| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Nicu Vlad bodyweight: 100.00 kg |
412.5 | |||
| 🥈 | Igor Sadykov bodyweight: 98.85 kg |
400.0 | |||
| 🥉 | Sergey Kopytov bodyweight: 99.35 kg |
400.0 |