2015 African Games

Host City Brazzaville
Country CGO
Held 4 – 19 September 2015
Competitors 227
Countries 26

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 13 – 14 September 2015 Medal 3 2
200 m Men 16 – 17 September 2015 Medal 3 2
400 m Men 13 – 15 September 2015 Medal 3 2
800 m Men 15 – 16 September 2015 Medal 3 3
1,500 m Men 13 – 14 September 2015 Medal 3 3
5,000 m Men 17 September 2015 Medal 3 2
10,000 m Men 14 September 2015 Medal 3 2
Half Marathon Men 17 September 2015 Medal 3 2
110 m Hurdles Men 13 – 14 September 2015 Medal 3 3
400 m Hurdles Men 15 – 16 September 2015 Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men 13 September 2015 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men 14 – 15 September 2015 Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men 16 – 17 September 2015 Medal 15 3
20 km Walk Men 15 September 2015 Medal 3 2
High Jump Men 17 September 2015 Medal 3 3
Pole Vault Men 15 September 2015 Medal 3 3
Long Jump Men 17 September 2015 Medal 4 3
Triple Jump Men 14 September 2015 Medal 3 2
Shot Put Men 14 September 2015 Medal 3 3
Discus Throw Men 13 September 2015 Medal 3 3
Hammer Throw Men 15 September 2015 Medal 3 3
Javelin Throw Men 17 September 2015 Medal 3 3
Decathlon Men 13 – 14 September 2015 Medal 3 3
100 m Women 13 – 14 September 2015 Medal 4 3
200 m Women 16 – 17 September 2015 Medal 3 2
400 m Women 13 – 15 September 2015 Medal 3 3
800 m Women 13 – 14 September 2015 Medal 3 3
1,500 m Women 17 September 2015 Medal 3 2
5,000 m Women 13 September 2015 Medal 3 1
10,000 m Women 16 September 2015 Medal 3 2
Half Marathon Women 17 September 2015 Medal 3 1
100 m Hurdles Women 14 – 15 September 2015 Medal 3 2
400 m Hurdles Women 16 – 17 September 2015 Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women 15 September 2015 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women 17 September 2015 Medal 16 4
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women 14 September 2015 Medal 3 3
Pole Vault Women 14 September 2015 Medal 3 2
Long Jump Women 16 September 2015 Medal 4 4
Triple Jump Women 13 September 2015 Medal 3 3
Shot Put Women 17 September 2015 Medal 3 3
Discus Throw Women 16 September 2015 Medal 3 3
Hammer Throw Women 14 September 2015 Medal 3 3
Javelin Throw Women 15 September 2015 Medal 3 3
Heptathlon Women 15 – 16 September 2015 Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 12 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 29 20 19 68
2 Egypt EGY 13 19 12 44
3 Nigeria NGR 7 9 4 20
4 Ethiopia ETH 6 5 7 18
5 Kenya KEN 5 10 5 20
6 Algeria ALG 5 6 7 18
7 Ivory Coast CIV 5 0 4 9
8 Botswana BOT 4 2 1 7
9 Zimbabwe ZIM 3 0 1 4
10 Cameroon CMR 3 0 0 3
11 Tunisia TUN 1 3 11 15
12 Senegal SEN 1 3 0 4
13 Burkina Faso BUR 1 0 2 3
= Congo CGO 1 0 2 3
= Seychelles SEY 1 0 2 3
16 Eritrea ERI 1 0 1 2
= Mauritius MRI 1 0 1 2
18 Zambia ZAM 1 0 0 1
19 Ghana GHA 0 5 3 8
20 Namibia NAM 0 1 5 6
21 Benin BEN 0 1 1 2
22 Angola ANG 0 1 0 1
= Djibouti DJI 0 1 0 1
= Sudan SUD 0 1 0 1
= Togo TOG 0 1 0 1
26 Mali MLI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Ben Youssef Meïté CIV Ogho-Oghene Egwero NGR Wilfried Koffi CIV
200 m, Men Wilfried Koffi CIV Divine Oduduru NGR Tega Odele NGR
400 m, Men Isaac Makwala BOT Boniface Mweresa KEN Onkabetse Nkobolo BOT
800 m, Men Nijel Amos BOT Taoufik Makhloufi ALG Job Koech Kinyor KEN
