2005 Micronesian Championships in Athletics

Host City Saipan
Country NMI
Held 14 – 15 December 2005
Competitors 62
Countries 7

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 2 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
High Jump Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Octathlon Men Medal 2 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 1 1
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Medley relay Mixed Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Guam GUM 10 7 4 21
2 Palau PLW 8 2 2 12
3 Northern Mariana Islands NMI 5 6 13 24
4 Kiribati KIR 4 7 1 12
5 Federated States of Micronesia FSM 4 2 2 8
6 Nauru NRU 1 7 6 14
7 Marshall Islands MHL 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Jack Howard FSM Tyrone Taro Omar NMI Rikko Thoma NRU
200 m, Men Tyrone Taro Omar NMI Jack Howard FSM Rikko Thoma NRU
400 m, Men Jack Howard FSM Toom Annaua KIR Elterson Rodriguez FSM
800 m, Men David Townsel GUM Toby Castro GUM Ketson Kabiriel NMI
1,500 m, Men Toby Castro GUM David Townsel GUM Tekooki Teieka KIR
5,000 m, Men Toby Castro GUM Jay Antonia GUM Detwin Ichuro FSM
10,000 m, Men Jay Antonia GUM Toby Castro GUM Chang Jang Wang NMI
110 m Hurdles, Men Dexter Dillay NMI Kenneth Karosich GUM
4 x 100 m Relay, Men Federated States of Micronesia FSM Kiribati KIR Nauru NRU
High Jump, Men Donovan Helvey PLW Buraieta Yeeting KIR Jeff Saures NMI
Long Jump, Men Buraieta Yeeting KIR Dexter Dillay NMI Jeff Saures NMI
Triple Jump, Men Buraieta Yeeting KIR Rafaelito Deausen GUM Jon Paulino GUM
Shot Put, Men Justin André GUM Tunia Kaotirake KIR Rais Aho MHL
Discus Throw, Men Justin André GUM Tunia Kaotirake KIR Sidro Tebuteb NMI
Hammer Throw, Men Justin André GUM Tunia Kaotirake KIR Sidro Tebuteb NMI
Octathlon, Men Rabangaki Nawai KIR Nicholas Mangham PLW
Javelin Throw, Men Nicholas Gross NMI Dallas Oketol PLW Sngebard Delong PLW
Medley relay, Mixed Federated States of Micronesia FSM Nauru NRU Northern Mariana Islands NMI
100 m, Women Ngerak Florencio PLW Rosa-Mystique Jones NRU Dana Thoma NRU
200 m, Women Ngerak Florencio PLW Rosa-Mystique Jones NRU Dana Thoma NRU
400 m, Women Ngerak Florencio PLW Jacqueline Wonenberg NMI Avon Mazo PLW
800 m, Women Leana Peters GUM Bo Wang NMI Jacqueline Wonenberg NMI
1,500 m, Women Leana Peters GUM Noriko Jim NMI Nicole Layson GUM
5,000 m, Women Noriko Jim NMI Leana Peters GUM Nicole Layson GUM
100 m Hurdles, Women Cora Alicto GUM
4 x 100 m Relay, Women Nauru NRU Federated States of Micronesia FSM Northern Mariana Islands NMI
High Jump, Women Felicia Saburo PLW Jacqueline Wonenberg NMI Dena Ngeirchongor NMI
Long Jump, Women Felicia Saburo PLW Detsalena Stephen NRU Rosa-Mystique Jones NRU
Shot Put, Women Chandis Cooper PLW Tracey Duburiya NRU Doris Rangamar NMI
Discus Throw, Women Chandis Cooper PLW Tracey Duburiya NRU Doris Rangamar NMI
Hammer Throw, Women Taatia Riino KIR Tracey Duburiya NRU Aiko Imbat GUM
Javelin Throw, Women Doris Rangamar NMI Taatia Riino KIR Arcy Moncrief NMI