2005 Bolivarian Games

Host City Armenia and Pereira
Country COL
Held 12 – 21 August 2005
Competitors 198
Countries 5

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Half Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 8 2
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 4 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 4 2
200 m Women Medal 4 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
Half Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 4 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 4 2
Discus Throw Women Medal 4 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 4 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 4 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 4 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Sprint Men Medal 3 2
Sprint Team Men Medal 3 3
Short Men Medal 3 2
Short Team Men Medal 3 3
Sprint Women Medal 3 3
Sprint Team Women Medal 0 3
Short Women Medal 3 2
Short Team Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Colombia COL 56 36 32 124
2 Venezuela VEN 26 35 21 82
3 Ecuador ECU 8 14 21 43
4 Bolivia BOL 1 1 1 3
5 Peru PER 0 5 15 20

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Daniel Grueso COL Harlin Echavarría COL Luis Morán ECU
200 m, Men Daniel Grueso COL Hawer Murillo COL Hely Ollarves VEN
400 m, Men Carlos Peña COL Carlos Pérez VEN Javier Mosquera COL
800 m, Men Simoncito Silvera VEN John Chávez COL Fadrique Iglesias BOL
1,500 m, Men Byron Piedra ECU John Chávez COL Nico Herrera VEN
5,000 m, Men José Alirio Carrasco COL Jhon Cusi PER José Jacinto López COL
10,000 m, Men José Alirio Carrasco COL Lervis Arias VEN José Jacinto López COL
Half Marathon, Men Diego Colorado COL Silvio Guerra ECU Franklin Tenorio ECU
110 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Jackson Quiñónez ECU Jhonathan Davis VEN
400 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Víctor Solarte VEN Ángel Rodríguez VEN
3,000 m Steeplechase, Men Emigdio Delgado VEN Néstor Nieves VEN Richard Arias ECU
4 x 100 m Relay, Men Colombia COL Venezuela VEN
4 x 400 m Relay, Men Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
20 km Walk, Men Rolando Saquipay ECU Jefferson Pérez ECU Gustavo Restrepo COL
50 km Walk, Men Xavier Moreno ECU Fausto Quinde ECU Edwin Centeno PER
High Jump, Men Gilmar Mayo COL Beltrán Léon VEN Daniel Rodríguez VEN
Pole Vault, Men César González VEN David Rojas COL Víctor Hugo Medina COL
Long Jump, Men Esteban Copland VEN Luis Tristán PER Marcos Ibargüen COL
Triple Jump, Men Jhonny Rodríguez VEN Hugo Chila ECU Carlos Carabalí COL
Shot Put, Men Yojer Medina VEN Carlos García COL Edmundo Martínez VEN
Discus Throw, Men Jesús Parejo VEN Héctor Hurtado VEN Gabriele Hugo ECU
Hammer Throw, Men Aldo Bello VEN Eduardo Acuña PER Jesús Parejo VEN
Javelin Throw, Men Noraldo Palacios COL Manuel Fuenmayor VEN Jhonny Viáfara COL
Decathlon, Men Andrés Mantilla COL Juan Carlos Jaramillo VEN Oscar Mina ECU
100 m, Women Felipa Palacios COL Melisa Murillo COL Ana Caicedo ECU
200 m, Women Felipa Palacios COL Norma González COL Fiorela Molina VEN
400 m, Women Norma González COL Lucy Jaramillo ECU María Idrobo COL
800 m, Women Rosibel García COL Jenny Mejías VEN Muriel Coneo COL
1,500 m, Women Rosibel García COL Mónica Amboya ECU Ángela Figueroa COL
5,000 m, Women Bertha Sánchez COL María Elena Calle ECU Rosa Chacha ECU
10,000 m, Women Martha Tenorio ECU Bertha Sánchez COL Raquel Aceituno PER
Half Marathon, Women Sandra Ruales ECU Norelys Lugo VEN Iglandini González COL
100 m Hurdles, Women Bertha Sánchez COL Princesa Oliveros COL Sandrine Legenort VEN
400 m Hurdles, Women Lucy Jaramillo ECU Princesa Oliveros COL Yusmelys García VEN
3,000 m Steeplechase, Women Mónica Amboya ECU Ángela Figueroa COL Yolanda Caballero COL
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
20 km Walk, Women Geovana Irusta BOL Sandra Zapata COL Mabel Oncebay PER
High Jump, Women Caterine Ibargüén COL Marielys Rojas VEN Tatiana Rodríguez COL
