2019 Military World Games

Host City Wuhan
Country CHN
Held 18 – 27 October 2019
Competitors 279
Countries 35

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
Marathon Team Men Medal 11 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 2 2
Javelin Throw Men Medal 4 4
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 3
Marathon Team Women Medal 10 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 2 1
3 m Springboard Men Medal 2 1
10 m Platform Men Medal 2 1
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 4 1
10 m Platform, Synchronized Men Medal 4 2
Team Men Medal 11 2
1 m Springboard Women Medal 2 1
3 m Springboard Women Medal 2 1
10 m Platform Women Medal 2 1
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 4 2
10 m Platform, Synchronized Women Medal 4 2
Team Women Medal 11 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
5 km Men Medal 3 2
10 km Men Medal 3 3
5 km Women Medal 3 3
10 km Women Medal 3 2
4 x 1.25 km Relay Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 13 3
50 m Backstroke Men Medal 4 4
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 15 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 13 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 16 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 15 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 43 25 22 90
2 Russia RUS 10 17 15 42
3 Brazil BRA 9 16 10 35
4 France FRA 9 5 6 20
5 Bahrain BRN 8 1 6 15
6 Poland POL 7 6 16 29
7 Ukraine UKR 2 7 5 14
8 North Korea PRK 2 2 1 5
9 Kenya KEN 2 1 2 5
10 Iran IRI 2 0 0 2
11 Slovenia SLO 1 3 0 4
12 Morocco MAR 1 1 1 3
13 Belarus BLR 1 0 0 1
= India IND 1 0 0 1
= Kazakhstan KAZ 1 0 0 1
= Namibia NAM 1 0 0 1
= Romania ROU 1 0 0 1
18 Germany GER 0 5 0 5
19 Algeria ALG 0 2 3 5
20 Slovakia SVK 0 2 0 2
21 Dominican Republic DOM 0 1 3 4
= Italy ITA 0 1 3 4
23 Sri Lanka SRI 0 1 2 3
24 Oman OMA 0 1 0 1
= Saudi Arabia KSA 0 1 0 1
= Syria SYR 0 1 0 1
= Tanzania TAN 0 1 0 1
= Vietnam VIE 0 1 0 1
29 Albania ALB 0 0 1 1
= Belgium BEL 0 0 1 1
= Greece GRE 0 0 1 1
= Kuwait KUW 0 0 1 1
= Luxembourg LUX 0 0 1 1
= Rwanda RWA 0 0 1 1
= Switzerland SUI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Hassan Taftian IRI Paulo André De Oliveira BRA Amaury Golitin FRA
200 m, Men Aldemir Gomes BRA Serhiy Smelyk UKR Yancarlos Martínez DOM
400 m, Men Abbas Abubakar Abbas BRN Mazen Al-Yasen KSA Moussa Issa BRN
800 m, Men Michał Rozmys POL Cornelius Tuwei KEN Abraham Rotich BRN
1,500 m, Men Michał Rozmys POL Hicham Ouladha MAR Marcin Lewandowski POL
5,000 m, Men Birhanu Balew BRN Amanal Petros GER Peter Ndegwa KEN
10,000 m, Men Mohamed Reda El-Aaraby MAR Amanal Petros GER Hamza Sahli MAR
Marathon, Men Shumi Dechasa BRN Alphonce Felix Simbu TAN John Hakizimana RWA
Marathon Team, Men Poland POL North Korea PRK France FRA
110 m Hurdles, Men Sergey Shubenkov RUS Zeng Jianhang CHN Yaqoub Al-Youha KUW
400 m Hurdles, Men Mehdi Pirjahan IRI Abdelmalik Lahoulou ALG Patryk Dobek POL
3,000 m Steeplechase, Men Benjamin Kigen KEN Bilal Tabti ALG Yoann Kowal FRA
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Oman OMA Dominican Republic DOM
4 x 400 m Relay, Men Bahrain BRN Poland POL Algeria ALG
High Jump, Men Ilya Ivanyuk RUS Majed Ghazal SYR Thomas Carmoy BEL
Pole Vault, Men Paweł Wojciechowski POL Augusto Dutra BRA Georgy Gorokhov RUS
