2001 Bolivarian Games

Host City Ambato
Country ECU
Held 7 – 16 September 2001
Competitors 183
Countries 5

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 1
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 4 3
4 x 400 m Relay Men Medal 0 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 1
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 4 3
4 x 400 m Relay Women Medal 0 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 1
400 m Freestyle Men Medal 3 1
1,500 m Freestyle Men Medal 3 1
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 4 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 1
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 4 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 0 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Team Men Medal 2 3
Short Women Medal 3 2
Short Team Women Medal 2 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Venezuela VEN 40 40 33 113
2 Colombia COL 26 24 27 77
3 Ecuador ECU 11 13 20 44
4 Peru PER 7 7 7 21
5 Bolivia BOL 5 5 2 12

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men John Córdoba COL Luis Morán ECU Juan Alberto Morillo VEN
200 m, Men John Córdoba COL Hely Ollarves VEN Jimmy Pino COL
400 m, Men Jonathan Palma VEN William Hernández VEN Dany Núñez VEN
800 m, Men Simoncito Silvera VEN Jonathan Palma VEN Fadrique Iglesias BOL
1,500 m, Men Freddy González VEN José Ladino COL José Perea COL
5,000 m, Men Franklin Tenorio ECU William Naranjo COL Diego Colorado COL
10,000 m, Men Silvio Guerra ECU Diego Colorado COL José Alejandro Semprún VEN
Marathon, Men Hugo Jiménez COL Jesús Virrueta PER Francisco Roldán ECU
110 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Jackson Quiñónez ECU Marlián Reina VEN
400 m Hurdles, Men José Turbay VEN José Carvajal COL José Ferrín ECU
3,000 m Steeplechase, Men Richard Arias ECU Néstor Nieves VEN Emigdio Delgado VEN
4 x 100 m Relay, Men Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Men Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
20 km Walk, Men Jefferson Pérez ECU Patricio Villacorte ECU Marco Taype PER
50 km Walk, Men Patricio Villacorte ECU Fausto Quinde ECU Rolando Saquipay ECU
High Jump, Men Gilmar Mayo COL Jackson Quiñónez ECU Franco Moy PER
Pole Vault, Men Johnny Romero VEN Jackson Angulo COL Ricardo Diez VEN
Long Jump, Men Esteban Copland VEN José Reyes VEN Lewis Asprilla COL
Triple Jump, Men Freddy Nieves ECU Alvin Rentería COL Leisner Aragón COL
Shot Put, Men Yojer Medina VEN Jhonny Rodríguez COL Orlando Ibarra COL
Discus Throw, Men Yojer Medina VEN Juan Tello PER Orlando Ibarra COL
Hammer Throw, Men Aldo Bello VEN Eduardo Acuña PER Jesús Parejo VEN
Javelin Throw, Men Noraldo Palacios COL Ronald Noguera VEN Manuel Fuenmayor VEN
Decathlon, Men Darrin Mijares VEN Marcos Reyes VEN Wilmer Cortez ECU
100 m, Women Mirtha Brock COL Melisa Murillo COL Miriam Caicedo COL
200 m, Women Felipa Palacios COL Digna Murillo COL Wilmary Álvarez VEN
400 m, Women Norma González COL Eliana Pacheco VEN Yusmelys García VEN
800 m, Women Niusha Mancilla BOL Rosibel García COL Mercy Colorado ECU
1,500 m, Women Niusha Mancilla BOL Bertha Sánchez COL Mariela Álvarez PER
5,000 m, Women Martha Tenorio ECU Sonia Calizaya BOL María Paredes ECU
10,000 m, Women Martha Tenorio ECU Rosa Apaza Ramírez BOL Sonia Calizaya BOL
Marathon, Women Justina Calizaya BOL Myriam Pulido COL Yolanda Quimbita ECU
100 m Hurdles, Women Princesa Oliveros COL Sandrine Legenort VEN Virginia Wila ECU
400 m Hurdles, Women Princesa Oliveros COL Yusmelys García VEN Lucy Jaramillo ECU
3,000 m Steeplechase, Women Niusha Mancilla BOL Marlene Acuña ECU Bertha Sánchez COL
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Ecuador ECU Venezuela VEN
20 km Walk, Women Geovana Irusta BOL Morelba Useche VEN Cristina Bohórquez COL
High Jump, Women Caterine Ibargüén COL María Jhoris VEN Yetzálida Pérez VEN
Pole Vault, Women Yoisemil Fuentes VEN Milena Agudelo COL Elizabeth Restrepo COL
