2004 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Huelva
Country ESP
Held 7 – 8 August 2004
Competitors 151
Countries 14

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
3,000 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 4 4
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Spain ESP 16 12 10 38
2 Cuba CUB 14 7 1 22
3 Brazil BRA 6 9 8 23
4 Portugal POR 3 5 5 13
5 Mexico MEX 3 2 1 6
6 Argentina ARG 1 2 4 7
7 Dominican Republic DOM 1 0 1 2
8 Colombia COL 0 3 7 10
9 Venezuela VEN 0 3 4 7
10 Chile CHI 0 1 0 1
11 Ecuador ECU 0 0 1 1
= Peru PER 0 0 1 1
= Puerto Rico PUR 0 0 1 1
= Uruguay URU 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Vicente de Lima BRA André da Silva BRA Juan Sainfleur DOM
200 m, Men Juan Pedro Toledo MEX Bruno Nascimento Pacheco BRA Heber Viera URU
400 m, Men Carlos Santa DOM Yeimer López CUB Alejandro Cárdenas MEX
800 m, Men José Manuel Cortés ESP Salvador Crespo ESP Simoncito Silvera VEN
1,500 m, Men Sergio Gallardo ESP Hudson de Souza BRA Arturo Casado ESP
3,000 m, Men Hudson de Souza BRA Carles Castillejo ESP António Travassos POR
5,000 m, Men Jesús España ESP Freddy González VEN Juan Carlos de la Ossa ESP
110 m Hurdles, Men Yoel Hernández CUB Matheus Inocêncio BRA Jackson Quiñónez ECU
400 m Hurdles, Men Eduardo Iván Rodríguez ESP Edivaldo Monteiro POR José María Romera ESP
3,000 m Steeplechase, Men César Pérez ESP Mário Teixeira POR Fernando Fernandes BRA
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Spain ESP Venezuela VEN
4 x 400 m Relay, Men Spain ESP Brazil BRA Venezuela VEN
20 km Walk, Men Cristián Berdeja MEX José Alessandro Bagio BRA Fredy Hernández COL
High Jump, Men Lisvany Pérez CUB Jessé de Lima BRA Alfredo Deza PER
Pole Vault, Men Fábio Gomes BRA Giovanni Lanaro MEX Germán Chiaraviglio
Roger Noguera
ARG
ESP
Long Jump, Men José Miguel Martínez ESP Víctor Castillo VEN Iván Pedroso CUB
Triple Jump, Men Arnie Giralt CUB Yoel García CUB Jefférson Sabino BRA
Shot Put, Men Manuel Martínez ESP Marco Antonio Verni CHI Ronny Jiménez VEN
Discus Throw, Men Mario Pestano ESP Loy Martínez CUB Jorge Balliengo ARG
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Moisés Campeny ESP Adrián Marzo ARG
Javelin Throw, Men Isbel Luaces CUB Emeterio González CUB Noraldo Palacios COL
Decathlon, Men David Gómez ESP Enrique Aguirre ARG Óscar González ESP
100 m, Women Virgen Benavides CUB Digna Murillo COL Lucimar Moura BRA
200 m, Women Roxana Díaz CUB Felipa Palacios COL Rosemar Coelho BRA
400 m, Women Maria Laura Almirão BRA Mayra Marcela González MEX Geisa Coutinho BRA
800 m, Women Zulia Calatayud CUB Mayte Martínez ESP Sandra Teixeira POR
1,500 m, Women Irene Alfonso ESP Eva Arias ESP Jéssica Augusto POR
3,000 m, Women Jéssica Augusto POR Jacqueline Martín ESP Mónica Rosa POR
5,000 m, Women Fernanda Ribeiro POR María Larraga ESP Zulema Fuentes-Pila ESP
100 m Hurdles, Women Aliuska López ESP Maíla Machado BRA Princesa Oliveros COL
400 m Hurdles, Women Daimí Pernía CUB Lucimar Teodoro BRA Yvonne Harrison PUR
3,000 m Steeplechase, Women Anália Rosa POR Clarisse Cruz POR Yamilka González ESP
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Brazil BRA
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Spain ESP Colombia COL
10 km Walk, Women Rocío Florido ESP Ana Cabecinha POR Carolina Jiménez ESP
High Jump, Women María Romary Rifka MEX Marta Mendía ESP Caterine Ibargüén COL
Pole Vault, Women Naroa Agirre ESP Alejandra García ARG Milena Agudelo COL
Long Jump, Women Niurka Montalvo ESP Yudelkis Fernández CUB Concepción Montaner ESP
Triple Jump, Women Yusmay Bicet CUB Carlota Castrejana ESP Keila Costa BRA
Shot Put, Women Yumileidi Cumbá CUB Misleydis González CUB Elisângela Adriano BRA
Discus Throw, Women Yania Ferrales CUB Teresa Machado POR Alice Matějková ESP
Hammer Throw, Women Yipsi Moreno CUB Berta Castells ESP Jenny Dahlgren ARG
Javelin Throw, Women Osleidys Menéndez CUB Sonia Bisset CUB Zuleima Araméndiz COL
Heptathlon, Women María Peinado ESP Thaimara Solsiree Rivas VEN Carina Gomes POR