2021 South American Youth Games

Host City Rosario
Country ARG
Held 28 April – 8 May 2022
Competitors 251
Countries 13

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
3,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
2,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
4 x 400 m Relay Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 4
Team Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Handball Men Medal 24 3
Beach Handball Women Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 13 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 22 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 20 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 2
Singles Women Medal 3 2
Team Mixed Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 40 19 21 80
2 Argentina ARG 10 9 21 40
3 Colombia COL 8 9 6 23
4 Venezuela VEN 7 8 10 25
5 Chile CHI 6 14 6 26
6 Peru PER 4 11 5 20
7 Ecuador ECU 4 5 10 19
8 Uruguay URU 2 3 5 10
9 Paraguay PAR 2 3 2 7
10 Panama PAN 1 2 0 3
11 Bolivia BOL 0 1 1 2
12 Curaçao CUR 0 1 0 1
13 Suriname SUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Tomás Mondino ARG Arón Earl PER Adrián Nicolari URU
200 m, Men Tomás Mondino ARG Benjamín Aravena CHI Adrián Nicolari URU
400 m, Men Vinícius Galeno BRA Ignacio Cabrera ARG Emanuel Guzmán VEN
800 m, Men Gonzalo Gervasini URU Klaus Scholz CHI Uriel Muñoz ARG
1,500 m, Men Gonzalo Gervasini URU Luis Huamán PER Luis Chávez PER
3,000 m, Men José Riba ARG Luis Chávez PER Alexander García COL
110 m Hurdles, Men Paulo Romualdo da Silva BRA Fabrizio Jara PAR Joe Caicedo ECU
400 m Hurdles, Men Vinícius de Brito BRA Roineld Lara VEN Ian Pata ECU
2,000 m Steeplechase, Men Héctor Gómez VEN Edgar Huillca PER Paul Torres COL
10 km Walk, Men Julián Alfonso COL Emanuel Apaza PER Emanuel Pereira de Sena BRA
High Jump, Men Cristóbal Sahurie CHI Ruthemsly Daal CUR Héctor Añez VEN
Pole Vault, Men Ricardo Montes de Oca VEN Leonardo Olate CHI Pedro dos Santos BRA
Long Jump, Men Roy Chila ECU Ricardo Montes de Oca VEN Davi Santos BRA
Shot Put, Men Erick Caicedo ECU Cipriano Riquelme CHI Adrian Martins de Oliveira BRA
Discus Throw, Men Alan Fell CHI Juan Montaño COL Ronicleiton Santos BRA
Hammer Throw, Men Cipriano Riquelme CHI Juan Escarpeta COL Luis Gomes Barbosa BRA
Javelin Throw, Men Juan Guevara COL Arthur Monteiro BRA Jenaro Aldaz ARG
4 x 400 m Relay, Mixed Brazil BRA Ecuador ECU Uruguay URU
100 m, Women Antonia Ramírez CHI Camila Rodríguez ARG Génesis Cañola ECU
200 m, Women Vanessa Dos Santos BRA Julia Ribeiro BRA Génesis Cañola ECU
400 m, Women Julia Ribeiro BRA Ibeyis Romero VEN Paola Loboa COL
800 m, Women Raymarí Albornoz VEN Juana Zuberbuhler ARG Nazarena Filpo URU
1,500 m, Women Vanessa Alder ECU Juana Zuberbuhler ARG Alison Guamán ECU
3,000 m, Women Valeria Sangoquiza ECU Alison Guamán ECU Amparo Herrera CHI
100 m Hurdles, Women Pamela Santana da Silva BRA Natalia Campregher BRA Catalina Rozas CHI
400 m Hurdles, Women Amanda Miranda Da Silva BRA Renata Godoy ARG Helen Bernard ARG
2,000 m Steeplechase, Women Armenia Hernández VEN Valeria Sangoquiza ECU Bianca de Souza BRA
5,000 m Walk, Women Ruby Segura COL Karen Litardo ECU Jhoselyn Cuizara BOL
High Jump, Women Luisa Lopes BRA Silvina Gil URU Joaquina Dura ARG
Pole Vault, Women Carolina Scarponi ARG Asunción Dreyfus CHI Sharik Fontecha VEN
Long Jump, Women Vanessa Dos Santos BRA Matilde Tejos CHI Victoria Zanolli ARG
Triple Jump, Women Alicia de la Rosa COL Joaquina Dura ARG Matilde Tejos CHI
Shot Put, Women Camila Flach BRA Anelis Korniejczuk ARG Luisanys Fuentes VEN
Discus Throw, Women Camila Flach BRA Delfina Orona ARG Silvana Lara ECU
Hammer Throw, Women Giuliana Baigorria ARG Julia Gutiérrez VEN Kimberly de Souza Assiz BRA
Javelin Throw, Women Anelis Korniejczuk ARG Nohelia Sánchez ECU Maira Rosas ARG
Singles, Men Adriano Viale PER Sharum Durand PER Klerton De Carvalho Silva
