| Competition | 1990 Asian Games |
|---|---|
| Venue |
Beijing
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 10 |
| Countries | 9 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Chon Chol-Ho bodyweight: 74.85 kg |
345.0 | 155.0 (2) |
190.0 (1) |
|||
| 🥈 | Prasert Sumpradit bodyweight: 74.65 kg |
312.5 | 137.5 (5) |
175.0 (2) |
|||
| 🥉 | Yasushi Hiranaka bodyweight: 74.75 kg |
312.5 | 140.0 (4) |
172.5 (3) |
|||
| 4 | Badarchin Chuluunpurev bodyweight: 74.55 kg |
307.5 | 142.5 (3) |
165.0 (5) |
|||
| 5 | Abdalmoen Kata bodyweight: 74.25 kg |
302.5 | 132.5 (6) |
170.0 (4) |
|||
| 6 | Surendra Hamal bodyweight: 74.70 kg |
252.5 | 112.5 (7) |
140.0 (6) |
|||
| 7 | Nasser Hassan bodyweight: 74.10 kg |
245.0 | 110.0 (8) |
135.0 (7) |
|||
| 8 | Nasser Al-Zaidi bodyweight: 72.05 kg |
230.0 | 105.0 (9) |
125.0 (8) |
|||
| 9 | Najibullah Akseer bodyweight: 73.95 kg |
215.0 | 90.0 (10) |
125.0 (9) |
|||
| DNF | Lu Gang bodyweight: 74.35 kg |
155.0 (1) |
— (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lu Gang bodyweight: 74.35 kg |
155.0 | ||
| 2 | Chon Chol-Ho bodyweight: 74.85 kg |
155.0 | ||
| 3 | Badarchin Chuluunpurev bodyweight: 74.55 kg |
142.5 | ||
| 4 | Yasushi Hiranaka bodyweight: 74.75 kg |
140.0 | ||
| 5 | Prasert Sumpradit bodyweight: 74.65 kg |
137.5 | ||
| 6 | Abdalmoen Kata bodyweight: 74.25 kg |
132.5 | ||
| 7 | Surendra Hamal bodyweight: 74.70 kg |
112.5 | ||
| 8 | Nasser Hassan bodyweight: 74.10 kg |
110.0 | ||
| 9 | Nasser Al-Zaidi bodyweight: 72.05 kg |
105.0 | ||
| 10 | Najibullah Akseer bodyweight: 73.95 kg |
90.0 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Chon Chol-Ho bodyweight: 74.85 kg |
190.0 | ||
| 2 | Prasert Sumpradit bodyweight: 74.65 kg |
175.0 | ||
| 3 | Yasushi Hiranaka bodyweight: 74.75 kg |
172.5 | ||
| 4 | Abdalmoen Kata bodyweight: 74.25 kg |
170.0 | ||
| 5 | Badarchin Chuluunpurev bodyweight: 74.55 kg |
165.0 | ||
| 6 | Surendra Hamal bodyweight: 74.70 kg |
140.0 | ||
| 7 | Nasser Hassan bodyweight: 74.10 kg |
135.0 | ||
| 8 | Nasser Al-Zaidi bodyweight: 72.05 kg |
125.0 | ||
| 9 | Najibullah Akseer bodyweight: 73.95 kg |
125.0 | ||
| NVL | Lu Gang bodyweight: 74.35 kg |
— |