1998 Commonwealth Games

Host City Kuala Lumpur
Country MAS
Held 11 – 21 September 1998
Competitors 310
Countries 23

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women 12 – 14 September 1998 Medal 6 6
Duet Women 13 – 15 September 1998 Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 1
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 14 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 18 September 1998 Medal 15 7
3 m Springboard Men 19 September 1998 Medal 15 7
10 m Platform Men 20 September 1998 Medal 8 5
1 m Springboard Women 18 September 1998 Medal 12 7
3 m Springboard Women 20 September 1998 Medal 14 7
10 m Platform Women 19 September 1998 Medal 11 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 1
400 m Freestyle Men Medal 3 1
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 1
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 21 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 1
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Australia AUS 39 30 23 92
2 England ENG 15 22 22 59
3 Canada CAN 8 12 20 40
4 Kenya KEN 7 3 3 13
5 South Africa RSA 4 5 4 13
6 Jamaica JAM 4 2 0 6
7 Wales WAL 1 1 2 4
8 Trinidad and Tobago TTO 1 1 1 3
9 Bahamas BAH 1 1 0 2
= Mozambique MOZ 1 1 0 2
11 New Zealand NZL 1 0 3 4
= Zimbabwe ZIM 1 0 3 4
13 Barbados BAR 1 0 1 2
14 Lesotho LES 1 0 0 1
= Malaysia MAS 1 0 0 1
16 Scotland SCO 0 2 0 2
17 Namibia NAM 0 1 1 2
= Sri Lanka SRI 0 1 1 2
= Tanzania TAN 0 1 1 2
20 Cameroon CMR 0 1 0 1
= Cyprus CYP 0 1 0 1
= Ghana GHA 0 1 0 1
23 Mauritius MRI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo, Women Valérie Hould-Marchand CAN Naomi Young AUS Gayle Adamson ENG
Duet, Women Kasia Kulesza / Jacinthe Taillon CAN Irena Olevsky / Naomi Young AUS Adele Carlsen / Katherine Hooper ENG
100 m, Men Ato Boldon TTO Frankie Fredericks NAM Obadele Thompson BAR
200 m, Men Julian Golding ENG Christian Malcolm WAL John Regis ENG
400 m, Men Iwan Thomas WAL Mark Richardson ENG Sugath Thilakaratne SRI
800 m, Men Japheth Kimutai KEN Hezekiél Sepeng RSA Johan Botha RSA
1,500 m, Men Laban Rotich KEN John Mayock ENG Tony Whiteman ENG
5,000 m, Men Daniel Kipngetich Komen KEN Tom Nyariki KEN Richard Limo KEN
10,000 m, Men Simon Maina Munyi KEN William Kalya KEN Steve Moneghetti AUS
Marathon, Men Thabiso Moqhali LES Simon Mrashani Basiligitwa TAN Andea Geway Suja TAN
110 m Hurdles, Men Tony Jarrett ENG Steve Brown TTO Shaun Bownes RSA
400 m Hurdles, Men Dinsdale Morgan JAM Rohan Robinson AUS Ken Harnden ZIM
3,000 m Steeplechase, Men John Kosgei KEN Bernard Barmasai KEN Kipkurui Misoi KEN
4 x 100 m Relay, Men England ENG Canada CAN Australia AUS
4 x 400 m Relay, Men Jamaica JAM England ENG Wales WAL
20 km Walk, Men Nick A'Hern AUS Arturo Huerta CAN Nathan Deakes AUS
50 km Walk, Men Govindasamy Saravanan MAS Duane Cousins AUS Dominic McGrath AUS
High Jump, Men Dalton Grant ENG Ben Challenger ENG Tim Forsyth AUS
Pole Vault, Men Riaan Botha RSA Paul Burgess AUS Kersley Gardenne MRI
Long Jump, Men Peter Burge AUS Jai Taurima AUS Wendell Williams TTO
Triple Jump, Men Larry Achike ENG Andrew Owusu GHA Remmy Limo KEN
Shot Put, Men Burger Lambrechts RSA Mikhalis Louka CYP Shaun Pickering WAL
Discus Throw, Men Bob Weir ENG Frantz Kruger RSA Jason Tunks CAN
Hammer Throw, Men Stuart Rendell AUS Mick Jones ENG Christiaan Harmse RSA
Javelin Throw, Men Marius Corbett RSA Steve Backley ENG Mick Hill ENG
Decathlon, Men Jagan Hames AUS Scott Ferrier AUS Mike Smith CAN
100 m, Women Chandra Sturrup BAH Philomena Mensah CAN Tania Melarn Van Heer AUS
200 m, Women Nova Peris-Kneebone AUS Juliet Campbell JAM Lauren Hewitt AUS
400 m, Women Sandie Richards JAM Allison Curbishley SCO Donna Fraser ENG
800 m, Women Maria Mutola MOZ Tina Paulino MOZ Diane Edwards-Modahl ENG
1,500 m, Women Jackline Maranga KEN Kelly Holmes ENG Julia Sakara ZIM
5,000 m, Women Kate Anderson-Richardson AUS Andrea Whitcombe ENG Samukeliso Moyo ZIM
10,000 m, Women Esther Wanjiru KEN Kylie Risk AUS Clair Fearnley AUS
Marathon, Women Heather Turland AUS Lisa Jane Dick AUS Elizabeth Mongudhi NAM
