| Competition | 2016 European U23 Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Eilat
|
| Held | 6 December 2016 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Katarzyna Kraska bodyweight: 57.24 kg |
114 | |||
| 🥈 | Sümeyye Kentli bodyweight: 57.80 kg |
112 | |||
| 🥉 | Mariya Lubina bodyweight: 57.92 kg |
112 |