2010 Commonwealth Games

Host City Delhi
Country IND
Held 3 – 14 October 2010
Competitors 343
Countries 27

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women 6 – 7 October 2010 Medal 8 8
Duet Women 6 – 7 October 2010 Medal 14 7
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 1
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 1
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 15 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 1
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 1
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 16 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 5 4
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 1
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 10 October 2010 Medal 13 5
3 m Springboard Men 11 October 2010 Medal 13 5
10 m Platform Men 13 October 2010 Medal 11 5
3 m Springboard, Synchronized Men 12 October 2010 Medal 14 4
10 m Platform, Synchronized Men 12 October 2010 Medal 8 4
1 m Springboard Women 12 October 2010 Medal 13 6
3 m Springboard Women 13 October 2010 Medal 13 6
10 m Platform Women 11 October 2010 Medal 13 6
3 m Springboard, Synchronized Women 10 October 2010 Medal 12 4
10 m Platform, Synchronized Women 10 October 2010 Medal 16 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 15 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 17 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 18 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 4 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 1
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Australia AUS 30 26 22 78
2 Canada CAN 16 5 12 33
3 England ENG 15 23 18 56
4 Kenya KEN 12 10 8 30
5 South Africa RSA 6 5 6 17
6 Jamaica JAM 2 4 1 7
7 India IND 2 3 7 12
8 Scotland SCO 2 3 3 8
9 Nigeria NGR 2 0 0 2
= Uganda UGA 2 0 0 2
11 New Zealand NZL 1 8 4 13
12 Wales WAL 1 2 5 8
13 Bahamas BAH 1 1 2 4
= Malaysia MAS 1 1 2 4
15 Botswana BOT 1 0 1 2
16 Cayman Islands CAY 1 0 0 1
= Saint Vincent and the Grenadines VIN 1 0 0 1
18 Trinidad and Tobago TTO 0 2 1 3
19 Cameroon CMR 0 1 1 2
= Ghana GHA 0 1 1 2
21 Cyprus CYP 0 1 0 1
= Guyana GUY 0 1 0 1
= Papua New Guinea PNG 0 1 0 1
24 Saint Lucia LCA 0 0 1 1
= Samoa SAM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo, Women Marie-Pierre Boudreau-Gagnon CAN Jenna Randall ENG Lauren Smith SCO
Duet, Women Marie-Pierre Boudreau-Gagnon / Chloé Isaac CAN Olivia Allison / Jenna Randall ENG Sarah Bombell / Eloise Amberger AUS
100 m, Men Lerone Clarke JAM Mark Lewis-Francis ENG Aaron Armstrong TTO
200 m, Men Leon Baptiste ENG Lansford Spence JAM Christian Malcolm WAL
400 m, Men Mark Kiprotich Mutai KEN Sean Wroe AUS Ramon Miller BAH
800 m, Men Boaz Lalang KEN Richard Kiplagat KEN Abraham Kiplagat KEN
1,500 m, Men Silas Kiplagat KEN James Kiplagat Magut KEN Nick Willis NZL
5,000 m, Men Moses Kipsiro UGA Eliud Kipchoge KEN Mark Kosgei Kiptoo KEN
10,000 m, Men Moses Kipsiro UGA Daniel Lemashon Salel KEN Joseph Kiptoo Birech KEN
Marathon, Men John Ekiru Kelai KEN Michael Shelley AUS Amos Tirop Matui KEN
110 m Hurdles, Men Andy Turner ENG William Sharman ENG Lawrence Clarke ENG
400 m Hurdles, Men Dai Greene WAL L. J. van Zyl RSA Rhys Williams WAL
3,000 m Steeplechase, Men Richard Mateelong KEN Ezekiel Kemboi KEN Brimin Kipruto KEN
4 x 100 m Relay, Men England ENG Jamaica JAM India IND
