1990 Asian Games

Host City Beijing
Country CHN
Held 22 September – 7 October 1990
Competitors 527
Countries 19

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 1
Recurve Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 15 3
4 x 400 m Relay Men Medal 13 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 6 5
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 31 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 31 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
Team Men Medal 12 3
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Team Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 32 3
Handball Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 2
Doubles Men Medal 8 3
Team Men Medal 15 3
Singles Women Medal 4 1
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 12 3
Doubles Mixed Medal 8 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 35 3
Volleyball Women Medal 35 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 26 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 74 44 27 145
2 Japan JPN 14 26 37 77
3 South Korea KOR 12 15 18 45
4 Qatar QAT 3 2 1 6
5 Pakistan PAK 1 0 1 2
6 Oman OMA 1 0 0 1
7 Chinese Taipei TPE 0 5 6 11
8 North Korea PRK 0 4 7 11
9 India IND 0 4 2 6
10 Indonesia INA 0 2 9 11
11 Malaysia MAS 0 2 3 5
12 Singapore SGP 0 1 1 2
= Sri Lanka SRI 0 1 1 2
14 Hong Kong HKG 0 0 1 1
= Iran IRI 0 0 1 1
= Myanmar MYA 0 0 1 1
= Philippines PHI 0 0 1 1
= Saudi Arabia KSA 0 0 1 1
= Thailand THA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Yang Chang-Hun KOR Takayoshi Matsushita JPN Kim Seon-Bin KOR
Recurve Team, Men South Korea KOR Japan JPN Chinese Taipei TPE
Recurve individual, Women Lee Jang-Mi KOR Lee Eun-Gyeong KOR Kim Su-Nyeong KOR
Recurve Team, Women South Korea KOR Chinese Taipei TPE North Korea PRK
100 m, Men Talal Mansour QAT Zheng Chen CHN Sriyantha Dissanayake SRI
200 m, Men Susumu Takano JPN Sriyantha Dissanayake SRI Zhao Cunlin CHN
400 m, Men Mohamed Al-Malky OMA Ibrahim Ismail QAT Koichi Konakatomi JPN
800 m, Men Kim Bong-Yu KOR Ryu Tae-Kyung KOR Nadir Khan PAK
1,500 m, Men Mohamed Suleiman QAT Kim Bong-Yu KOR Mitsuhiro Okuyama JPN
5,000 m, Men Mohamed Suleiman QAT Koichi Morishita JPN Zhang Guowei CHN
10,000 m, Men Koichi Morishita JPN Kim Jae-Ryong KOR Zhang Guowei CHN
Marathon, Men Kim Won-Tak KOR Satoru Shimizu JPN Choi Chol-Ho PRK
110 m Hurdles, Men Yu Zhicheng CHN Toshihiko Iwasaki JPN Kimihiro Kaneko JPN
400 m Hurdles, Men Ghulam Abbas PAK Hwang Hong-Cheol KOR Gao Yonghong CHN
3,000 m Steeplechase, Men Kazuhito Yamada JPN Deena Ram IND Niu Xinxiang CHN
4 x 100 m Relay, Men China CHN Chinese Taipei TPE Japan JPN
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN Qatar QAT China CHN
20 km Walk, Men Mao Xinyuan CHN Hirofumi Sakai JPN Li Mingcai CHN
50 km Walk, Men Zhou Zhaowen CHN Zhai Wanbo CHN Tadahiro Kosaka JPN
High Jump, Men Zhou Zhongge CHN Liu Yunpeng CHN Jo Hyeon-Uk
Abdullah Mohamed Al-Sheib
Takahisa Yoshida
Liao Hsueh-Sung
KOR
QAT
JPN
TPE
Pole Vault, Men Liang Xueren CHN Ge Yun CHN Kim Cheol-Gyun KOR
Long Jump, Men Chen Zunrong CHN Huang Geng CHN Lai Cheng-Chuan TPE