1,500 m, Men Mekonnen Gebremedhin ETH Abdi Waiss Mouhyadin DJI Salim Keddar ALG
5,000 m, Men Getaneh Tamire Molla ETH Leulsi Gebresilase ETH Thomas Longosiwa KEN
10,000 m, Men Tsebelu Zewude ETH Leonard Barsoton KEN Adugna Takele Bikila ETH
Half Marathon, Men Zersenay Tadese ERI Luka Lokobe Kanda KEN Hiskel Tewelde ERI
110 m Hurdles, Men Antonio Alkana RSA Lyès Mokdel ALG Tyron Akins NGR
400 m Hurdles, Men Abdelmalik Lahoulou ALG Miloud Rahmouni ALG Mohamed Sghaier TUN
3,000 m Steeplechase, Men Clement Kimutai Kemboi KEN Hillary Kemboi Cheserek KEN Hailemariyam Amare ETH
4 x 100 m Relay, Men Ivory Coast CIV Namibia NAM Ghana GHA
4 x 400 m Relay, Men Kenya KEN Botswana BOT Algeria ALG
20 km Walk, Men Lebogang Shange RSA Samuel Gathimba KEN Wayne Snyman RSA
High Jump, Men Kabelo Kgosiemang BOT Ali Mohamed Younes Idriss SUD Christopher Moleya RSA
Pole Vault, Men Hichem Cherabi ALG Jordan Yamoah GHA Mohamed Amin Romdhana TUN
Long Jump, Men Ndiss Kaba Badji SEN Mamadou Gueye SEN Romeo N'tia BEN
Triple Jump, Men Tosin Oke NGR Olu Olamigoke NGR Mamadou Chérif Dia MLI
Shot Put, Men Franck Elemba CGO Mohamed Magdi Hamza Khalif EGY Jacobus Engelbrecht RSA
Discus Throw, Men Russell Tucker RSA Essohounamondom Tchalim TOG Franck Elemba CGO
Hammer Throw, Men Mostafa Al-Gamel EGY Christiaan Harmse RSA Nicholas Li MRI
Javelin Throw, Men Ihab Abdelrahman EGY John Ampomah GHA Phil-Mar Van Rensburg RSA
Decathlon, Men Guillaume Thierry MRI Atsu Nyamadi GHA Fredriech Pretorius RSA
100 m, Women Marie-Josée Ta Lou CIV Eunice Kadogo KEN Pon-Karidjatou Traore
Nanzie Gouenon
BUR
CIV
200 m, Women Marie-Josée Ta Lou CIV Ngozi Onwumere NGR Lawretta Ozoh NGR
400 m, Women Kabange Mupopo ZAM Patience Okon George NGR Tjipekapora Herunga NAM
800 m, Women Caster Semenya RSA Annet Mwanzi Lukhuyi KEN Shume Chaltu Regasa ETH
1,500 m, Women Dawit Seyaum ETH Besu Sado ETH Beatrice Chepkoech KEN
5,000 m, Women Margaret Chelimo Kipkemboi KEN Rosemary Monica Wanjiru KEN Alice Aprot KEN
10,000 m, Women Alice Aprot KEN Gladys Chesir KEN Gelete Burka ETH
Half Marathon, Women Mamitu Daska Molisa ETH Worknesh Degefa ETH Yebrqual Melese ETH
100 m Hurdles, Women Oluwatobiloba Amusan NGR Gnima Faye SEN Lindsay Lindley NGR
400 m Hurdles, Women Amaka Ogoegbunam NGR AJ Odumosu NGR Lilianne Klaasman NAM
3,000 m Steeplechase, Women Sofia Assefa ETH Hiwot Ayalew ETH Purity Cherotich Kirui KEN
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ghana GHA Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Women Botswana BOT Kenya KEN Ethiopia ETH
20 km Walk, Women Grace Wanjiru KEN Aynalem Eshetu Shefrawe ETH Askale Tiksa ETH
High Jump, Women Lissa Labiche SEY Doreen Amata NGR Julia Du Plessis RSA
Pole Vault, Women Syrine Balti-Ebondo TUN Dora Mahfoudhi TUN Alima Ouattara CIV
Long Jump, Women Joëlle Mbumi Nkouindjin CMR Tahani Romaissa Belabiod ALG Lissa Labiche SEY
Triple Jump, Women Joëlle Mbumi Nkouindjin CMR Ibrahim Blessing Ibukun NGR Nadia Eke GHA
Shot Put, Women Auriol Dongmo Mekemnang CMR Claire Uke NGR Sonia Smuts RSA
Discus Throw, Women Claire Uke NGR Ischke Senekal RSA Julia Agawu GHA
Hammer Throw, Women Lætitia Bambara BUR Amy Sène SEN Jennifer Batu Bawsita CGO
Javelin Throw, Women Kelechi Nwanaga NGR Zuta Nartey GHA Jo-Ane Van Dyk RSA
Heptathlon, Women Uhunoma Osazuwa NGR Odile Ahouanwanou BEN Marthe Koala BUR
