2021 South American Athletics Championships

Host City Guayaquil
Country ECU
Held 29 – 31 May 2021
Competitors 150
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
4 x 400 m Relay Mixed Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 26 11 12 49
2 Colombia COL 8 13 3 24
3 Venezuela VEN 4 2 3 9
4 Ecuador ECU 3 5 8 16
5 Chile CHI 2 5 1 8
6 Argentina ARG 1 4 5 10
7 Uruguay URU 1 3 3 7
8 Guyana GUY 0 1 4 5
9 Peru PER 0 1 3 4
10 Bolivia BOL 0 0 1 1
= Panama PAN 0 0 1 1
= Suriname SUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Felipe Bardi dos Santos BRA Emanuel Archibald GUY Derick Silva BRA
200 m, Men Felipe Bardi dos Santos BRA Lucas Vilar BRA Anderson Espinales ECU
400 m, Men Kelvis Padrino VEN Lucas Carvalho BRA Raúl Mena COL
800 m, Men Thiago André BRA Jhonatan Rodríguez COL Ryan López VEN
1,500 m, Men Thiago André BRA Federico Bruno ARG Santiago Catrofe URU
5,000 m, Men Altobeli Silva BRA Carlos Díaz CHI Yuri Labra PER
10,000 m, Men Daniel do Nascimento BRA Nicolás Cuestas URU Martín Cuestas URU
110 m Hurdles, Men Rafael Campos Pereira BRA Yohan Chaverra COL Marcos Herrera ECU
400 m Hurdles, Men Mahau Suguimati BRA Kevin Mina Viafara COL Andrés Silva URU
3,000 m Steeplechase, Men Altobeli Silva BRA Carlos San Martín COL Mario Bazán PER
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Guyana GUY
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Ecuador ECU
20 km Walk, Men Andrés Chocho ECU Jhon Alexander Castañeda COL Jhonatan Amores ECU
High Jump, Men Fernando Ferreira BRA Thiago Moura BRA Carlos Layoy ARG
Pole Vault, Men Germán Chiaraviglio ARG Dyander Pacho ECU Abel Curtinove BRA
Long Jump, Men Arnovis Dalmero COL Emiliano Lasa URU Alexsandro Do Nascimento de Melo BRA
Triple Jump, Men Alexsandro Do Nascimento de Melo BRA Leodan Torrealba VEN Miguel Van Assen SUR
Shot Put, Men Welington Morais BRA Nazareno Sasia ARG Ignacio Carballo ARG
Discus Throw, Men Lucas Nervi CHI Alan de Falchi BRA Wellinton da Cruz Filho BRA
Hammer Throw, Men Humberto Mansilla CHI Gabriel Kehr CHI Joaquín Gómez ARG
Javelin Throw, Men Arley Ibargüen COL Billy López COL Pedro Henrique Rodrigues BRA
Decathlon, Men Andy Preciado ECU Felipe Vinícius Dos Santos BRA Georni Jaramillo VEN
4 x 400 m Relay, Mixed Colombia COL Argentina ARG Ecuador ECU
100 m, Women Vitória Rosa BRA Narcisa Landázuri ECU Jasmine Abrams GUY
200 m, Women Vitória Rosa BRA Narcisa Landázuri ECU Ana Carolina Azevedo BRA
400 m, Women Tiffani Marinho BRA Angie Palacios COL Yenifer Padilla COL
800 m, Women Déborah Rodríguez URU Flávia de Lima BRA Andrea Foster GUY
1,500 m, Women Joselyn Brea VEN María Pía Fernández URU Mariana Borelli ARG
5,000 m, Women Edymar Brea VEN Florencia Borelli ARG Joselyn Brea VEN
10,000 m, Women Edymar Brea VEN Silvia Ortiz ECU Jhoselyn Camargo BOL
100 m Hurdles, Women Ketiley Batista BRA Diana Bazalar PER Jenea McCammon GUY
400 m Hurdles, Women Melissa González COL Valeria Cabezas COL Chayenne da Silva BRA
3,000 m Steeplechase, Women Tatiane Da Silva BRA Simone Ferraz BRA Belén Casetta ARG
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Chile CHI Brazil BRA
20 km Walk, Women Glenda Morejón ECU Érica Sena BRA Maritza Guamán ECU
High Jump, Women Jennifer Rodríguez COL Valdileia Martins BRA Joice Micolta ECU
Pole Vault, Women Stefanny Castillo COL Isabel Demarco BRA Alejandra Arévalo PER
Long Jump, Women Letícia Melo BRA Eliane Martins BRA Nathalee Aranda PAN
Triple Jump, Women Keila Costa BRA Liuba Zaldívar ECU Gabriele dos Santos BRA
Shot Put, Women Livia Avancini BRA Ahymará Espinoza VEN Ivana Gallardo CHI
Discus Throw, Women Izabela da Silva BRA Karen Gallardo CHI Lidiane Cansian BRA
Hammer Throw, Women Mariana Marcelino BRA Mariana García CHI Mayra Gaviria COL
Javelin Throw, Women Laila Ferrer BRA María Lucelly Murillo COL Jucilene de Lima BRA
Heptathlon, Women Evelis Aguilar COL Martha Araújo COL Raiane Procópio BRA