1993 Central American and Caribbean Games

Host City Ponce
Country PUR
Held 19 – 30 November 1993
Competitors 278
Countries 18

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Free Routine Women Medal 3 3
Duet Free Routine Women Medal 6 3
Team Free Routine Women Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 2 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
1 m Springboard Women Medal 3 3
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 45 29 19 93
2 Mexico MEX 15 22 14 51
3 Venezuela VEN 7 5 13 25
4 Puerto Rico PUR 5 8 13 26
5 Colombia COL 3 8 8 19
6 Costa Rica CRC 3 2 2 7
7 Trinidad and Tobago TTO 2 5 1 8
8 Suriname SUR 2 0 0 2
9 Honduras HON 1 1 0 2
10 Bahamas BAH 1 0 2 3
11 Nicaragua NCA 1 0 0 1
12 El Salvador ESA 0 2 2 4
13 Bermuda BER 0 1 1 2
14 Guyana GUY 0 1 0 1
= Haiti HAI 0 1 0 1
16 Jamaica JAM 0 0 6 6
17 Guatemala GUA 0 0 2 2
18 Antigua and Barbuda ANT 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo Free Routine, Women María Elena Giusti VEN Sonia Cárdeñas MEX Lilibeth Díaz CUB
Duet Free Routine, Women Lilián Leal / Sonia Cárdeñas MEX Lilibeth Díaz / Ivette Bacallão CUB Janeth Hatiuzka / Catherine Archer COL
Team Free Routine, Women Mexico MEX Cuba CUB Colombia COL
100 m, Men Joel Isasi CUB Andrés Simón CUB Patrick Delice TTO
200 m, Men Andrew Tynes BAH Iván García CUB Jorge Aguilera CUB
400 m, Men Norberto Téllez CUB Neil de Silva TTO Omar Mena CUB
800 m, Men Javier Soto Rolón PUR Héctor Herrera CUB Dale Jones ANT
1,500 m, Men José López VEN Desmond Hector GUY Arturo Espejel MEX
5,000 m, Men Isaac García MEX Gabino Apolonio MEX Juan Ceballos PUR
10,000 m, Men Dionicio Cerón MEX Isaac García MEX Juan Ceballos PUR
Marathon, Men Benjamín Paredes MEX Julio Hernández COL Samuel López MEX
110 m Hurdles, Men Emilio Valle CUB Wagner Marseille HAI Alexis Sánchez CUB
400 m Hurdles, Men Domingo Cordero PUR Pedro Piñera CUB Juan Jesús Gutiérrez MEX
3,000 m Steeplechase, Men Rubén García MEX Héctor Arias MEX Juan Conde CUB
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Puerto Rico PUR Colombia COL
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Trinidad and Tobago TTO Jamaica JAM
20 km Walk, Men Daniel García MEX Héctor Moreno COL Julio René Martínez GUA
50 km Walk, Men Edel Oliva CUB Germán Sánchez MEX Julio Urías GUA
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Marino Drake CUB Antonio Burgos PUR
Pole Vault, Men Edgar Díaz PUR Alberto Manzano CUB
Long Jump, Men Wendell Williams TTO Michael Francis PUR Jaime Jeffersón CUB
Triple Jump, Men Yoelbi Quesada CUB Daniel Osorio CUB Sergio Saavedra VEN
Shot Put, Men Jorge Montenegro CUB Carlos Fandiño CUB Yojer Medina VEN
Discus Throw, Men Alexis Elizalde CUB Luis Delís CUB Yojer Medina VEN
Hammer Throw, Men Alberto Sánchez CUB Eladio Hernández CUB Guillermo Guzmán MEX
Javelin Throw, Men Luis Carlos Lucumí COL Ovidio Trimiño CUB Emeterio González CUB
Decathlon, Men Eugenio Balanqué CUB Raúl Duany CUB José Román PUR
100 m, Women Liliana Allen CUB Miriam Ferrer CUB Chandra Sturrup BAH
200 m, Women Liliana Allen CUB Idalmis Bonne CUB Ximena Restrepo COL
400 m, Women Daysi Duporty CUB Zoila Stewart CRC Nancy McLeón CUB
800 m, Women Letitia Vriesde SUR Ana Fidelia Quirot CUB Daisy Ocasio PUR
1,500 m, Women Letitia Vriesde SUR Isabel Juárez MEX Susana Díaz MEX
3,000 m, Women Isabel Juárez MEX Adriana Fernández MEX Milagro Rodríguez CUB
10,000 m, Women María del Carmen Díaz MEX Lucía Rendón MEX Carmen Serrano PUR
Marathon, Women Emma Cabrera MEX María Elena Reyna MEX Emperatriz Wilson CUB
100 m Hurdles, Women Aliuska López CUB Oraidis Ramírez CUB Joyce Meléndez PUR
400 m Hurdles, Women Lency Montelier CUB Maribelcy Peña COL Wynsome Cole JAM
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Jamaica JAM
