| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Kim Myong-Nam bodyweight: 67.25 kg |
157.5 | |||
| 🥈 | Yoto Yotov bodyweight: 67.25 kg |
152.5 | |||
| 🥉 | Valery Yurov bodyweight: 67.25 kg |
150.0 |