Pole Vault, Women Milena Agudelo COL Karina Quejada COL María Ferrand PER
Long Jump, Women Caterine Ibargüén COL Helena Guerrero COL Ana Caicedo ECU
Triple Jump, Women Johanna Triviño-Urrutia COL Caterine Ibargüén COL Jennifer Arveláez VEN
Shot Put, Women Luz Castro COL Ahymará Espinoza VEN Eli Johana Moreno COL
Discus Throw, Women Luz Castro COL María Cubillán VEN Karina Díaz ECU
Hammer Throw, Women Johana Ramírez COL Rosa Rodríguez VEN Eli Johana Moreno COL
Javelin Throw, Women Zuleima Araméndiz COL María González VEN Jenny Llulluna ECU
Heptathlon, Women Thaimara Solsiree Rivas VEN Nasly Perea COL Diana Ibargüen COL
1 m Springboard, Men Juan Guillermo Urán COL Luis Villarroel VEN Víctor Ortega COL
3 m Springboard, Men Juan Guillermo Urán COL Luis Villarroel VEN Ramón Fumadó VEN
1 m Springboard, Women Alejandra Fuentes VEN Jocelyn Castillo VEN Juliana Ochoa COL
3 m Springboard, Women Diana Pineda COL Alejandra Fuentes VEN Jocelyn Castillo VEN
10 m Platform, Women Diana Pineda COL Juliana Ochoa COL Aldemar Torres VEN
50 m Freestyle, Men Camilo Becerra COL Octavio Alesi VEN Guillermo Ramírez COL
100 m Freestyle, Men Octavio Alesi VEN Camilo Becerra COL Sebastián Arango COL
200 m Freestyle, Men Ricardo Monasterio VEN Sebastián Arango COL Julio César Galofre COL
400 m Freestyle, Men Ricardo Monasterio VEN Erwin Maldonado VEN Sebastián Arango COL
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Colombia COL Venezuela VEN Peru PER
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Colombia COL Peru PER
100 m Backstroke, Men Omar Pinzón COL Albert Subirats VEN Guillermo Ramírez COL
200 m Backstroke, Men Omar Pinzón COL Guillermo Ramírez COL Alessio Domenack PER
100 m Breaststroke, Men Diego Bonilla COL Rohan Pinto VEN Javier Gómez COL
200 m Breaststroke, Men Javier Gómez COL Leopoldo Andara VEN Gianmarco Mosto PER
100 m Butterfly, Men Albert Subirats VEN Octavio Alesi VEN Camilo Becerra COL
200 m Butterfly, Men Julio César Galofre COL Marco Camargo ECU Omar Pinzón COL
200 m Individual Medley, Men Diego Bonilla COL Omar Pinzón COL Leopoldo Andara VEN
400 m Individual Medley, Men Diego Bonilla COL Juan Thoret ECU Christian Orjuela COL
4 x 100 m Medley Relay, Men Venezuela VEN Colombia COL Peru PER
50 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Yamilé Bahamonde ECU Ximena Vilar VEN
100 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Yamilé Bahamonde ECU Nicole Marmol ECU
200 m Freestyle, Women Nicole Marmol ECU Paola Duguet COL María Paula Álvarez COL
400 m Freestyle, Women Paola Duguet COL Yanel Pinto VEN Valentína Arcila COL
800 m Freestyle, Women Isabela Acuña COL Paola Duguet COL Yanel Pinto VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
100 m Backstroke, Women Carolina Colorado COL Laura Gómez COL María Valderrama PER
200 m Backstroke, Women Laura Gómez COL Carolina Colorado COL Valeria Silva PER
100 m Breaststroke, Women Mónica Álvarez COL Valeria Silva PER Nora Miró PER
200 m Breaststroke, Women Mónica Álvarez COL Nora Miró PER María Camacho COL
100 m Butterfly, Women María Rodríguez VEN Yamilé Bahamonde ECU María Valderrama PER
200 m Butterfly, Women María Rodríguez VEN Andreína Pinto VEN Tania Fuentes PER
200 m Individual Medley, Women Marcela Aguirre COL Laura Gómez COL Patricia Maldonado VEN
400 m Individual Medley, Women Patricia Maldonado VEN Marcela Aguirre COL Silvia Pérez VEN
4 x 100 m Medley Relay, Women Venezuela VEN Colombia COL Peru PER
Sprint, Men Gilberto González VEN Willy Vargas COL Jhon Tibocha COL
Sprint Team, Men Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU
Short, Men Camilo González VEN Ricardo Cardeño COL Gilberto González VEN
Short Team, Men Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
Sprint, Women María Morales COL Agnes Eppers BOL Paola Bonilla ECU
Sprint Team, Women Colombia COL Ecuador ECU Venezuela VEN
Short, Women María Morales COL Ibeth Aguiar COL María Naranjo ECU
Short Team, Women Colombia COL Venezuela VEN Ecuador ECU