4 x 400 m Relay, Men Australia AUS Kenya KEN England ENG
20 km Walk, Men Jared Tallent AUS Luke Adams AUS Harminder Singh IND
High Jump, Men Donald Thomas BAH Trevor Barry BAH Kabelo Kgosiemang BOT
Pole Vault, Men Steve Hooker AUS Steve Lewis ENG Maxwell Eaves ENG
Long Jump, Men Fabrice Lapierre AUS Greg Rutherford ENG Ignisious Gaisah GHA
Triple Jump, Men Tosin Oke NGR Hugo Mamba-Schlick CMR Renjith Maheshwary IND
Shot Put, Men Dylan Armstrong CAN Dorian Scott JAM Dale Stevenson AUS
Discus Throw, Men Benn Harradine AUS Vikas Gowda IND Carl Myerscough ENG
Hammer Throw, Men Christiaan Harmse RSA Alex Smith ENG Michael Floyd ENG
Javelin Throw, Men Jarrod Bannister AUS Stuart Farquhar NZL Kashinath Naik IND
Decathlon, Men Jamie Adjetey-Nelson CAN Brent Newdick NZL Martin Brockman ENG
100 m, Women Natasha Mayers VIN Katherine Endacott ENG Delphine Atangana CMR
200 m, Women Cydonie Mothersill CAY Abi Oyepitan ENG Adrienne Power CAN
400 m, Women Amantle Montsho BOT Aliann Pompey GUY Christine Amertil BAH
800 m, Women Nancy Langat KEN Nikki Hamblin NZL Diane Cummins CAN
1,500 m, Women Nancy Langat KEN Nikki Hamblin NZL Stephanie Twell SCO
5,000 m, Women Vivian Cheruiyot KEN Sylvia Kibet KEN Iness Chepkesis Chenonge KEN
10,000 m, Women Grace Kwamboka Momanyi KEN Doris Chepkwemoi Changeywo KEN Kavita Tungar IND
Marathon, Women Irene Jerotich Kosgei KEN Irene Kemunto Mogake KEN Lisa Weightman AUS
100 m Hurdles, Women Sally Pearson AUS Angela Whyte CAN Andrea Miller NZL
400 m Hurdles, Women AJ Odumosu NGR Eilidh Child SCO Nickiesha Wilson JAM
3,000 m Steeplechase, Women Milcah Chemos Cheywa KEN Mercy Njoroge KEN Gladys Jerotich Kipkemoi KEN
4 x 100 m Relay, Women England ENG Ghana GHA India IND
4 x 400 m Relay, Women India IND England ENG Canada CAN
20 km Walk, Women Jo Jackson ENG Claire Woods-Tallent AUS Grace Wanjiru KEN
High Jump, Women Nicole Forrester CAN Sheree Francis JAM Levern Spencer LCA
Pole Vault, Women Alana Boyd AUS Marianna Zachariadi CYP Kate Dennison
Kelsie Hendry
Carly Dockendorf
ENG
CAN
CAN
Long Jump, Women Alice Falaiye CAN Maliakhal Anthony Prajusha IND Tabia Charles CAN
Triple Jump, Women Trecia Smith JAM Ayanna Alexander TTO Tabia Charles CAN
Shot Put, Women Valerie Adams-Vili NZL Cleopatra Borel-Brown TTO Margaret Satupai SAM
Discus Throw, Women Krishna Poonia IND Harwant Kaur IND Seema Antil IND
Hammer Throw, Women Sultana Frizell CAN Carys Parry WAL Zoe Derham ENG
Javelin Throw, Women Sunette Viljoen RSA Kim Mickle AUS Justine Robbeson RSA
Heptathlon, Women Louise Hazel ENG Jessica Zelinka CAN Grace Clements ENG
1 m Springboard, Men Alexandre Despatie CAN Matt Mitcham AUS Scott Robertson AUS
3 m Springboard, Men Alexandre Despatie CAN Reuben Ross CAN Grant Nel AUS
10 m Platform, Men Tom Daley ENG Matt Mitcham AUS Bryan Lomas MAS
3 m Springboard, Synchronized, Men Alexandre Despatie / Reuben Ross CAN Matt Mitcham / Ethan Warren AUS Bryan Lomas / Yeoh Ken Nee MAS
10 m Platform, Synchronized, Men Max Brick / Tom Daley ENG Matt Mitcham / Ethan Warren AUS
1 m Springboard, Women Jennifer Abel CAN Sharleen Stratton AUS Emilie Heymans CAN
3 m Springboard, Women Sharleen Stratton AUS Jennifer Abel CAN Jaele Patrick AUS
10 m Platform, Women Pandelela Rinong MAS Melissa Wu AUS Alexandra Croak AUS
