| Competition | 1990 Asian Games |
|---|---|
| Venue |
Beijing
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 6 |
| Countries | 6 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Xing Liwei bodyweight: 55.65 kg |
190.0 | 85.0 (1) |
105.0 (1) |
|||
| 🥈 | Ni Chia-Ping bodyweight: 55.55 kg |
180.0 | 77.5 (2) |
102.5 (2) |
|||
| 🥉 | Mami Abe bodyweight: 55.95 kg |
167.5 | 75.0 (3) |
92.5 (3) |
|||
| 4 | Wasana Putcharkarn bodyweight: 55.15 kg |
160.0 | 70.0 (5) |
90.0 (4) |
|||
| 5 | Neelam Setti Laxmi bodyweight: 53.85 kg |
157.5 | 70.0 (4) |
87.5 (5) |
|||
| 6 | Kim Oh-Sook bodyweight: 54.05 kg |
145.0 | 60.0 (6) |
85.0 (6) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Xing Liwei bodyweight: 55.65 kg |
85.0 | ||
| 2 | Ni Chia-Ping bodyweight: 55.55 kg |
77.5 | ||
| 3 | Mami Abe bodyweight: 55.95 kg |
75.0 | ||
| 4 | Neelam Setti Laxmi bodyweight: 53.85 kg |
70.0 | ||
| 5 | Wasana Putcharkarn bodyweight: 55.15 kg |
70.0 | ||
| 6 | Kim Oh-Sook bodyweight: 54.05 kg |
60.0 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Xing Liwei bodyweight: 55.65 kg |
105.0 | ||
| 2 | Ni Chia-Ping bodyweight: 55.55 kg |
102.5 | ||
| 3 | Mami Abe bodyweight: 55.95 kg |
92.5 | ||
| 4 | Wasana Putcharkarn bodyweight: 55.15 kg |
90.0 | ||
| 5 | Neelam Setti Laxmi bodyweight: 53.85 kg |
87.5 | ||
| 6 | Kim Oh-Sook bodyweight: 54.05 kg |
85.0 |