Long Jump, Men Wang Jianan CHN Huang Changzhou CHN Yasser Triki ALG
Triple Jump, Men Zhu Yaming CHN Tomáš Veszelka SVK Yasser Triki ALG
Shot Put, Men Darlan Romani BRA Konrad Bukowiecki POL Bob Bertemes LUX
Discus Throw, Men Alin Firfirică ROU Aleksey Khudyakov RUS Viktor Butenko RUS
Hammer Throw, Men Wojciech Nowicki POL Yevgeny Korotovsky RUS
Javelin Throw, Men Shivpal Singh IND Marcin Krukowski POL Denis Lukyanov
Sumeda Ranasinghe
RUS
SRI
100 m, Women Carolle Zahi FRA Rosângela Santos BRA Vitória Rosa BRA
200 m, Women Maja Mihalinec SLO Marileidy Paulino DOM Anna Kiełbasińska POL
400 m, Women Salwa Eid Naser BRN Polina Miller RUS Justyna Święty POL
800 m, Women Nataliya Pryshchepa UKR Nimali Liyanarachchi SRI Nelly Jepkosgei BRN
1,500 m, Women Winny Chebet KEN Nataliya Pryshchepa UKR Nelly Jepkosgei BRN
5,000 m, Women Helalia Johannes NAM Winfred Yavi BRN Irene Kimais KEN
Marathon, Women Eunice Chumba BRN Pak Il-Sim PRK Li Dan CHN
Marathon Team, Women North Korea PRK Poland POL China CHN
100 m Hurdles, Women Yekaterina Poplavskaya BLR Hanna Plotitsyna UKR Hanna Chubkovtsova UKR
400 m Hurdles, Women Aminat Jamal BRN Hanna Ryzhykova UKR Vera Rudakova RUS
3,000 m Steeplechase, Women Winfred Yavi BRN Maruša Mišmaš SLO Luiza Gega ALB
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA China CHN Bahrain BRN
4 x 400 m Relay, Women Poland POL Russia RUS Ukraine UKR
High Jump, Women Mariya Lasitskene RUS Yuliya Levchenko UKR Iryna Herashchenko UKR
Long Jump, Women Hilary Kpatcha FRA Maryse Luzolo GER Eliane Martins BRA
Triple Jump, Women Olga Rypakova KAZ Ottavia Cestonaro ITA Ana José DOM
Shot Put, Women Paulina Guba POL Gao Yang CHN Noora Salem Jasim BRN
Discus Throw, Women Feng Bin CHN Fernanda Martins BRA Khrysoula Anagnostopoulou GRE
Hammer Throw, Women Wang Zheng CHN Martina Hrašnová SVK Malwina Kopron POL
Javelin Throw, Women Zhang Li CHN Laila Ferrer BRA Nadeeka Lakmali SRI
1 m Springboard, Men Wang Zongyuan CHN Ma Depeng CHN Wang Zongyuan CHN
3 m Springboard, Men Xie Siyi CHN Wang Zongyuan CHN Xie Siyi CHN
10 m Platform, Men Lian Junjie CHN Yuan Song CHN Lian Junjie CHN
3 m Springboard, Synchronized, Men Wang Zongyuan / Xie Siyi CHN Ma Depeng / Peng Jianfeng CHN Wang Zongyuan / Xie Siyi CHN
10 m Platform, Synchronized, Men Lian Junjie / Yang Hao CHN Lou Massenberg / Timo Barthel GER Lian Junjie / Yang Hao CHN
Team, Men China CHN Germany GER China CHN
1 m Springboard, Women Huang Xiaohui CHN Chang Yani CHN Huang Xiaohui CHN
3 m Springboard, Women Huang Xiaohui CHN Wei Ying CHN Huang Xiaohui CHN
10 m Platform, Women Si Yajie CHN Lin Shan CHN Si Yajie CHN
3 m Springboard, Synchronized, Women Wei Ying / Huang Xiaohui CHN Kristina Ilinykh / Yuliya Timoshinina RUS Wei Ying / Huang Xiaohui CHN
10 m Platform, Synchronized, Women Kim Mi-Hwa / Kim Mi-Rae PRK Anna Chuinyshena / Yuliya Timoshinina RUS Kim Mi-Hwa / Kim Mi-Rae PRK
Team, Women China CHN Brazil BRA China CHN
5 km, Men Axel Reymond FRA Logan Fontaine FRA Anton Yevsikov RUS
10 km, Men Axel Reymond FRA Anton Yevsikov RUS Allan do Carmo BRA
4 x 1.25 km Relay, Mixed France FRA Brazil BRA China CHN
5 km, Women Océane Cassignol FRA Špela Perše SLO Ana Marcela Cunha BRA
10 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Océane Cassignol FRA Caroline Jouisse FRA
