1994 Central American Games

Host City San Salvador
Country ESA
Held 25 November – 1 December 1994
Competitors 112
Countries 7

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Costa Rica CRC 17 9 8 34
2 Guatemala GUA 9 14 13 36
3 El Salvador ESA 8 7 15 30
4 Honduras HON 3 8 4 15
5 Nicaragua NCA 3 3 2 8
6 Panama PAN 3 3 1 7
7 Belize BIZ 2 1 2 5

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Michael Stewart CRC Minor Aguilar CRC Elston Shaw BIZ
200 m, Men Michael Stewart CRC Randolph Foster CRC Carlos Daley PAN
400 m, Men Randolph Foster CRC Isaac Rojas CRC Carlos Toledo ESA
800 m, Men Carlos Mairena NCA Juan José Tapia PAN Luis Martínez GUA
1,500 m, Men Luis Martínez GUA Juan José Tapia PAN Carlos Mairena NCA
5,000 m, Men Iván Gómez GUA José Luis Molina CRC Marcos Juárez GUA
10,000 m, Men José Antonio Morales GUA José Luis Molina CRC Alberto Paredes GUA
Marathon, Men William Aguirre NCA José Linares GUA Johnny Solano CRC
110 m Hurdles, Men Alex Foster CRC Rudel Franco ESA Erick Krings GUA
400 m Hurdles, Men Alex Foster CRC Erick Krings GUA Francisco Flores HON
3,000 m Steeplechase, Men Luis Martínez GUA Lázaro Vásquez GUA Adolfo Costa CRC
4 x 100 m Relay, Men Costa Rica CRC Guatemala GUA Belize BIZ
4 x 400 m Relay, Men Costa Rica CRC Guatemala GUA El Salvador ESA
20 km Walk, Men Julio René Martínez GUA Hugo López GUA Francisco Guzmán ESA
50 km Walk, Men Julio Urías GUA Nelson Fúnez GUA Luis Rodríguez ESA
High Jump, Men José Alberto Barahona PAN Miguel Monge CRC Luis Flores HON
Pole Vault, Men Lucas Miranda ESA Jorge Flores HON Héctor Salvatierra GUA
Long Jump, Men Tito Vides GUA Elston Shaw BIZ Alfredo Williams NCA
Triple Jump, Men Daniel Flores HON Howard Pandy HON Marlon Grainger CRC
Shot Put, Men Jaime Comandari ESA José Castillo ESA Fernando Alonzo GUA
Discus Throw, Men Herbert Rodríguez ESA Fernando Alonzo GUA Jaime Comandari ESA
Hammer Throw, Men Enrique Reina HON Guillermo Morales ESA Herbert Rodríguez ESA
Javelin Throw, Men Rigoberto Calderón NCA Nelson Ocón NCA Luis Bermúdez CRC
Decathlon, Men Jorge Flores HON Cecil Koehling HON Oscar Alpízar CRC
100 m, Women Zoila Stewart CRC Elizabeth Chávez HON Amrei Baumgarten GUA
200 m, Women Erica Barker CRC Amrei Baumgarten GUA Leticia Osorto ESA
400 m, Women Zoila Stewart CRC Arely Franco ESA Rosa Évora ESA
800 m, Women Zoila Stewart CRC Marcela Jackson CRC Rosa Évora ESA
1,500 m, Women Elsa Monterroso GUA Guadalupe Zúñiga CRC Thelma Zúñiga CRC
3,000 m, Women Thelma Zúñiga CRC Elsa Monterroso GUA Aura Morales GUA
10,000 m, Women Thelma Zúñiga CRC Aura Morales GUA Isabel Tum Canto GUA
Marathon, Women Maritza Martínez CRC Gina Coello HON Evelyn Diaz ESA
100 m Hurdles, Women Ivette Sánchez PAN Elfride Krings GUA Elisa Vega ESA
400 m Hurdles, Women Arely Franco ESA Ivette Sánchez PAN Luz Valenzuela GUA
4 x 100 m Relay, Women El Salvador ESA Guatemala GUA Honduras HON
4 x 400 m Relay, Women El Salvador ESA Nicaragua NCA Guatemala GUA
10 km Walk, Women María Ambrosio Lemus GUA Magdalena Guzmán ESA Ivis Martínez ESA
High Jump, Women Ivonne Montoya CRC Aída Franco ESA Elisa Vega ESA
Long Jump, Women Althea Gilharry BIZ Elizabeth Chávez HON Elluany Reid CRC
Triple Jump, Women Althea Gilharry BIZ Elizabeth Chávez HON Arely Franco ESA
Shot Put, Women Glendorlee Pinnock CRC Verónica Monzón GUA Eva Dimas ESA
Discus Throw, Women Eva Dimas ESA María Obando NCA Jessica Gómez HON
Hammer Throw, Women Eva Dimas ESA Jessica Gómez HON Iris Rosales GUA
Javelin Throw, Women Raisa Domínguez PAN Ana Hernández CRC Glendorlee Pinnock CRC
Heptathlon, Women Ivonne Montoya CRC Ruth Gallardo ESA Sandra Oliveros GUA