1988 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Mexico City
Country MEX
Held 22 – 24 July 1988
Competitors 132
Countries 13

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 4 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 18 11 5 34
2 Spain ESP 9 8 11 28
3 Mexico MEX 5 12 3 20
4 Brazil BRA 4 3 10 17
5 Ecuador ECU 2 3 1 6
6 Puerto Rico PUR 1 2 1 4
7 Argentina ARG 1 0 2 3
8 Venezuela VEN 0 1 1 2
9 Colombia COL 0 0 2 2
= Portugal POR 0 0 2 2
11 Chile CHI 0 0 1 1
= Guatemala GUA 0 0 1 1
= Peru PER 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Róbson da Silva BRA Leandro Peñalver CUB Arnaldo da Silva BRA
200 m, Men Róbson da Silva BRA Leandro Peñalver CUB Roberto Hernández CUB
400 m, Men Roberto Hernández CUB Gérson de Souza BRA Jesús Malavé VEN
800 m, Men Colomán Trabado ESP Mauricio Hernández MEX Manuel Balmaceda CHI
1,500 m, Men Manuel Pancorbo ESP Adelino Hidalgo ESP Mauricio Hernández MEX
5,000 m, Men Arturo Barrios MEX Mauricio González MEX Antonio Serrano ESP
10,000 m, Men Jesús Herrera MEX Manuel Vera MEX Franklin Tenorio ECU
Marathon, Men Filemón López MEX Wilson Pérez ECU Radamés González CUB
110 m Hurdles, Men Emilio Valle CUB Carlos Sala ESP Javier Moracho ESP
400 m Hurdles, Men José Alonso ESP Domingo Cordero PUR Antônio Ferreira BRA
3,000 m Steeplechase, Men Martín Fiz ESP Mauricio Fabián MEX Germán Silva MEX
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Spain ESP Portugal POR
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Venezuela VEN Portugal POR
20 km Walk, Men Carlos Mercenario MEX Ernesto Canto MEX Daniel Plaza ESP
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Juan Francisco Centelles CUB Fernando Pastoriza ARG
Pole Vault, Men Alberto Ruiz ESP Javier García ESP Efraim Meléndez PUR
Long Jump, Men Jaime Jeffersón CUB Ubaldo Duany CUB Antonio Corgos ESP
Triple Jump, Men Juan Miguel López CUB Ernesto Torres PUR Jorge da Silva BRA
Shot Put, Men Paul Ruiz CUB Narciso Boué CUB Adilson Ramos de Souza Oliveira BRA
Discus Throw, Men Luis Delís CUB Juan Martínez CUB José de Souza BRA
Hammer Throw, Men Andrés Charadía ARG Vicente Sánchez CUB Raúl Jimeno ESP
Javelin Throw, Men Ramón González CUB Juan de la Garza MEX Julián Sotelo ESP
100 m, Women Sandy Myers ESP Cristina Pérez ESP Inês Antônia Santos Ribeiro BRA
200 m, Women Blanca Lacambra ESP Cristina Pérez ESP Maria Magnólia Figueiredo
Ximena Restrepo
BRA
COL
400 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Maria Magnólia Figueiredo BRA Blanca Lacambra ESP
800 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Soraya Telles BRA Rosa Colorado ESP
1,500 m, Women Soraya Telles BRA Aurora Pérez ESP Judith McLaughlin GUA
3,000 m, Women Estela Estévez ESP Martha Tenorio ECU Ruth Campos PER
10,000 m, Women Martha Tenorio ECU Martha Jiménez MEX Gloria Ramírez MEX
Marathon, Women Zoila Muñoz ECU Gloria Corona MEX Maribel Durruty CUB
100 m Hurdles, Women Odalys Adams CUB Sandra Taváres MEX Beatriz Capotosto ARG
400 m Hurdles, Women Tania Fernández CUB Liliana Chalá ECU Maria José Ferreira dos Santos BRA
4 x 100 m Relay, Women Spain ESP Mexico MEX Brazil BRA
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Spain ESP Cuba CUB
10 km Walk, Women María de la Luz Colín MEX María Graciela Mendoza MEX María Sobrino ESP
High Jump, Women Silvia Costa CUB Cristina Fink-Sisniega MEX Dania Fernández CUB
Long Jump, Women Madeline de Jesús PUR Niurka Montalvo CUB Sandy Myers ESP
Shot Put, Women Belsy Laza CUB Lissette Martínez CUB Margarita Ramos ESP
Discus Throw, Women Bárbara Hechevarría CUB Olga Gómez CUB María Isabel Urrutia COL
Javelin Throw, Women Herminia Bouza CUB Dulce García CUB Sueli dos Santos BRA