100 m Hurdles, Women Gillian Russell JAM Sriyani Kulawansa SRI Katie Anderson CAN
400 m Hurdles, Women Andrea Blackett BAR Gowry Retchakan ENG Karlene Haughton CAN
4 x 100 m Relay, Women Australia AUS Jamaica JAM England ENG
4 x 400 m Relay, Women Australia AUS England ENG Canada CAN
10 km Walk, Women Jane Saville AUS Kerry Saxby-Junna AUS Lisa Langford-Kehler ENG
High Jump, Women Hestrie Storbeck-Cloete RSA Jo Jennings ENG Alison Inverarity AUS
Pole Vault, Women Emma George AUS Elmarie Gerryts RSA Trista Bernier CAN
Long Jump, Women Jo Wise ENG Jackie Edwards BAH Nicole Boegman-Staines AUS
Triple Jump, Women Ashia Hansen ENG Françoise Mbango CMR Connie Henry ENG
Shot Put, Women Judy Oakes ENG Myrtle Augee ENG Johanna Abrahamse RSA
Discus Throw, Women Beatrice Faumuina NZL Lisa-Marie Vizaniari AUS Alison Lever AUS
Hammer Throw, Women Debbie Sosimenko AUS Lorraine Shaw ENG Caroline Wittrin CAN
Javelin Throw, Women Louise McPaul-Currey AUS Karen Martin ENG Kirsty Morrison ENG
Heptathlon, Women Denise Lewis ENG Jane Jamieson AUS Joanne Henry NZL
1 m Springboard, Men Evan Stewart ZIM Dean Pullar AUS Robert Newbery AUS
3 m Springboard, Men Shannon Roy AUS Dean Pullar AUS Tony Ali ENG
10 m Platform, Men Alexandre Despatie CAN Robert Newbery AUS Leon Taylor ENG
1 m Springboard, Women Chantelle Michell AUS Blythe Hartley CAN Eryn Bulmer CAN
3 m Springboard, Women Eryn Bulmer CAN Chantelle Michell AUS Myriam Boileau CAN
10 m Platform, Women Vyninka Arlow AUS Myriam Boileau CAN Anne Montminy CAN
50 m Freestyle, Men Mark Foster ENG Brendon Dedekind RSA Michael Klim AUS
100 m Freestyle, Men Michael Klim AUS Chris Fydler AUS Gavin Meadows ENG
200 m Freestyle, Men Ian Thorpe AUS Michael Klim AUS Daniel Kowalski AUS
400 m Freestyle, Men Ian Thorpe AUS Grant Hackett AUS Daniel Kowalski AUS
1,500 m Freestyle, Men Grant Hackett AUS Ryk Neethling RSA Kieren Perkins AUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Australia AUS Canada CAN England ENG
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Australia AUS England ENG New Zealand NZL
100 m Backstroke, Men Mark Versfeld CAN Josh Watson AUS Chris Renaud CAN
200 m Backstroke, Men Mark Versfeld CAN Adrian Radley AUS Greg Hamm CAN
100 m Breaststroke, Men Simon Cowley AUS Phil Rogers AUS Darren Mew ENG
200 m Breaststroke, Men Simon Cowley AUS Ryan Mitchell AUS Adam Whitehead ENG
100 m Butterfly, Men Geoff Huegill AUS Adam Pine AUS Michael Klim AUS
200 m Butterfly, Men James Hickman ENG Bill Kirby AUS Steve Parry ENG
200 m Individual Medley, Men Matt Dunn AUS James Hickman ENG Rob Van der Zant AUS
400 m Individual Medley, Men Trent Steed AUS James Hickman ENG Zane King AUS
4 x 100 m Medley Relay, Men Australia AUS England ENG Canada CAN
50 m Freestyle, Women Sue Rolph ENG Alison Sheppard SCO Toni Jeffs NZL
100 m Freestyle, Women Sue Rolph ENG Susie O'Neill AUS Rebecca Creedy AUS
200 m Freestyle, Women Susie O'Neill AUS Karen Pickering ENG Jessica Deglau CAN
400 m Freestyle, Women Susie O'Neill AUS Vicky Horner ENG Joanne Malar CAN
800 m Freestyle, Women Rachel Harris AUS Joanne Malar CAN Sarah Collings ENG
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Australia AUS England ENG Canada CAN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Australia AUS England ENG Canada CAN
100 m Backstroke, Women Giaan Rooney AUS Kelly Stefanyshyn CAN Meredith Smith AUS
200 m Backstroke, Women Katy Sexton ENG Meredith Smith AUS Helen Don-Duncan ENG
100 m Breaststroke, Women Helen Denman AUS Sam Riley AUS Lauren Van Oosten CAN
200 m Breaststroke, Women Sam Riley AUS Courtenay Chuy CAN Lauren Van Oosten CAN
100 m Butterfly, Women Petria Thomas AUS Susie O'Neill AUS Kate Godfrey AUS
200 m Butterfly, Women Susie O'Neill AUS Petria Thomas AUS Jessica Deglau CAN
200 m Individual Medley, Women Marianne Limpert CAN Joanne Malar CAN Sue Rolph ENG
400 m Individual Medley, Women Joanne Malar CAN Elizabeth Warden CAN Jennifer Reilly AUS
4 x 100 m Medley Relay, Women Australia AUS Canada CAN England ENG