| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 14 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Tang Gonghong bodyweight: 114.91 kg |
145.0 | |||
| 🥈 | Chen Hsiao-Lien bodyweight: 99.17 kg |
140.0 | |||
| 🥉 | MarÃa Isabel Urrutia bodyweight: 88.53 kg |
132.5 |