50 m Freestyle, Men Douglas Erasmus RSA Mazen El-Kamash EGY Clayton Jimmie RSA
100 m Freestyle, Men Clayton Jimmie RSA Mohamed Hassan Samy EGY Caydon Muller RSA
200 m Freestyle, Men Myles Brown RSA Marwan El-Kamash EGY Ahmed Mathlouthi TUN
400 m Freestyle, Men Ahmed Akram EGY Myles Brown RSA Ahmed Mathlouthi TUN
800 m Freestyle, Men Ahmed Akram EGY Marwan El-Kamash EGY Myles Brown RSA
1,500 m Freestyle, Men Ahmed Akram EGY Ahmed Mathlouthi TUN Brent Szurdoki RSA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Egypt EGY Algeria ALG
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
50 m Backstroke, Men Mohamed Hassan Samy EGY Ricky Ellis RSA Mohamed Hussein EGY
100 m Backstroke, Men Ricky Ellis RSA David de Villiers RSA Mohamed Hassan Samy EGY
200 m Backstroke, Men Martin Binedell RSA Ricky Ellis RSA Mohamed Hussein EGY
50 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Youssef El-Kamash EGY Wassim Elloumi TUN
100 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Youssef El-Kamash EGY Wassim Elloumi TUN
200 m Breaststroke, Men Ayrton Sweeney RSA Wassim Elloumi TUN Youssef El-Kamash EGY
50 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA Omar Eissa EGY Ahmed Bahgat EGY
100 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA Omar Eissa EGY Nico Meyer RSA
200 m Butterfly, Men Ahmed Akram EGY Myles Brown RSA Ahmed Salem Hamdy EGY
200 m Individual Medley, Men Myles Brown RSA Mohamed Hussein EGY Ayrton Sweeney RSA
400 m Individual Medley, Men Ayrton Sweeney RSA Pedro Pinotes ANG Ahmed Salem Hamdy EGY
4 x 100 m Medley Relay, Men Egypt EGY South Africa RSA Tunisia TUN
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed South Africa RSA Egypt EGY Algeria ALG
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Egypt EGY South Africa RSA Zimbabwe ZIM
50 m Freestyle, Women Farida Osman EGY Karin Prinsloo RSA Rowan El-Badry EGY
100 m Freestyle, Women Farida Osman EGY Karin Prinsloo RSA Rowan El-Badry EGY
200 m Freestyle, Women Karin Prinsloo RSA Marlies Ross RSA Majda Chebaraka ALG
400 m Freestyle, Women Karin Prinsloo RSA Majda Chebaraka ALG Marlies Ross RSA
800 m Freestyle, Women Majda Chebaraka ALG Charlise Oberholzer RSA Roaia Mashaly EGY
1,500 m Freestyle, Women Majda Chebaraka ALG Charlise Oberholzer RSA Souad Cherouati ALG
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Algeria ALG
50 m Backstroke, Women Jessica Ashley-Cooper RSA Naomi Ruele BOT Alexus Laird SEY
100 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Karin Prinsloo RSA Jessica Ashley-Cooper RSA
200 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Karin Prinsloo RSA Rim Ouennich TUN
50 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Mai Atef EGY Daniela Lindemeier NAM
100 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Mai Atef EGY Daniela Lindemeier NAM
200 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Kelly Gunnell RSA Daniela Lindemeier NAM
50 m Butterfly, Women Farida Osman EGY Vanessa Mohr RSA Jessica Ashley-Cooper RSA
100 m Butterfly, Women Farida Osman EGY Vanessa Mohr RSA Rita Naude RSA
200 m Butterfly, Women Rene Warnes RSA Rowida Hesham EGY Mariam Sakr EGY
200 m Individual Medley, Women Kirsty Coventry ZIM Marlies Ross RSA Rene Warnes RSA
400 m Individual Medley, Women Hamida Rania Nefsi ALG Souad Cherouati ALG Rowida Hesham EGY
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN