| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 8 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Valentina Popova bodyweight: 67.98 kg |
115.0 | * | ||
| 🥈 | Eszter Krutzler bodyweight: 67.04 kg |
110.0 | |||
| 🥉 | Svetlana Khabirova bodyweight: 68.26 kg |
110.0 |