1986 European Athletics Championships

Host City Stuttgart
Country GER
Held 26 – 31 August 1986
Competitors 153
Countries 17

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 1
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 1
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 15 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 1
Hammer Throw Men Medal 3 1
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 13 3
4 x 400 m Relay Women Medal 16 4
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 11 13 12 36
2 East Germany GDR 11 10 8 29
3 Great Britain GBR 8 2 5 15
4 Bulgaria BUL 3 4 1 8
5 Italy ITA 2 6 2 10
6 Germany GER 2 4 5 11
7 France FRA 1 1 2 4
8 Spain ESP 1 0 2 3
9 Czechoslovakia TCH 1 0 0 1
= Norway NOR 1 0 0 1
= Portugal POR 1 0 0 1
= Switzerland SUI 1 0 0 1
13 Sweden SWE 0 1 2 3
14 Romania ROU 0 1 1 2
15 Finland FIN 0 1 0 1
16 Netherlands NED 0 0 2 2
17 Poland POL 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Linford Christie GBR Steffen Bringmann GDR Bruno Marie-Rose FRA
200 m, Men Vladimir Krylov URS Jürgen Evers GER Andrey Fedoriv URS
400 m, Men Roger Black GBR Thomas Schönlebe GDR Mathias Schersing GDR
800 m, Men Seb Coe GBR Tom McKean GBR Steve Cram GBR
1,500 m, Men Steve Cram GBR Seb Coe GBR Han Kulker NED
5,000 m, Men Jack Buckner GBR Stefano Mei ITA Tim Hutchings GBR
10,000 m, Men Stefano Mei ITA Alberto Cova ITA Salvatore Antibo ITA
Marathon, Men Gelindo Bordin ITA Orlando Pizzolato ITA Herbert Steffny GER
110 m Hurdles, Men Stéphane Caristan FRA Arto Bryggare FIN Carlos Sala ESP
400 m Hurdles, Men Harald Schmid GER Aleksandr Vasilyev URS Sven Nylander SWE
3,000 m Steeplechase, Men Hagen Melzer GDR Francesco Panetta ITA Patriz Ilg GER
4 x 100 m Relay, Men Soviet Union URS East Germany GDR Great Britain GBR
4 x 400 m Relay, Men Great Britain GBR Germany GER Soviet Union URS
20 km Walk, Men Jozef Pribilinec TCH Maurizio Damilano ITA Miguel Prieto ESP
50 km Walk, Men Hartwig Gauder GDR Vyacheslav Ivanenko URS Valery Suntsov URS
High Jump, Men Igor Paklin URS Sergey Malchenko URS Carlo Thränhardt GER
Pole Vault, Men Sergey Bubka URS Vasyl Bubka URS Philippe Collet FRA
Long Jump, Men Robert Emmiyan URS Sergey Layevsky URS Giovanni Evangelisti ITA
Triple Jump, Men Khristo Markov BUL Māris Bružiks URS Oleg Protsenko URS
Shot Put, Men Werner Günthör SUI Ulf Timmermann GDR Udo Beyer GDR
Discus Throw, Men Romas Ubartas URS Georgy Kolnotchenko URS Vaclavas Kidykas URS
Hammer Throw, Men Yuriy Siedykh URS Sergey Litvinov URS Igor Nikulin URS
Javelin Throw, Men Klaus Tafelmeier GER Detlef Michel GDR Viktor Yevsyukov URS
Decathlon, Men Daley Thompson GBR Jürgen Hingsen GER Siggi Wentz GER
100 m, Women Marlies Göhr GDR Aneliya Vechernikova BUL Nelli Cooman NED
200 m, Women Heike Drechsler GDR Marie-Christine Cazier FRA Silke Gladisch GDR
400 m, Women Marita Koch GDR Olga Vladykina URS Petra Müller GDR
800 m, Women Nadiya Olizarenko URS Sigrun Grau GDR Lyubov Gurina URS
1,500 m, Women Ravilya Agletdinova URS Tetiana Samolenko URS Doina Melinte ROU
3,000 m, Women Olga Bondarenko URS Maricica Puică ROU Yvonne Murray GBR
10,000 m, Women Ingrid Kristiansen NOR Olga Bondarenko URS Ulrike Bruns GDR
Marathon, Women Rosa Mota POR Laura Fogli ITA Yekaterina Khramenkova URS
100 m Hurdles, Women Yordanka Donkova BUL Cornelia Oschkenat GDR Ginka Zagorcheva BUL
400 m Hurdles, Women Marina Stepanova URS Sabine Busch GDR Cornelia Feuerbach GDR
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Bulgaria BUL Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Germany GER Poland POL
10 km Walk, Women Mari Cruz Díaz ESP Ann Jansson SWE Siv Gustavsson SWE
High Jump, Women Stefka Kostadinova BUL Svetlana Leseva BUL Olga Turchak URS
Long Jump, Women Heike Drechsler GDR Halyna Chystiakova URS Helga Radtke GDR
Shot Put, Women Heidi Krieger GDR Ines Müller GDR Nataliya Akhrimenko URS
Discus Throw, Women Diana Sachse GDR Tsvetanka Khristova BUL Martina Opitz GDR
Javelin Throw, Women Fatima Whitbread GBR Petra Felke GDR Beate Peters GER
Heptathlon, Women Anke Behmer GDR Nataliya Shubenkova URS Judy Simpson GBR