| Competition | 1986 European Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Donaueschingen
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Aurel Sîrbu bodyweight: 51.55 kg |
127.5 | |||
| 🥈 | Hafiz Suleymanov bodyweight: 52.00 kg |
125.0 | |||
| 🥉 | Tibor Karczag bodyweight: 51.90 kg |
122.5 |