Fouad EGY
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Egypt EGY