10 km Walk, Women María de la Luz Colín MEX Liliana Bermeo COL María Guzmán ESA
Long Jump, Women Niurka Montalvo CUB Eloína Echevarría CUB Suzette Lee JAM
Triple Jump, Women Niurka Montalvo CUB Eloína Echevarría CUB Suzette Lee JAM
Shot Put, Women Herminía Fernández CUB Yumileidi Cumbá CUB Laverne Eve BAH
Discus Throw, Women Bárbara Hechevarría CUB Maritza Martén CUB María Isabel Urrutia COL
Javelin Throw, Women Isel López CUB Xiomara Rivero CUB Patricia Alonso VEN
Heptathlon, Women Magalys García CUB Regla Cárdenas CUB Zorobabelia Córdoba COL
1 m Springboard, Men Abel Ramírez Oñate CUB Joel Rodríguez MEX Fernando Platas MEX
3 m Springboard, Men Jorge Mondragón MEX Fernando Platas MEX Abel Ramírez Oñate CUB
10 m Platform, Men Alberto Acosta MEX Fernando Platas MEX Jesús Aballí CUB
1 m Springboard, Women Vivián Alberty PUR María Elena Romero MEX Mayté Garbey CUB
3 m Springboard, Women María José Alcalá MEX María Elena Romero MEX Vivián Alberty PUR
10 m Platform, Women María Elena Carmuza CUB María José Alcalá MEX Cristina Millán MEX
50 m Freestyle, Men Francisco Sánchez VEN Ricardo Busquets PUR Nelson Vargas MEX
100 m Freestyle, Men Francisco Sánchez VEN Ricardo Busquets PUR Óscar Sotelo MEX
200 m Freestyle, Men Pedro Carrío CUB Alejandro Bermúdez COL Francisco Sánchez VEN
400 m Freestyle, Men Jaime Lipszyc CRC Alejandro Bermúdez COL Pedro Carrío CUB
1,500 m Freestyle, Men Jaime Lipszyc CRC Simón Daniel Chocrón VEN Michel García CUB
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Mexico MEX Venezuela VEN Puerto Rico PUR
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Cuba CUB Venezuela VEN Mexico MEX
100 m Backstroke, Men Rodolfo Falcón CUB Ricardo Busquets PUR René Sáez CUB
200 m Backstroke, Men Rodolfo Falcón CUB René Sáez CUB Alejandro Bermúdez COL
100 m Breaststroke, Men Mario González CUB Chris Flook BER Todd Torres PUR
200 m Breaststroke, Men Mario González CUB Gabriel Vázquez MEX Chris Flook BER
100 m Butterfly, Men Diego Perdomo COL Francisco Sánchez VEN José Menéndez CUB
200 m Butterfly, Men Nelson Mora VEN Germán Rieckehoff PUR Jorge Anaya MEX
200 m Individual Medley, Men Walter Soza NCA Mario González CUB Carlos Bodega PUR
400 m Individual Medley, Men Alejandro Bermúdez COL Gabriel Vázquez MEX Eric Greenwood CRC
4 x 100 m Medley Relay, Men Cuba CUB Puerto Rico PUR Mexico MEX
50 m Freestyle, Women Déborah Figueroa CUB Siobhan Cropper TTO Celiangel Coello VEN
100 m Freestyle, Women Déborah Figueroa CUB Siobhan Cropper TTO Niuvys Rosales CUB
200 m Freestyle, Women Daimara Muñoz CUB Daniela Villegas MEX Dayana Vázquez VEN
400 m Freestyle, Women Daniela Nayarena VEN María José Marenco ESA Dayana Vázquez VEN
800 m Freestyle, Women Daniela Nayarena VEN María José Marenco ESA Dayana Vázquez VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Cuba CUB Mexico MEX Puerto Rico PUR
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Cuba CUB Mexico MEX Venezuela VEN
100 m Backstroke, Women Sangeeta Puri TTO Ana María González CUB Rosa Barbella VEN
200 m Backstroke, Women Ana María González CUB Sangeeta Puri TTO Rosa Barbella VEN
100 m Breaststroke, Women Mikeila Torres CUB Kenia Puertas VEN Sandra Arroyo CRC
200 m Breaststroke, Women Sandra Arroyo CRC Mikeila Torres CUB Kenia Puertas VEN
100 m Butterfly, Women Niuvys Rosales CUB Ana Graham MEX Odaysi Salgado CUB
200 m Butterfly, Women Niuvys Rosales CUB Odaysi Salgado CUB María José Marenco ESA
200 m Individual Medley, Women Claudia Fortín HON Sonia Álvarez PUR Daniela Villegas MEX
400 m Individual Medley, Women Sonia Álvarez PUR Claudia Fortín HON Isabel Ceballos COL
4 x 100 m Medley Relay, Women Cuba CUB Costa Rica CRC Mexico MEX
Water Polo, Men Cuba CUB Mexico MEX Puerto Rico PUR