| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 4 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Gao Wei bodyweight: 47.54 kg |
85.0 | |||
| 🥈 | Remigia Arcila bodyweight: 48.00 kg |
77.5 | |||
| 🥉 | Gema Peris bodyweight: 47.44 kg |
75.0 |