Long Jump, Women Helena Guerrero COL Jennifer Arveláez VEN Ana Caicedo ECU
Triple Jump, Women Jennifer Arveláez VEN Ludmila Reyes VEN Ivonne Patarroyo COL
Shot Put, Women Luz Castro COL Yanira Hurtado VEN Neolanis Suárez VEN
Discus Throw, Women Luz Castro COL Neolanis Suárez VEN Denis Córdoba COL
Hammer Throw, Women María Villamizar COL Yaiza Córdoba COL Dubraska Rodríguez VEN
Javelin Throw, Women Sabina Moya COL Zuleima Araméndiz COL María González VEN
Heptathlon, Women Zorobabelia Córdoba COL Thaimara Solsiree Rivas VEN Osmary Sequea VEN
1 m Springboard, Men Ramón Fumadó VEN Juan Guillermo Urán COL Luis Villarroel VEN
3 m Springboard, Men Luis Villarroel VEN Ramón Fumadó VEN Juan Guillermo Urán COL
10 m Platform, Men Juan Guillermo Urán COL Leonardo Rodríguez VEN Julián Chalarca COL
1 m Springboard, Women Alejandra Fuentes VEN Diana Pineda COL Patricia Ortega VEN
3 m Springboard, Women Diana Pineda COL Alejandra Fuentes VEN Patricia Ortega VEN
10 m Platform, Women Diana Pineda COL Jeammy Jardines VEN Isabel Iza VEN
50 m Freestyle, Men Julio Santos ECU Camilo Becerra COL Oswaldo Quevedo VEN
100 m Freestyle, Men Julio Santos ECU Oswaldo Quevedo VEN Francisco Páez VEN
200 m Freestyle, Men Erwin Maldonado VEN Ricardo Monasterio VEN Manuel Colmenares VEN
400 m Freestyle, Men Erwin Maldonado VEN Ricardo Monasterio VEN Manuel Colmenares VEN
1,500 m Freestyle, Men Ricardo Monasterio VEN Erwin Maldonado VEN Alejandro Gómez VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Ecuador ECU Colombia COL
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Ecuador ECU Colombia COL
100 m Backstroke, Men Gabrielle Tirabassi VEN Mauricio Prudencio BOL Guillermo Ramírez COL
200 m Backstroke, Men Gabrielle Tirabassi VEN César Canepa PER Guillermo Ramírez COL
100 m Breaststroke, Men Gerardo Jiménez VEN Ramiro Palmar VEN Juan Cardona COL
200 m Breaststroke, Men Miguel Juárez VEN Juan Cardona COL Abraham Solano ECU
100 m Butterfly, Men Oswaldo Quevedo VEN Luis Rojas VEN Camilo Becerra COL
200 m Butterfly, Men Eduardo Ramírez VEN José Cardona VEN Sebastián Thoret ECU
200 m Individual Medley, Men Sebastián Thoret ECU Leopoldo Andara VEN Jorge Salcedo VEN
400 m Individual Medley, Men Leonel Díaz VEN Gregory Fuentes ECU Leopoldo Andara VEN
4 x 100 m Medley Relay, Men Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
50 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN María Wong PER Celiangel Coello VEN
100 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Diana López VEN María Wong PER
200 m Freestyle, Women María Wong PER Daniela Aponte VEN Diana López VEN
400 m Freestyle, Women Daniela Aponte VEN Silvia Pérez VEN Diana López VEN
800 m Freestyle, Women Daniela Aponte VEN Oriana Galindo VEN Diana Cáceres ECU
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Venezuela VEN Peru PER Colombia COL
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Venezuela VEN Colombia COL Peru PER
100 m Backstroke, Women Valeria Silva PER Francy Palma VEN Mónica Guerra PER
200 m Backstroke, Women Valeria Silva PER Mónica Guerra PER Carolina Sierra COL
100 m Breaststroke, Women Valeria Silva PER Katerine Moreno BOL Corina Gonçalves VEN
200 m Breaststroke, Women Valeria Silva PER María Cevallos ECU Gloria González VEN
100 m Butterfly, Women María Rodríguez VEN Mariela Yépez ECU Andreína Rojas VEN
200 m Butterfly, Women Alícia Castro PER María Rodríguez VEN Mariela Yépez ECU
200 m Individual Medley, Women Andreína Rojas VEN Silvia Pérez VEN María Wong PER
400 m Individual Medley, Women Silvia Pérez VEN Paola Abad ECU Carolina Sierra COL
4 x 100 m Medley Relay, Women Peru PER Venezuela VEN Colombia COL
Short, Men Gilberto González VEN Ricardo Cardeño COL Willy Vargas COL
Short Team, Men Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
Short, Women María Morales COL Agnes Eppers BOL Fiorella D'Croz COL
Short Team, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU