1998 Central American and Caribbean Games

Host City Maracaibo
Country VEN
Held 8 – 22 August 1998
Competitors 282
Countries 18

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Free Routine Women Medal 3 3
Duet Free Routine Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 4 4
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 4 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 4 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Team Men Medal 6 3
Short Women Medal 3 3
Short Team Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 29 23 16 68
2 Mexico MEX 15 18 18 51
3 Venezuela VEN 10 10 10 30
4 Jamaica JAM 7 11 8 26
5 Suriname SUR 7 1 0 8
6 Puerto Rico PUR 5 3 7 15
7 Colombia COL 3 8 11 22
8 Panama PAN 2 0 0 2
9 Trinidad and Tobago TTO 1 4 0 5
10 Bahamas BAH 1 1 3 5
11 Barbados BAR 1 1 1 3
= Costa Rica CRC 1 1 1 3
13 Dominican Republic DOM 1 0 2 3
14 United States Virgin Islands ISV 1 0 0 1
15 El Salvador ESA 0 2 1 3
16 Guatemala GUA 0 1 4 5
17 Netherlands Antilles AHO 0 0 2 2
18 Honduras HON 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo Free Routine, Women Lilián Leal MEX Kenia Pérez CUB Virginia Ruiz VEN
Duet Free Routine, Women Lilián Leal / Érika Leal Ramírez MEX Kenia Pérez / Patricia Mitad CUB Charyl Hernández / Leilani Torres PUR
100 m, Men Obadele Thompson BAR Luis Alberto Pérez CUB Nathanael Sprit AHO
200 m, Men Juan Pedro Toledo MEX Misael Ortíz CUB Iván García CUB
400 m, Men Roxbert Martin JAM Alejandro Cárdenas MEX Davian Clarke JAM
800 m, Men Norberto Téllez CUB Ereisis Torres CUB Mark Olivo VEN
1,500 m, Men Héctor Torres MEX Emigdio Delgado VEN Pablo Olmedo MEX
5,000 m, Men Pablo Olmedo MEX Freddy González VEN Germán Beltrán VEN
10,000 m, Men Germán Beltrán VEN Julio César Valle MEX Gabino Apolonio MEX
Marathon, Men Juan Manuel Camacho MEX William Ramírez COL Rubén Maza VEN
110 m Hurdles, Men Anier García CUB Steve Brown TTO Erick Batte CUB
400 m Hurdles, Men Dinsdale Morgan JAM Emilio Valle CUB Kemel Thompson JAM
3,000 m Steeplechase, Men José Salvador Miranda MEX Néstor Nieves VEN Daniel Torres MEX
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Jamaica JAM Bahamas BAH
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Jamaica JAM Bahamas BAH
20 km Walk, Men Daniel García MEX Bernardo Segura MEX Julio René Martínez GUA
50 km Walk, Men Ignacio Zamudio MEX Hugo López GUA Jorge Pino CUB
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Gilmar Mayo COL Julio Luciano DOM
Pole Vault, Men Edgar Díaz PUR Ricardo Diez VEN Jorge Tienda MEX
Long Jump, Men Iván Pedroso CUB James Beckford JAM Joan Lino Martínez CUB
Triple Jump, Men Yoelbi Quesada CUB Aliecer Urrutia CUB Iván Salcedo MEX
Shot Put, Men Yojer Medina VEN Yosvany Obregón CUB Orlando Ibarra COL
Discus Throw, Men Alexis Elizalde CUB Frank Casañas CUB Alfredo Nieves PUR
Hammer Throw, Men Alberto Sánchez CUB Yosvany Suárez CUB Guillermo Guzmán MEX
Javelin Throw, Men Emeterio González CUB Isbel Luaces CUB Edwin Cuesta VEN
Decathlon, Men Raúl Duany CUB Eugenio Balanqué CUB Diógenes Estévez VEN
100 m, Women Chandra Sturrup BAH Beverly McDonald JAM Idalia Hechevarría
Tayna Lawrence
CUB
JAM
200 m, Women Beverly McDonald JAM Juliet Cuthbert JAM Felipa Palacios COL
400 m, Women Sandie Richards JAM Ana Guevara MEX Norfalia Carabalí COL
800 m, Women Letitia Vriesde SUR Ana Guevara MEX Mardrea Hyman JAM
1,500 m, Women Mardrea Hyman JAM Nora Rocha MEX Yanelis Videaux CUB
5,000 m, Women Nora Rocha MEX Adriana Fernández MEX Bertha Sánchez COL
10,000 m, Women Adriana Fernández MEX Lucía Mendiola MEX Yailén García CUB
Marathon, Women Emma Cabrera MEX Marisol Vargas MEX Kriscia García ESA
100 m Hurdles, Women Dionne Rose JAM Gillian Russell JAM Dainelky Pérez CUB
400 m Hurdles, Women Deon Hemmings JAM Andrea Blackett BAR Debbie-Ann Parris JAM
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Jamaica JAM Barbados BAR
10 km Walk, Women María Graciela Mendoza MEX María del Rosario Sánchez MEX Oslaidis Cruz CUB
High Jump, Women Juana Rosario Arrendel DOM Natasha Alleyne TTO Niurka Lussón CUB
Pole Vault, Women Alejandra Meza MEX Mariana McCarthy CUB Denise Jerez GUA
Long Jump, Women Flora Hyacinth ISV Jackie Edwards BAH Lacena Golding-Clarke JAM
Triple Jump, Women Yamilé Aldama CUB Suzette Lee JAM Olga Cepero CUB
Shot Put, Women Yumileidi Cumbá CUB María Isabel Urrutia COL María Mercedes DOM
Discus Throw, Women Bárbara Hechevarría CUB Hilda Ramos CUB María Isabel Urrutia COL
Hammer Throw, Women Aldenay Vasallo CUB María Villamizar COL Norbi Balantén CUB
Javelin Throw, Women Sonia Bisset CUB Osleidys Menéndez CUB Laverne Eve BAH
Heptathlon, Women Magalys García CUB Marsha Mark-Baird TTO Lisa Wright JAM
50 m Freestyle, Men Ricardo Busquets PUR Francisco Sánchez VEN Marcos Hernández CUB
100 m Freestyle, Men Francisco Sánchez VEN Marcos Hernández CUB Ricardo Busquets PUR
200 m Freestyle, Men Fernando Jácome COL Óscar Sotelo MEX Ives García CUB
400 m Freestyle, Men Ricardo Monasterio VEN Alejandro Bermúdez COL Josh Ilika MEX
1,500 m Freestyle, Men Ricardo Monasterio VEN Ives García CUB Ramón Valle HON
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Cuba CUB Mexico MEX
100 m Backstroke, Men Rodolfo Falcón CUB Neisser Bent CUB Ricardo Busquets PUR
200 m Backstroke, Men Neisser Bent CUB Carlos Arena MEX Alexis Perdomo VEN
100 m Breaststroke, Men Gunter Rodríguez CUB Francisco Suriano ESA Álvaro Fortuny GUA
200 m Breaststroke, Men Gunter Rodríguez CUB Francisco Suriano ESA José López MEX
100 m Butterfly, Men Francisco Sánchez VEN Oswaldo Quevedo VEN Ricardo Busquets PUR
200 m Butterfly, Men Andrew Livingston PUR Juan Veloz MEX Nelson Mora VEN
200 m Individual Medley, Men Neisser Bent CUB Gunter Rodríguez CUB Alejandro Bermúdez COL
400 m Individual Medley, Men Gunter Rodríguez CUB Alejandro Bermúdez COL Santiago Lima MEX
4 x 100 m Medley Relay, Men Cuba CUB Mexico MEX Puerto Rico PUR
50 m Freestyle, Women Eileen Marie Coparropa PAN Siobhan Cropper TTO Déborah Figueroa CUB
100 m Freestyle, Women Eileen Marie Coparropa PAN Déborah Figueroa CUB Erin Volcán VEN
200 m Freestyle, Women Carolyn Adel SUR Janelle Atkinson JAM Erin Volcán VEN
400 m Freestyle, Women Carolyn Adel SUR Janelle Atkinson JAM Lucía Jiménez GUA
800 m Freestyle, Women Carolyn Adel SUR Janelle Atkinson JAM Irma Villareal MEX
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Puerto Rico PUR Venezuela VEN Colombia COL
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Puerto Rico PUR Venezuela VEN Colombia COL
100 m Backstroke, Women Carolyn Adel SUR Ana María González CUB Tessa Solomon AHO
200 m Backstroke, Women Ana María González CUB Tania Galindo MEX Irma Villareal MEX
100 m Breaststroke, Women Kenia Puertas VEN Imaday Núñez CUB Isabel Ceballos COL
200 m Breaststroke, Women Adriana Marmolejo MEX Kenia Puertas VEN Imaday Núñez CUB
100 m Butterfly, Women Siobhan Cropper TTO Melissa Mata CRC Paola España MEX
200 m Butterfly, Women Melissa Mata CRC Carolyn Adel SUR Paola España MEX
200 m Individual Medley, Women Carolyn Adel SUR Sonia Álvarez PUR Isabel Ceballos COL
400 m Individual Medley, Women Carolyn Adel SUR Sonia Álvarez PUR Irma Villareal MEX
4 x 100 m Medley Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Puerto Rico PUR
Short, Men Gilberto González VEN Javier Rosas MEX José Valderrama MEX
Short Team, Men Venezuela VEN Mexico MEX Colombia COL
Short, Women María Morales COL Yenny García VEN María Martínez MEX
Short Team, Women Colombia COL Mexico MEX Costa Rica CRC
Water Polo, Men Cuba CUB Puerto Rico PUR Mexico MEX