Triple Jump, Men Chen Yanping CHN Zou Sixin CHN Ryu Jae-Kyun KOR
Shot Put, Men Cheng Shaobo CHN Ma Yongfeng CHN Shirappa Eashan IND
Discus Throw, Men Zhang Jinglong CHN Wang Daoming CHN Mansour Ghorbani IRI
Hammer Throw, Men Bi Zhong CHN Yu Guangming CHN Akiyoshi Ikeda JPN
Javelin Throw, Men Masami Yoshida JPN Kim Gi-Hun KOR Kazuhiro Mizoguchi JPN
Decathlon, Men Munehiro Kaneko JPN Ku Chin-Shui TPE Gong Guohua CHN
100 m, Women Tian Yumei CHN Wang Huei-Chen TPE Lee Yeong-Suk KOR
200 m, Women Han Qing CHN Wang Huei-Chen TPE Tian Yumei CHN
400 m, Women Li Guilian CHN P. T. Usha IND Li Wenhong CHN
800 m, Women Li Wenhong CHN Zheng Lijuan CHN Rosa Kutty Kunnath Chacko IND
1,500 m, Women Zheng Lijuan CHN Jiang Shuling CHN Khin Khin Htwe MYA
3,000 m, Women Zhong Huandi CHN Kim Chun-Mae PRK Wang Huabi CHN
10,000 m, Women Zhong Huandi CHN Wang Xiuting CHN Akemi Matsuno JPN
Marathon, Women Zhao Youfeng CHN Kumi Araki JPN Lee Mi-Ok KOR
100 m Hurdles, Women Liu Huajin CHN Luo Bin CHN Chizuko Akimoto JPN
400 m Hurdles, Women Chen Juying CHN Chen Dongmei CHN Elma Muros PHI
4 x 100 m Relay, Women China CHN India IND Thailand THA
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Malaysia MAS
10 km Walk, Women Chen Yueling CHN Jin Bingjie CHN Fusako Masuda JPN
High Jump, Women Megumi Sato JPN Kim Hui-Seon
Cao Zhongping
KOR
CHN
Long Jump, Women Xiong Qiying CHN Liu Shuzhen CHN Li Yong-Ae PRK
Shot Put, Women Sui Xinmei CHN Huang Zhihong CHN Chong Chun-Hwa PRK
Discus Throw, Women Hou Xuemei CHN Yu Hourun CHN Ikuko Kitamori JPN
Javelin Throw, Women Zhang Li CHN Xu Demei CHN Emi Matsui JPN
Heptathlon, Women Ma Miaolan CHN Dong Yuping CHN Ma Chun-Ping TPE
Singles, Men Zhao Jianhua CHN Yang Yang CHN Alan Budikusuma
Adul Sidek Mohamed
INA
MAS
Doubles, Men Tian Bingyi / Li Yongbo CHN Park Ju-Bong / Kim Mun-Su KOR Eddy Hartono / Rudy Gunawan
Ajib Sidek Mohamed / Alan Sidek Mohamed
INA
MAS
Team, Men China CHN Malaysia MAS Indonesia
South Korea
INA
KOR
Doubles, Mixed Park Ju-Bong / Jeong Myeong-Hui KOR Eddy Hartono / Verawaty Fajrin INA Rudy Gunawan / Rosiana Tendean
Zheng Yumin / Shi Fangjing
INA
CHN
Singles, Women Tang Jiuhong CHN Lee Yeong-Suk KOR Susy Susanti
Huang Hua
INA
CHN
Doubles, Women Guan Weizhen / Nong Qunhua CHN Jeong So-Yeong / Gil Yeong-Ah KOR Verawaty Fajrin / Lili Tampi
Yao Fen / Lai Caiqin
INA
CHN
Team, Women China CHN Indonesia INA Japan
South Korea
JPN
KOR
1 m Springboard, Men Tan Liangde CHN Wang Yijie CHN Chimaki Yasuda JPN
3 m Springboard, Men Tan Liangde CHN Li Deliang CHN Lee Yuan-Ming TPE
10 m Platform, Men Sun Shuwei CHN Xiong Ni CHN Keita Kaneto JPN
Team, Men China CHN Japan JPN North Korea PRK
1 m Springboard, Women Gao Min CHN Yu Xiaoling CHN Yuki Motobuchi JPN
3 m Springboard, Women Gao Min CHN Zhang Yuping CHN Yuki Motobuchi JPN
10 m Platform, Women Xu Yanmei CHN Kim Chun-Ok PRK Fu Mingxia CHN
Team, Women China CHN North Korea PRK Japan JPN
Handball, Men South Korea KOR Japan JPN Saudi Arabia KSA
Handball, Women South Korea KOR China CHN Chinese Taipei TPE
50 m Freestyle, Men Shen Jianqiang CHN Ang Peng Siong SGP Feng Qiangbiao CHN
