| Competition | 1986 Asian Games |
|---|---|
| Venue |
Seoul
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 9 |
| Countries | 8 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | He Zhuoqiang bodyweight: 51.05 kg |
247.5 | 110.0 (2) |
137.5 (1) |
|||
| 🥈 | Kazushito Manabe bodyweight: 51.95 kg |
247.5 | 112.5 (1) |
135.0 (2) |
|||
| 🥉 | Gurunathan Muthuswamy bodyweight: 51.95 kg |
222.5 | 95.0 (5) |
127.5 (3) |
|||
| 4 | Samad Montazeri bodyweight: 51.75 kg |
220.0 | 100.0 (3) |
120.0 (5) |
|||
| 5 | Lili Entong bodyweight: 51.80 kg |
220.0 | 95.0 (4) |
125.0 (4) |
|||
| 6 | Sathian Fuangpuang bodyweight: 51.55 kg |
207.5 | 92.5 (6) |
115.0 (6) |
|||
| 7 | Bharat Sawad bodyweight: 51.90 kg |
165.0 | 70.0 (8) |
95.0 (7) |
|||
| DNF | Pradeep Shrestha bodyweight: 51.45 kg |
72.5 (7) |
— (NVL) |
||||
| DNF | Jeon Byeong-Gwan bodyweight: 51.95 kg |
— (NVL) |
— (DNS) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Kazushito Manabe bodyweight: 51.95 kg |
112.5 | ||
| 2 | He Zhuoqiang bodyweight: 51.05 kg |
110.0 | ||
| 3 | Samad Montazeri bodyweight: 51.75 kg |
100.0 | ||
| 4 | Lili Entong bodyweight: 51.80 kg |
95.0 | ||
| 5 | Gurunathan Muthuswamy bodyweight: 51.95 kg |
95.0 | ||
| 6 | Sathian Fuangpuang bodyweight: 51.55 kg |
92.5 | ||
| 7 | Pradeep Shrestha bodyweight: 51.45 kg |
72.5 | ||
| 8 | Bharat Sawad bodyweight: 51.90 kg |
70.0 | ||
| NVL | Jeon Byeong-Gwan bodyweight: 51.95 kg |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | He Zhuoqiang bodyweight: 51.05 kg |
137.5 | ||
| 2 | Kazushito Manabe bodyweight: 51.95 kg |
135.0 | ||
| 3 | Gurunathan Muthuswamy bodyweight: 51.95 kg |
127.5 | ||
| 4 | Lili Entong bodyweight: 51.80 kg |
125.0 | ||
| 5 | Samad Montazeri bodyweight: 51.75 kg |
120.0 | ||
| 6 | Sathian Fuangpuang bodyweight: 51.55 kg |
115.0 | ||
| 7 | Bharat Sawad bodyweight: 51.90 kg |
95.0 | ||
| NVL | Pradeep Shrestha bodyweight: 51.45 kg |
— | ||
| DNS | Jeon Byeong-GwanDNS bodyweight: 51.95 kg |
— |