| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 14 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Karoliina Lundahl bodyweight: 74.36 kg |
230.0 | |||
| 🥈 | Şule Şahbaz bodyweight: 74.08 kg |
220.0 | |||
| 🥉 | Mária Takács bodyweight: 70.75 kg |
217.5 |