100 m Freestyle, Men Shen Jianqiang CHN Xie Jun CHN Richard Bera INA
200 m Freestyle, Men Xie Jun CHN Tomohiro Noguchi JPN Wang Dali CHN
400 m Freestyle, Men Tomohiro Noguchi JPN Takafumi Asahara JPN Yan Yumin CHN
1,500 m Freestyle, Men Masayuki Fujimoto JPN Jeffrey Ong MAS Masashi Kato JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men China CHN Japan JPN Singapore SGP
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Japan JPN China CHN South Korea KOR
100 m Backstroke, Men Lin Laijiu CHN Hajime Itoi JPN Keita Soraoka JPN
200 m Backstroke, Men Ji Sang-Jun KOR Keita Soraoka JPN Hajime Itoi JPN
100 m Breaststroke, Men Chen Jianhong CHN Kenji Watanabe JPN Nobuyuki Kawaguchi JPN
200 m Breaststroke, Men Kenji Watanabe JPN Nobuyuki Kawaguchi JPN Wirmandi Sugriat INA
100 m Butterfly, Men Shen Jianqiang CHN Kunio Sugimoto JPN Tomohiro Miyoshi JPN
200 m Butterfly, Men Kunio Sugimoto JPN Tomohiro Miyoshi JPN Lee Yun-An KOR
200 m Individual Medley, Men Takahiro Fujimoto JPN Shuichi Nakamura JPN Xie Jun CHN
400 m Individual Medley, Men Takahiro Fujimoto JPN Shuichi Nakamura JPN Kim Seong-Tae KOR
4 x 100 m Medley Relay, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR
50 m Freestyle, Women Yang Wenyi CHN Sun Chunli CHN Naoko Imoto JPN
100 m Freestyle, Women Zhuang Yong CHN Wang Xiaohong CHN Suzu Chiba JPN
200 m Freestyle, Women Zhuang Yong CHN Suzu Chiba JPN Shen Xiaoyu CHN
400 m Freestyle, Women Yan Ming CHN Shen Xiaoyu CHN Suzu Chiba JPN
800 m Freestyle, Women Yan Ming CHN Shen Xiaoyu CHN Tomomi Hosoda JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN South Korea KOR Indonesia INA
100 m Backstroke, Women Yang Wenyi CHN Lin Li CHN Satomi Oguri JPN
200 m Backstroke, Women Lin Li CHN Wang Hui CHN Satomi Oguri JPN
100 m Breaststroke, Women Huang Xiaomin CHN Kyoko Kasuya JPN Asako Natsume JPN
200 m Breaststroke, Women Lin Li CHN Huang Xiaomin CHN Kyoko Kasuya JPN
100 m Butterfly, Women Wang Xiaohong CHN Qian Hong CHN Yoko Kando JPN
200 m Butterfly, Women Wang Xiaohong CHN Qian Hong CHN Rie Shito JPN
200 m Individual Medley, Women Lin Li CHN Fumie Kurotori JPN Xia Fujie CHN
400 m Individual Medley, Women Lin Li CHN Yan Ming CHN Fumie Kurotori JPN
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
Singles, Men Ma Wenge CHN Wei Qingguang CHN Chen Longcan
Yu Nam-Gyu
CHN
KOR
Doubles, Men Ma Wenge / Chen Zhibin CHN Chen Longcan / Wei Qingguang CHN Kim Song-Hui / Kim Guk-Chol
Yu Nam-Gyu / Kim Taek-Su
PRK
KOR
Team, Men South Korea KOR North Korea PRK China CHN
Doubles, Mixed Wei Qingguang / Deng Yaping CHN Yu Nam-Gyu / Hyeon Jeong-Hwa KOR Gang Hui-Chan / Hong Cha-Ok
Chen Zhibin / Chen Zihe
KOR
CHN
Singles, Women Deng Yaping CHN Jun Gao CHN Qiao Hong
Chen Zihe
CHN
CHN
Doubles, Women Hyeon Jeong-Hwa / Hong Cha-Ok KOR Qiao Hong / Deng Yaping CHN Li Bun-Hui / Yu Sun-Bok
Chen Zihe / Jun Gao
PRK
CHN
Team, Women China CHN South Korea KOR Hong Kong HKG
Volleyball, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
Volleyball, Women China CHN South Korea KOR Japan JPN
Water Polo, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR