| Competition | 1987 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Ostrava
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Borislav Gidikov bodyweight: 74.60 kg |
375.0 | |||
| 🥈 | Aleksandar Varbanov bodyweight: 74.80 kg |
365.0 | |||
| 🥉 | Ingo Steinhöfel bodyweight: 74.40 kg |
345.0 |