| Competition | 1987 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Ostrava
|
| Held | 13 September 1987 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Aliaksandr Kurlovich bodyweight: 130.20 kg |
472.5 | |||
| 🥈 | Leonid Taranenko bodyweight: 140.80 kg |
467.5 | |||
| 🥉 | Antonio Krastev bodyweight: 164.20 kg |
460.0 |