| Competition | 1990 Asian Games |
|---|---|
| Venue |
Beijing
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 8 |
| Countries | 6 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Huang Xiaoyu bodyweight: 47.65 kg |
167.5 | 72.5 (1) |
95.0 (1) |
|||
| 🥈 | Ratcharnee Boonmaread bodyweight: 47.45 kg |
142.5 | 65.0 (2) |
77.5 (3) |
|||
| 🥉 | Ponco Imbarwati bodyweight: 46.90 kg |
135.0 | 60.0 (4) |
75.0 (4) |
|||
| 4 | Sri Wahyuni bodyweight: 47.65 kg |
135.0 | 62.5 (3) |
72.5 (5) |
|||
| 5 | Jaskaran Kaur bodyweight: 47.90 kg |
127.5 | 55.0 (6) |
72.5 (6) |
|||
| 6 | Sachiko Baba bodyweight: 47.55 kg |
125.0 | 55.0 (5) |
70.0 (7) |
|||
| DNF | Ri Yong-Hwa bodyweight: 47.65 kg |
— (NVL) |
87.5 (2) |
||||
| DNF | Tomoko Tanaka bodyweight: 47.55 kg |
— (NVL) |
— (DNS) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Huang Xiaoyu bodyweight: 47.65 kg |
72.5 | ||
| 2 | Ratcharnee Boonmaread bodyweight: 47.45 kg |
65.0 | ||
| 3 | Sri Wahyuni bodyweight: 47.65 kg |
62.5 | ||
| 4 | Ponco Imbarwati bodyweight: 46.90 kg |
60.0 | ||
| 5 | Sachiko Baba bodyweight: 47.55 kg |
55.0 | ||
| 6 | Jaskaran Kaur bodyweight: 47.90 kg |
55.0 | ||
| NVL | Ri Yong-Hwa bodyweight: 47.65 kg |
— | ||
| NVL | Tomoko Tanaka bodyweight: 47.55 kg |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Huang Xiaoyu bodyweight: 47.65 kg |
95.0 | ||
| 2 | Ri Yong-Hwa bodyweight: 47.65 kg |
87.5 | ||
| 3 | Ratcharnee Boonmaread bodyweight: 47.45 kg |
77.5 | ||
| 4 | Ponco Imbarwati bodyweight: 46.90 kg |
75.0 | ||
| 5 | Sri Wahyuni bodyweight: 47.65 kg |
72.5 | ||
| 6 | Jaskaran Kaur bodyweight: 47.90 kg |
72.5 | ||
| 7 | Sachiko Baba bodyweight: 47.55 kg |
70.0 | ||
| DNS | Tomoko TanakaDNS bodyweight: 47.55 kg |
— |