3 m Springboard, Synchronized, Women Jennifer Abel / Emilie Heymans CAN Bree Cole / Sharleen Stratton AUS Jaele Patrick / Olivia Wright AUS
10 m Platform, Synchronized, Women Alexandra Croak / Melissa Wu AUS Leong Mun Yee / Pandelela Rinong MAS Anabelle Smith / Bree Cole AUS
50 m Freestyle, Men Brent Hayden CAN Roland Schoeman RSA Gideon Louw RSA
100 m Freestyle, Men Brent Hayden CAN Simon Burnett ENG Eamon Sullivan AUS
200 m Freestyle, Men Robbie Renwick SCO Kenrick Monk AUS Thomas Fraser-Holmes AUS
400 m Freestyle, Men Ryan Cochrane CAN Ryan Napoleon AUS David Carry SCO
1,500 m Freestyle, Men Ryan Cochrane CAN Heerden Herman RSA Daniel Fogg ENG
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Australia AUS England ENG South Africa RSA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Australia AUS Scotland SCO South Africa RSA
50 m Backstroke, Men Liam Tancock ENG Hayden Stoeckel AUS Ash Delaney AUS
100 m Backstroke, Men Liam Tancock ENG Daniel Bell NZL Ash Delaney AUS
200 m Backstroke, Men James Goddard ENG Gareth Kean NZL Ash Delaney AUS
50 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Glenn Snyders
Brenton Rickard
NZL
AUS
100 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Christian Sprenger AUS Brenton Rickard AUS
200 m Breaststroke, Men Brenton Rickard AUS Michael Jamieson SCO Christian Sprenger AUS
50 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN Geoff Huegill AUS Roland Schoeman RSA
100 m Butterfly, Men Geoff Huegill AUS Ryan Pini
Antony James
PNG
ENG
200 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA Michael Rock ENG Stefan Hirniak CAN
200 m Individual Medley, Men James Goddard ENG Joe Roebuck ENG Leith Brodie AUS
400 m Individual Medley, Men Chad le Clos RSA Joe Roebuck ENG Riaan Schoeman RSA
4 x 100 m Medley Relay, Men Australia AUS South Africa RSA England ENG
50 m Freestyle, Women Yolane Kukla AUS Fran Halsall ENG Hayley Palmer NZL
100 m Freestyle, Women Alicia Coutts AUS Emily Seebohm AUS Fran Halsall ENG
200 m Freestyle, Women Kylie Palmer AUS Jazz Carlin WAL Becky Adlington ENG
400 m Freestyle, Women Becky Adlington ENG Kylie Palmer AUS Jazz Carlin WAL
800 m Freestyle, Women Becky Adlington ENG Wendy Trott RSA Melissa Gorman AUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Australia AUS England ENG New Zealand NZL
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Australia AUS New Zealand NZL England ENG
50 m Backstroke, Women Sophie Edington AUS Gemma Spofforth ENG Georgia Davies
Emily Seebohm
WAL
AUS
100 m Backstroke, Women Emily Seebohm AUS Gemma Spofforth ENG Julia Wilkinson CAN
200 m Backstroke, Women Meagen Nay AUS Lizzie Simmonds ENG Emily Seebohm AUS
50 m Breaststroke, Women Leiston Pickett AUS Leisel Jones AUS Kate Haywood ENG
100 m Breaststroke, Women Leisel Jones AUS Samantha Marshall AUS Kate Haywood ENG
200 m Breaststroke, Women Leisel Jones AUS Tessa Wallace AUS Sarah Katsoulis AUS
50 m Butterfly, Women Fran Halsall ENG Marieke Guehrer AUS Emily Seebohm AUS
100 m Butterfly, Women Alicia Coutts AUS Ellen Gandy ENG Jemma Lowe WAL
200 m Butterfly, Women Jess Schipper AUS Audrey Lacroix CAN Ellen Gandy ENG
200 m Individual Medley, Women Alicia Coutts AUS Emily Seebohm AUS Julia Wilkinson CAN
400 m Individual Medley, Women Hannah Miley SCO Samantha Hamill AUS Keri-Anne Payne ENG
4 x 100 m Medley Relay, Women Australia AUS England ENG Canada CAN