2007 Micronesian Championships in Athletics

Host City Yona
Country GUM
Held 14 – 15 December 2007
Competitors 71
Countries 6

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
60 m Men Medal 3 1
100 m Men Medal 3 2
60 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
3,000 m Men Medal 3 2
Cross Country Men Medal 3 1
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 8 3
High Jump Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 1
Javelin Throw Men Medal 3 3
Octathlon Men Medal 3 2
60 m Women Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
60 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 1
Cross Country Women Medal 3 1
100 m Hurdles Women Medal 3 1
400 m Hurdles Women Medal 3 1
4 x 100 m Relay Women Medal 8 3
4 x 400 m Relay Women Medal 4 2
High Jump Women Medal 2 1
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 1
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Medley relay Mixed Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Guam GUM 15 18 21 54
2 Palau PLW 11 8 5 24
3 Kiribati KIR 7 5 1 13
4 Nauru NRU 4 3 4 11
5 Federated States of Micronesia FSM 3 5 2 10
6 Northern Mariana Islands NMI 3 2 7 12

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
60 m, Men John Howard FSM Jack Howard FSM Jay Jay Capelle NRU
60 m, Men Leevin Manuel PLW Desebel Koshiba PLW Cynric Kebekol PLW
100 m, Men Jack Howard FSM John Howard FSM Tyrone Taro Omar NMI
200 m, Men John Howard FSM Jack Howard FSM Tyrone Taro Omar NMI
400 m, Men Jay Jay Capelle NRU Tearoba Takeruru KIR Christopher Kenty PLW
800 m, Men Douglas Schmidt PLW Matthew Pangelinan GUM Jeofry Limtiaco GUM
1,500 m, Men Douglas Schmidt PLW Matthew Pangelinan GUM Christopher Magtoto GUM
3,000 m, Men Christopher Magtoto
Douglas Schmidt
GUM
PLW
Matthew Pangelinan GUM
Cross Country, Men Christopher Magtoto GUM Alan Periera GUM Matthew Pangelinan GUM
110 m Hurdles, Men Beteru Ateri KIR Jahlil Fielder GUM Malenkov Towai GUM
400 m Hurdles, Men Christopher Kenty PLW Beteru Ateri KIR Jahlil Fielder GUM
4 x 100 m Relay, Men Kiribati KIR Federated States of Micronesia FSM Guam GUM
4 x 400 m Relay, Men Kiribati KIR Palau PLW Federated States of Micronesia FSM
High Jump, Men Buraieta Yeeting KIR Deamo Baguga NRU Beteru Ateri KIR
Long Jump, Men Rabangaki Nawai KIR Buraieta Yeeting KIR Deamo Baguga NRU
Triple Jump, Men Buraieta Yeeting KIR Deamo Baguga NRU Salomon Coldman FSM
Shot Put, Men A-One Tannang NRU Rabangaki Nawai KIR Nicholas Gross NMI
Discus Throw, Men Rabangaki Nawai KIR Sylvan Rangamar NMI Tom Aguon GUM
Hammer Throw, Men Erik Jon Taitano GUM Ernie Dumapias GUM Arjay Valencia GUM
Javelin Throw, Men Nicholas Gross NMI Rabangaki Nawai KIR Albert Juan GUM
Octathlon, Men Leon Mengloi PLW Tom Aguon GUM Rick Lizama GUM
Medley relay, Mixed Nauru NRU Palau PLW Northern Mariana Islands NMI
60 m, Women Toni Villaflores GUM Felicia Saburo PLW Pollara Cobb GUM
60 m, Women Cyandel Williams PLW Lilihna Mihkel FSM Reylynn Sapong NMI
100 m, Women Rosa-Mystique Jones NRU Felicia Saburo PLW Dana Thoma NRU
200 m, Women Felicia Saburo PLW Rosa-Mystique Jones NRU Yvonne Bennet NMI
400 m, Women Jacqueline Wonenberg NMI Cyandel Williams PLW Kimberly Layson GUM
800 m, Women Leana Peters GUM Nicole Layson GUM Charelle Williams PLW
1,500 m, Women Leana Peters GUM Nicole Layson GUM Charelle Williams PLW
3,000 m, Women Leana Peters GUM Nicole Layson GUM Morgan Avery GUM
Cross Country, Women Leana Peters GUM Nicole Layson GUM Morgan Avery GUM
100 m Hurdles, Women Lourdes Redilla GUM Mary Mantanona GUM Noreen Martinez GUM
400 m Hurdles, Women Noreen Martinez GUM Alyssa Posadas GUM Mary Mantanona GUM
4 x 100 m Relay, Women Guam GUM Palau PLW Northern Mariana Islands NMI
4 x 400 m Relay, Women Guam GUM Northern Mariana Islands NMI
High Jump, Women Lourdes Redilla GUM Mary Mantanona GUM
Long Jump, Women Jacqueline Wonenberg NMI Pollara Cobb GUM Alyssa Posadas GUM
Triple Jump, Women Alyssa Posadas GUM Zyra Garcia GUM Caitlin Mesias GUM
Shot Put, Women Maleah Tengadik PLW Genie Gerardo GUM Corrine Hideos PLW
Discus Throw, Women Maleah Tengadik PLW Genie Gerardo GUM Jerusha Mau NRU
Hammer Throw, Women Genie Gerardo GUM Corrine Hideos PLW Aiko Imbat GUM
Javelin Throw, Women Maleah Tengadik PLW Irish Iriarte GUM Aiko Imbat GUM