| Competition | 2010 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Minsk
|
| Held | 11 April 2010 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Yevgeny Chigishev bodyweight: 130.60 kg |
205 | |||
| 🥈 | Ruben Aleksanyan bodyweight: 146.54 kg |
195 | |||
| 🥉 | Almir Velagic bodyweight: 135.50 kg |
190 |