50 m Freestyle, Men Vladislav Grinev RUS Pedro Spajari BRA He Junyi CHN
100 m Freestyle, Men Vladislav Grinev RUS Pedro Spajari BRA Kacper Majchrzak POL
200 m Freestyle, Men Ji Xinjie CHN Fernando Scheffer BRA Kacper Majchrzak POL
400 m Freestyle, Men Ji Xinjie CHN Guilherme da Costa BRA Serhiy Frolov UKR
800 m Freestyle, Men Ji Xinjie CHN Serhiy Frolov UKR Marc-Antoine Olivier FRA
1,500 m Freestyle, Men Serhiy Frolov UKR Marc-Antoine Olivier FRA Ji Xinjie CHN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA China CHN Russia RUS
4 x 200 m Freestyle Relay, Men China CHN Brazil BRA Poland POL
50 m Backstroke, Men Guilherme Basseto BRA Jérémy Stravius FRA Niccolò Bonacchi
Roman Larin
ITA
RUS
100 m Backstroke, Men Li Guangyuan CHN Guilherme Basseto BRA Roman Larin RUS
200 m Backstroke, Men Li Guangyuan CHN Radosław Kawęcki POL Wang Shun CHN
50 m Breaststroke, Men João Gomes Júnior BRA Yan Zibei CHN Andrea Toniato ITA
100 m Breaststroke, Men Anton Chupkov RUS Yan Zibei CHN Qin Haiyang CHN
200 m Breaststroke, Men Anton Chupkov RUS Qin Haiyang CHN Mykyta Koptyelov UKR
50 m Butterfly, Men Oleg Kostin RUS Konrad Czerniak POL Daniil Pakhomov RUS
100 m Butterfly, Men Daniil Pakhomov RUS Oleg Kostin RUS Konrad Czerniak POL
200 m Butterfly, Men Leonardo Deus BRA Denys Kesil UKR Daniil Pakhomov RUS
200 m Individual Medley, Men Wang Shun CHN Qin Haiyang CHN Jérémy Desplanches SUI
400 m Individual Medley, Men Wang Shun CHN Qin Haiyang CHN Dawid Szwedzki POL
4 x 100 m Medley Relay, Men Russia RUS China CHN Poland POL
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed China CHN Russia RUS Poland POL
4 x 100 m Medley Relay, Mixed China CHN Brazil BRA Russia RUS
50 m Freestyle, Women Zhu Menghui CHN Mélanie Hénique FRA Zhang Yufei CHN
100 m Freestyle, Women Yang Junxuan CHN Zhu Menghui CHN Charlotte Bonnet FRA
200 m Freestyle, Women Yang Junxuan CHN Wang Jianjiahe CHN Anastasiya Guzhenkova RUS
400 m Freestyle, Women Wang Jianjiahe CHN Zhang Yuhan CHN Anna Yegorova RUS
800 m Freestyle, Women Wang Jianjiahe CHN Zhang Yuhan CHN Anna Yegorova RUS
1,500 m Freestyle, Women Wang Jianjiahe CHN Tjaša Oder SLO Viviane Jungblut BRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Russia RUS Brazil BRA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN Russia RUS Brazil BRA
50 m Backstroke, Women Chen Jie CHN Etiene Medeiros BRA Alicja Tchórz POL
100 m Backstroke, Women Chen Jie CHN Liu Yaxin CHN Alicja Tchórz POL
200 m Backstroke, Women Liu Yaxin CHN Darya Ustinova RUS Giulia Ramatelli ITA
50 m Breaststroke, Women Suo Ran CHN Jhennifer Conceição BRA Yu Jingyao CHN
100 m Breaststroke, Women Yu Jingyao CHN Mariya Temnikova RUS Jhennifer Conceição BRA
200 m Breaststroke, Women Yu Jingyao CHN Mariya Temnikova RUS Alexandra Iwanowska POL
50 m Butterfly, Women Mélanie Hénique FRA Zhang Yufei CHN Daiene Dias BRA
100 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Svetlana Chimrova RUS Daiene Dias BRA
200 m Butterfly, Women Zhang Yuhan CHN Svetlana Chimrova RUS Zhang Yufei CHN
200 m Individual Medley, Women Fantine Lesaffre FRA Yang Chang CHN Viktoriya Andreyeva RUS
400 m Individual Medley, Women Fantine Lesaffre FRA Nguyễn Thị Ánh Viên VIE Yang Chang CHN
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Russia RUS Poland POL