Henry Huebla
BRA
ECU
Doubles, Men Klerton De Carvalho Silva / João Mendonça BRA Sharum Durand / Adriano Viale PER Henry Huebla / Luis López Cedeño
Alejandro Ávalos / Josias Haneman
ECU
PAR
Team, Mixed Peru PER Peru PER Suriname
Chile
SUR
CHI
Singles, Women Juliana Vieira BRA Fernanda Munar PER Iona Gualdi
Rafaela Munar
ARG
PER
Doubles, Women Fernanda Munar / Rafaela Munar PER Maria Nascimento / Juliana Vieira BRA Iona Gualdi / Ailén Oliva
Rosa Quilodrán / Valentina Vásquez
ARG
CHI
Beach Handball, Men Argentina ARG Brazil BRA Venezuela VEN
Beach Handball, Women Argentina ARG Brazil BRA Uruguay URU
Beach Volleyball, Men Brazil BRA Chile CHI Paraguay PAR
Beach Volleyball, Women Paraguay PAR Brazil BRA Argentina ARG
50 m Freestyle, Men Emil Pérez VEN Diego Aranda URU Matías Santiso ARG
100 m Freestyle, Men Emil Pérez VEN Santiago Arteaga COL Matías Santiso ARG
200 m Freestyle, Men Eduardo Cisternas CHI Santiago Arteaga COL Guilherme de Olivera Luz BRA
400 m Freestyle, Men Stephan Steverink BRA Eduardo Cisternas CHI Guilherme de Olivera Luz BRA
1,500 m Freestyle, Men Stephan Steverink BRA Eduardo Cisternas CHI Guilherme de Olivera Luz BRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Venezuela VEN
50 m Backstroke, Men Elías Ardiles CHI Pedro de Souza BRA Lucca Tonin BRA
100 m Backstroke, Men Lucca Tonin BRA Elías Ardiles CHI Ulises Saravia ARG
200 m Backstroke, Men Lucca Tonin BRA Elías Ardiles CHI Valentín Almada ARG
50 m Breaststroke, Men Dante Nicola ARG Felipe Ribeiro BRA Guilherme de Godoy Camossato BRA
100 m Breaststroke, Men Dante Nicola ARG Felipe Ribeiro BRA Guilherme de Godoy Camossato BRA
200 m Breaststroke, Men Felipe Ribeiro BRA Stephan Steverink BRA Dante Nicola ARG
50 m Butterfly, Men Pedro de Souza BRA Emil Pérez VEN Felipe Baffico CHI
100 m Butterfly, Men Pedro de Souza BRA Emil Pérez VEN Diego Balbi PER
200 m Butterfly, Men Lucas Tudoras BRA Heitor Fonseca BRA Ariel Troya ECU
200 m Individual Medley, Men Stephan Steverink BRA Esteban Núñez BOL Guilherme Kanzler BRA
4 x 100 m Medley Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Argentina ARG
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed Brazil BRA Colombia COL Venezuela VEN
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Brazil BRA Argentina ARG Peru PER
50 m Freestyle, Women Stephanie Balduccini BRA Deyse Barbosa BRA Estefanía Gómez COL
100 m Freestyle, Women Giovana Medeiros BRA Stephanie Balduccini BRA Chiara Medun ARG
200 m Freestyle, Women Stephanie Balduccini BRA Giovana Medeiros BRA María Yegres VEN
400 m Freestyle, Women Stephanie Balduccini BRA María Yegres VEN Giovana Medeiros BRA
800 m Freestyle, Women Luisa Comini BRA María Yegres VEN Danna Martínez ECU
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Venezuela VEN
50 m Backstroke, Women Alexia Sotomayor PER Jimena Leguizamón COL Juana Ortiz ARG
100 m Backstroke, Women Jimena Leguizamón COL Alexia Sotomayor PER Stephanie Balduccini BRA
200 m Backstroke, Women Jimena Leguizamón COL Alexia Sotomayor PER Juana Ortiz ARG
50 m Breaststroke, Women Estefanía Gómez COL Emily Santos
Manuela Ballan Sega
PAN
BRA
100 m Breaststroke, Women Estefanía Gómez COL Emily Santos PAN Manuela Ballan Sega BRA
200 m Breaststroke, Women Emily Santos PAN Micaela Sierra URU Iara Villalba ARG
50 m Butterfly, Women Beatriz Bezerra BRA Luana Alonso PAR Estefanía Gómez COL
100 m Butterfly, Women Luana Alonso PAR Beatriz Bezerra BRA Stephanie Balduccini BRA
200 m Butterfly, Women María Yegres VEN Luana Alonso PAR Luisa Comini BRA
200 m Individual Medley, Women Stephanie Balduccini BRA Jimena Leguizamón COL Magdalena Portela ARG
4 x 100 m Medley Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
Singles, Men Leonardo Iizuka BRA Henrique Noguti BRA César Castillo VEN
Team, Mixed Brazil BRA Chile CHI Peru PER
Singles, Women Giulia Takahashi BRA Laura Watanabe BRA Ana Isaza COL